Jadwiga Marcinowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jadwiga Marcinowska
J. M. Perświt, J. Pereświt, Starża
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 października 1877
Stara Bielica

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 1943
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Dziedzina sztuki

literatura, poezja

Odznaczenia
Krzyż Niepodległości

Jadwiga Marcinowska ps. J. M. Perświt, J. Pereświt, Starża, (ur. 28 października 1877 w Starej Bielicy, zm. 4 stycznia 1943 w Warszawie) – pisarka i poetka, działaczka ruchu ludowego i kobiecego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako córka Józefa, powstańca z 1863 i Józefy, z domu Pereświt-Sołtan. Uczyła się w domu oraz na prywatnej stancji w Wilnie (1883-91). W 1891 po przeniesieniu się rodziny do Janowic w pow. radomskim, który to majątek jej ojciec dzierżawił złożyła w gimnazjum w Radomiu egzamin, uzyskując patent nauczycielski. Pracowała jako nauczycielka domowa w dworach guberni radomskiej (1891-96). Od 1896 studiowała w Warszawie literaturę pod kierunkiem P. Chmielowskiego. W tym samym roku wstąpiła do Zetu i Ligi Narodowej. Debiutowała jako pisarka opowiadaniem pt. W Wielkim Tygodniu, w ,,Gazecie Świątecznej”. Studiowała jako wolny słuchacz literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1898-99) i na Sorbonie w Paryżu (1900-01). Na studiach udzielała się w pracach Zetu i „Zjednoczenia”.

Po powrocie do kraju mieszkała na stałe w Janowicach k. Radomia. Kontynuowała pracę literacką, wydała wtedy m.in. dramaty Bajka” (1903), „W długą noc” (1902), „W głębi” (1902), „Światło” (1903), dwa tomy poezji „Ogniwa” (1904) i „Przebłyski” (1905) oraz wiele artykułów krytyczno-literackich drukowanych w czasopismach warszawskich, krakowskich, wileńskich. Rozwijała szeroką działalność w Lidze Narodowej. Założyła m.in. wraz z Janem Wigurą pierwsze koło Towarzystwa Oświaty Narodowej w Radomskiem. Prowadziła kolportaż „Polaka” i ,,Przeglądu Wszechpolskiego” w gub. radomskiej. Aresztowana i więziona przez trzy miesiące w Radomiu (1904). Podczas rewolucji 1905-07 działała na rzecz polonizacji szkół i urzędów w Radomskiem, organizowała tam koła wiejskie Polskiej Macierzy Szkolnej. Jednocześnie prowadziła w Warszawie tajne nauczanie pod firmą kursów dla ochroniarek (1905-06), za co znalazła się pod nadzorem policji. W 1907 roku opuściła kraj i udała się w podróż do Grecji. Za dramat hist. „Wyśniony dramat” otrzymała nagrodę na konkursie poetyckim im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 1908 wraz z Aleksandrem Zawadzkim opuściła LN.

W latach 1909-12 odbyła podróże po Bliskim Wschodzie i Indiach, wrażenia z nich publikując w czasopismach warszawskich. Podczas pobytu w Indiach została teozofem. Po powrocie do kraju, osiadła na stałe w Warszawie. Utwory Marcinowskiej, gł. dramaty hist. cieszyły się współcześnie dużą popularnością. Związana ze środowiskiem Narodowego Związku Chłopskiego, „Zarzewia” i Polskich Drużyn Strzeleckich działała na rzecz irredenty antyrosyjskiej. Współzałożycielka w 1913 roku Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Warszawie, i członkini jej pierwszego Zarządu, oraz współautorka statutu. Wraz z Izą Moszczeńską w 1913 wydała nielegalnie broszurę „Do Legionów” wzywającą do walki z Rosją. Po wybuchu I wojny świat. przejęła kierownictwo Ligi i rozpoczęła współdziałanie z Polską Organizacją Wojskową oraz z Konfederacją Narodową Polską, Reprezentowała Ligę w porozumieniach politycznych lewicy niepodległościowej: Zjednoczeniu Organizacji Niepodległościowych (1914), Unii Stronnictw Niepodległościowych (1914-15), Komitecie Naczelnym Zjednoczonych Stronnictw Niepodległościowych (1915) i Centralnym Komitecie Narodowym (1915-17). Jedna z czołowych działaczek Narodowego Związku Chłopskiego, potem Związku Ludu Polskiego. Czł. redakcji „Ludu Polskiego (1913-14), współpracowała z redakcją „Niepodległości”. Po przeniesieniu do Lublina w 2 poł. 1915 weszła w skład Wydziału Narodowego Lubelskiego. Była redaktorem naczelnym pisma WNL „Sprawa Polska” oraz członkiem redakcji „Polski Ludowej” (1915-17). Wydała także szereg książek o tematyce niepodległościowej, m.in. „Pieśni gryzące” (1916), ,,Szopka żołnierska” (1917), „Legioniści” (1917). Od powstania Polskiego Stronnictwa Ludowego czł. Zarządu Okręgowego w Lublinie (1915-16). Założyła szereg kół Ligi Kobiet PW na terenie Lubelskiego, Radomskiego i Kieleckiego. Od zjazdu w Radomiu przewodnicząca (1916-17) i wiceprzewodnicząca (1917-18) Zarządu Naczelnego Ligi Kobiet PW. Współredagowała wspólne organy Lig Kobiet Królestwa i Galicji miesięczniki „Czyn” (1916), i „Na posterunku” (1917-18). Przez całą I wojnę świat. przewodniczyła kołu ludowemu Ligi Kobiet PW w Janowicach.

Po odzyskaniu niepodległości mieszkała w Janowicach i Warszawie. W tym czasie poświęciła się działalności literackiej, porządkując i wydając swoje utwory napisane w poprzednim czasie. Rozwijała także zainteresowania filozoficzne, których rezultatem były ,,Wartości religijne myśli polskiej” (1922), gdzie gloryfikowała tzw. filozofię narodową i mesjanizm. W l. 1922-25 pracowała w konsulacie w Chicago i ambasadzie polskiej w Waszyngtonie. Następnie pozostała w USA, pracując w redakcjach ,,Dziennika Ludowego” i ,,Nowego Świata” oraz ,,Polish Press Information Biulletin”, publikując artykuły na temat współczesnej literatury amerykańskiej, teatru, reportaże i korespondencje. Współpracowała także z pismami w Polsce. W 1938 powróciła do Polski, gdzie pracowała w Ministerstwie Rolnictwa zajmując się sprawami kultury wsi. Zmarła 4 stycznia 1943 wskutek wypadku tramwajowego. Pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 137-3-4)[1]. Odznaczona Krzyżem Niepodległości (1931)[2]. Twórczość Marcinowskiej, obejmująca ponad 40 książek, współcześnie doceniana, została całkowicie zapomniana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: STEFAN NEKANDA-TREPKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2015-05-30].
  2. Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości, Monitor Polski nr 64/1931.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]