Jadwiga Milewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jadwiga Milewska (z Chełchowskich) (ur. 11 sierpnia 1868 w Chojnowie k. Przasnysza, zm. 7 lutego 1943 w Warszawie) – właścicielka majątku Rembówko k. Ciechanowa, działaczka społeczna, publicystka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła ze złotym medalem pensję Jadwigi Sikorskiej w Warszawie. Poślubiona w 1888 przez Jakuba Tymoteusza Milewskiego, zamieszkała w majątku męża w Rembówku (gm. Opinogóra). Zorganizowała w majątku ochronkę dla dzieci służby folwarcznej, prowadziła dla służby i okolicznych włościan kursy z różnych dziedzin życia, udzielała się w kole ziemianek i na polu dobroczynności, brała udział w zorganizowaniu w Grędzicach Szkoły Gospodyń Wiejskich oraz w przygotowaniu wystaw gospodarczych.

Publikowała artykuły w Ogniwie – Zbiorze Pożytecznych Wiadomości dla Gospodyń oraz szkice etnograficzne w Wiśle, m.in. Kołysanki z ciechanowskiego (1901), Śpiewy dożynkowe zebrane w Rembówku i Ucieszne opowiadania z Ciechanowskiego (1902), oraz Sposoby zabawiania dzieci i ich zabawy w Ciechanowskiem (1903). Interesowała się warunkami życia włościan i służby folwarcznej, prowadziła badania terenowe z zakresu higieny ludu, a wyniki swych obserwacji publikowała w czasopiśmie Zdrowie.

Jadwiga Milewska pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 2 września 2007 w Rostkowie odsłonięto poświęcony jej pomnik.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Córka Teodora Chełchowskiego, właściciela Chojnowa i Julii z Obrębskich, siostra Marii Śniechowskiej, Teodory Rouppertowej, Kazimierza i Stanisława. Miała sześcioro dzieci: Stanisława, Jerzego, Ludmiłę, Kazimierza, Lecha i Ziemowita. Córką tego ostatniego jest znana aktorka Anna Milewska.