Jadwisin (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osiedla w Warszawie. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Herb Warszawy Jadwisin
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Osiedle Jadwisin - ul. 1 Sierpnia
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Włochy
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Jadwisin
Jadwisin
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Jadwisin
Jadwisin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jadwisin
Jadwisin
52,194773°N 20,967119°E/52,194773 20,967119
Portal Portal Polska

Jadwisinosiedle położone w warszawskich Włochach.

Osiedle mieszkaniowe na terenie Jadwisina wybudowano na początku lat 60. XX wieku. Nosiło wówczas nazwę Okęcie-Pola. Zaprojektowali je Zdzisław Forkasiewicz, Jerzy Baumiller i Jan Zdanowicz[1] lub Barbara Brukalska[2][a]. Nazwę Jadwisin nadała później rada osiedla, mimo że nie ma ona żadnego umocowania w historii obszaru[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jadwisin znajduje się w północno-wschodniej części dzielnicy, w obrębie obszaru MSI Okęcie. Według podziału przyjętego przez radę dzielnicy Jadwisin leży pomiędzy dwoma jednostkami tego obszaru – Kolonią Rakowiec i Kolonią Okęcinek (granice wyznaczają ulice 1 sierpnia oraz Lechicka). Na południowym wschodzie graniczy z właściwym Okęciem (ulica Lechicka i Sulmierzycka), a na północnym zachodzie przez aleję Krakowską z jednostką Raków-Szczęśliwice obszaru Raków[3]. Bywa także włączany do Wysokiego Okęcia[4].

W ramach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ochota” funkcjonuje osiedle Jadwisin jako jedna z jej dwóch jednostek (obok osiedla Gorlicka). W jego zasobach znajduje się kilkadziesiąt bloków mieszkalnych w Jadwisinie i nieco mniejsza liczba w innych miejscach Ochoty i Włoch, jak również kilka pawilonów handlowych, garaże i studnia oligoceńska[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Istnieją rozbieżności w źródłach. W internetowym serwisie SARP informacja o projekcie osiedla na Okęciu występuje jedynie w biogramie Brukalskiej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]