Jagódki miłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jagódki miłości
Ягодка любви
Gatunek komedia
Rok produkcji 1926
Kraj produkcji ZSRR
Czas trwania 25 minut
Reżyseria Ołeksandr Dowżenko
Scenariusz Ołeksandr Dowżenko
Główne role Marjan Kruszelnicki, Margarita Barska
Muzyka Rostisław Bojko
Zdjęcia Daniił Diemucki, Joseph Rona
Scenografia Iwan Suworow
Produkcja Wseukrajinśke Fotouprawlinnia
Strona internetowa

Jagódki miłości, ros. Ягодка любви, Jagodka lubwiradziecka, czarno-biała, niema, krótkometrażowa komedia w reżyserii Ołeksandra Dowżenki. Została nakręcona w 1926 roku we Wseukrajinśkim Fotouprawlinniu (Всеукраїнське фотокіноуправління) w Odessie.

Historia filmu[edytuj | edytuj kod]

Film należy do gatunku komedii. Jest jednym z dwóch – wraz z filmem Teczka kuriera dyplomatycznego – najwcześniejszych dzieł Dowżenki. Obraz został nakręcony w 1926 roku w Odessie w wytwórni Wseukrajinśke Fotouprawlinnia. Film trwa 25 minut. Muzyka do niego została skomponowana później. Film został zrekonstruowany w studiu Mosfilm.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fryzjer Jean Kołbasiuk dowiaduje się od swojej dziewczyny – Lizy – o nieoczekiwanym pojawieniu się bękarta. Nie jest przygotowany do roli ojca. Próbuje pozbyć się dziecka, podrzucając je przypadkowym obywatelom. Po tym jak Kołbasiuk dowiaduje się o tym, że sąd przyznał Lizie alimenty, fryzjer obiecuje zostać wzorowym ojcem. Jednak jeszcze przed tą deklaracją oddał już komuś dziecko i musi je teraz odnaleźć. Po zawarciu małżeństwa Liza opowiada Kołbasiukowi, że dziecko pożyczyła od ciotki, aby nakłonić Jeana do ślubu.

Obsada filmu[edytuj | edytuj kod]

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]