Jak hartowała się stal (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jak hartowała się stal
Как закалялась сталь
Autor Nikołaj Ostrowski
Typ utworu powieść, fikcja
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania ZSRR
Język rosyjski
Data wydania 1932-1934
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1941

Jak hartowała się stal, ros. Как закалялась сталь – jedna z najbardziej znanych powieści realizmu socjalistycznego autorstwa sowieckiego pisarza Nikołaja Ostrowskiego, w dużym stopniu autobiograficzna. Pierwsza wersja ukazała się w gazecie Młoda Gwardia, później jako książka, z której usunięto fragmenty dotyczące osobistych problemów bohatera (autora). Tomy 1–2 wydano w latach 1932–34, natomiast pełne wydanie ukazało się w 1936; wydanie polskie w 1941 (Kijów).

W krajach socjalistycznych była to lektura szkolna, a główny bohater, Paweł (Pawka) Korczagin, stawiany był za wzór dla młodzieży: uzyskawszy świadomość klasową, Korczagin walczył po stronie bolszewików o różnie rozumiane wyzwolenie na Ukrainie oraz w Polsce. Prowadził przy tym stosunkowo ascetyczny tryb życia, ustanawiając dobro radzieckiej ojczyzny jako wartość dla siebie najwyższą.

Ekranizacje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Powieść trzykrotnie sfilmowano w ZSRR, w 1942 roku (reż. Mark Donskoj), w 1956 roku (Paweł Korczagin, reż. Aleksander Alow, Włodzimierz Naumow) i w roku 1975 (Nikołaj Maszczenko).