Jak ojciec i syn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jak ojciec i syn
そして父になる

Soshite chichi ni naru
Gatunek dramat
Rok produkcji 2013
Data premiery Ziemia 18 maja 2013
Polska 28 lutego 2014
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 120 minut
Reżyseria Hirokazu Koreeda
Scenariusz Hirokazu Koreeda
Główne role Masaharu Fukuyama
Machiko Ono
Yōko Maki
Lily Franky
Muzyka Shin Yasui
Zdjęcia Mikiya Takimoto
Scenografia Keiko Mitsumatsu
Produkcja Kaoru Matsuzaki
Hijiri Taguchi
Dystrybucja Polska Gutek Film
Strona internetowa

Jak ojciec i syn (jap. そして父になる Soshite chichi ni naru)japoński film obyczajowy z 2013 roku w reżyserii Hirokazu Koreedy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ustabilizowane życie Ryōty Nonomiya i jego żony Midori przerywa wiadomość, że ich 6-letni syn Keita nie jest ich biologicznym dzieckiem, lecz został zamieniony w szpitalu po narodzinach z innym chłopcem. Dyrekcja szpitala organizuje spotkanie Nonomiyów z Yukari i Yūdai Saiki, właściwymi rodzicami Keity, wychowującymi Ryūseia – biologicznego syna Ryōty i Midori.

Obie rodziny dzieli przepaść materialna i podejście do życia: Ryota poświęca się dobrze płatnej pracy i spędza mało czasu z żoną i synkiem, natomiast Saiki są mało zaradni, niezamożni i nie mają większych życiowych ambicji, ale są mocniej zżyci ze sobą i trojgiem swoich dzieci. Za namową prawników i szpitalnych władz Keita i Ryusei zaczynają spędzać weekendy u biologicznych rodziców, aby obaj mogli przyzwyczaić się do ewentualnej zamiany rodzin. Początkowo bezwolna, podporządkowana mężowi Midori ma jednak coraz więcej wątpliwości, czy jest to właściwy krok. Z kolei Ryōta dopatruje się w Keicie obcych cech i ulega przekonaniu, że więzy genetyczne są najważniejsze. Okazuje rozczarowanie żonie, która jest coraz bardziej zagubiona. Gdy dochodzi do zamiany chłopców, Ryota jest jeszcze mocniej rozczarowany – tym razem Ryūsei, który jest mniej ułożony niż Keita i nie akceptuje zamiany rodziców. Również Midori nie może pogodzić się z tą zamianą i tęskni za Keitą. Rodziny Nonomiya i Saiki decydują się wrócić do poprzedniego stanu rzeczy. Kiedy Ryōta i Midori przywożą Ryūseia do Saiki, Keita ucieka. Ryōta dogania go i wyznaje chłopcu, że liczy się to, że go wychował, a nie to, że nie jest jego biologicznym ojcem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył m.in. Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Jury Ekumenicznego na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 roku, a także 12 nominacji do Nagród Japońskiej Akademii Filmowej w 2014 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]