Jak powstała bomba atomowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jak powstała bomba atomowa
The Making of the Atomic Bomb
Autor Richard Rhodes
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1986
Wydawca Simon & Schuster, Inc.
Tematyka II wojna światowa
Projekt Manhattan
Typ utworu literatura faktu
Data I wyd. polskiego 2000
Pierwszy wydawca polski Prószyński i S-ka
Przekład Piotr Amsterdamski
poprzednia
brak
następna
Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb

Jak powstała bomba atomowa (ang. The Making of the Atomic Bomb) – praca Richarda Rhodesa opisująca historię powstania amerykańskiej bomby atomowej i jej użycia podczas II wojny światowej.

Praca w sposób kompleksowy i systematyczny przedstawia przebieg prac naukowych, które doprowadziły do zbudowania w Stanach Zjednoczonych pierwszego reaktora atomowego, a następnie pierwszej bomby atomowej. Blisko 800-stronicowy wywód autora rozpoczyna się w początkach XX w., od pierwszych odkryć Becquerela i Rutherforda w dziedzinie fizyki jądrowej i kończy opisem ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej. Praca ze szczegółami przedstawia historię amerykańskiego projektu Manhattan, a błyskotliwy styl jej autora, czyni z niej pasjonującą lekturę popularno-naukową.

Książka została sprzedana w setkach tysięcy egzemplarzy w USA i przetłumaczona na wiele języków. Chwalona przez krytyków, historyków i byłych uczestników projektu Manhattan[1].

Jak powstała bomba atomowa to epos godny Miltona. Ta historia nigdy nie została przedstawiona z równą elegancja i smakiem, tak szczegółowo i tak po prostu – językiem, który, wspaniale przybliża wielkie odkrycia naukowe i ich efekty. Wielkie postacie naszego wieku - naukowcy, wojskowi i politycy – nabierają życia, gdy konfrontuje się je z brzemiennymi w skutki i straszliwymi decyzjami. Ta książka, traktując o najpoważniejszych problemach XX wieku, pomaga zrozumieć możliwości i pułapki przyszłego stulecia.
I. I. Rabi - laureat Nagrody Nobla z fizyki w 1944 roku[2]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Teresa Sheffield: TOP 10 - Famous names past and present (ang.). W: Examiner.net [on-line]. 13 czerwca 2009. [dostęp 2010-03-24].
  2. Z polskiego wydania książki.