Jaka to melodia?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaka to melodia?
Nazwa formatu Name That Tune
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Robert Janowski (1997–2018)
Jacek Borkowski (2001)
Norbi (2018–2019)
Rafał Brzozowski
(od 2019)
Wydawca Telewizja Polska
Data premiery 4 września 1997
Lata emisji od 1997
Pora emisji poniedziałek–piątek 17.15,
sobota 17.30,
niedziela 18.30
Dawniej:
patrz sekcja Spis sezonów
Liczba odcinków ok. 4885[a][1] (25 sezonów)
Czas trwania odcinka 24–45 minut
Format nadawania 4:3 SDTV (do 2010)
16:9 SDTV (2011–czerwiec 2017)
16:9 HDTV (od sierpnia 2017)
Produkcja
Produkcja Media Corporation (1997–2018)
ZPR Media (od 2018)
Reżyseria Zbigniew Proszowski (początkowo)
Marek Bik
Agnieszka Krótka-Żmijewska (sezon 21.)
Mikołaj Dobrowolski (od odc. z 11 marca 2020)
Stacja telewizyjna TVP1
Nagrody 2008: Laur Klienta
2010: Telekamera w kategorii teleturniej
2011: Telekamera w kategorii program rozrywkowy
2012: Telekamera w kategorii program rozrywkowy
2013: Złota Telekamera

Jaka to melodia?polski teleturniej o tematyce muzycznej emitowany na antenie TVP1 od 4 września 1997[2], oparty na amerykańskim formacie Name That Tune[3].

W czerwcu 2017 Telewizja Polska poinformowała, że wykupiła licencję na polską wersję lokalną teleturnieju[4].

Program realizowany jest w systemie playback on w studiu 5 bloku F mieszczącym się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

By wziąć udział w teleturnieju, uczestnik musi zgłosić się na eliminacje w miejscu i czasie ogłoszonym przez organizatorów. W trakcie selekcji wypełnia ankietę oraz przechodzi rozmowę kwalifikacyjną połączoną z testem muzycznym. Organizatorzy nie pokrywają kosztów związanych z udziałem w eliminacjach.

Zadaniem uczestników jest rozpoznawanie na czas utworów muzycznych i podanie ich tytułów[5]. W każdym odcinku teleturnieju bierze udział 3 uczestników. Gra składa się z czterech rund[6].

Obecne reguły[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]

Gracz wybiera jedną spośród pięciu zagadek (od września 2018: często w odcinkach specjalnych – siedmiu)[6]. Stawka początkowa za każdą z nich to 100 zł[6]. Po dokonaniu wyboru odtwarzana jest okołopiętnastosekundowa aranżacja linii melodycznej utworu, którego tytuł zawodnicy muszą rozpoznać. Nagroda za odpowiedź zwiększa się co nieco ponad sekundę o 10 zł (maksymalnie do 200 zł[6]). Osoba, która jako pierwsza zasygnalizuje, że zna utwór (poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na pulpicie), otrzymuje prawo do odgadnięcia tytułu[6]. Jeżeli uczestnik poda prawidłowy tytuł, na jego konto wpływa stawka, na której zatrzymał się licznik. Kolejną zagadkę wybiera gracz, który jako ostatni odpowiedział poprawnie. W przypadku, gdy żaden zawodnik nie zgłosi się do odpowiedzi, nagroda nie jest przyznawana nikomu.

Jeżeli któryś z zawodników odpowie błędnie lub nie poda odpowiedzi w ciągu 5 sekund, wówczas nie bierze udziału w dalszym odgadywaniu tej samej i następnej zagadki[6]. Jeśli wszyscy zawodnicy udzielą błędnej odpowiedzi na tę samą zagadkę (lub zgłoszą się, ale nie odpowiedzą w czasie), to wszyscy wracają do gry na następną zagadkę[6]. Jeśli w związku z popełnionym w poprzedniej kolejce błędem zagadkę odgaduje tylko dwóch graczy i obaj się pomylą, to kolejną zagadkę odgaduje tylko powracający po błędzie gracz (to samo dzieje się, gdy gra jeden uczestnik).

Na początku sezonu 2018/2019 wprowadzono możliwość zakupu gwarancji pod koniec pierwszej rundy. Zakup odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku na swoim pulpicie, a otrzymuje ją gracz, który zgłosi się jako pierwszy. Jej koszt to 200 zł (początkowo opłata wynosiła 300 zł); zawodnik nie musi jednak dysponować taką kwotą w momencie zakupu, gdyż rozliczenie odbywa się dopiero po zakończeniu rundy drugiej, ale jeśli zawodnik, który zdecydował się na gwarancję nie uzyska wymaganej kwoty, to automatycznie kończy grę bez niczego, bez względu na stan konta przeciwników.

Po zadaniu wszystkich zagadek rozgrywana jest runda druga, do której przechodzą wszyscy zawodnicy.

Runda 2.[edytuj | edytuj kod]

Druga runda opiera się na podobnych zasadach, co pierwsza. Różnicami w stosunku do rundy pierwszej są: wysokość stawki początkowej (200 zł), zmniejszanie się stawki co nieco ponad sekundę o 10 zł (do 100 zł)[6] oraz mniejsza liczba zagadek – trzy (od września 2018: w odcinkach specjalnych pięć haseł, choć z rzadka tylko trzy). Do finału przechodzą dwie osoby, które w pierwszej i drugiej rundzie zdobyły łącznie najwięcej pieniędzy, chyba że któryś z graczy wykupił gwarancję pod koniec pierwszego etapu i po zakończeniu drugiej rundy ma wystarczającą ilość środków na koncie, by się z niej rozliczyć[6]. Uczestnik, który zdobył najmniej pieniędzy lub gracz, który kupił gwarancję, lecz nie ma na koncie przynajmniej 200 zł, kończy grę[6]. Uczestnik bez gwarancji może zachować dotychczasową wygraną[6], ale osoba, która nie jest w stanie rozliczyć się z gwarancji traci wszystkie pieniądze.

Jeśli w wyniku remisu nie ma jednej osoby z najniższym stanem konta (i te osoby nie wykupiły gwarancji), to o awansie do rundy trzeciej decyduje dogrywka – dodatkowe hasło ze stawkami obowiązującymi w rundzie drugiej[6]. Jeśli remis występuje między dwoma graczami, to kategorię zagadki wybiera trzeci gracz (który nie bierze udziału w zgadywaniu)[6].

Osoby kończące grę otrzymują także nagrody dodatkowe od sponsorów (np. kuferek ze słodyczami ufundowany przez firmę Solidarność, torbę kosmetyków firmy Bielenda, wyroby mięsne firmy Sokołów, zegarek od firmy Adriatica).

Słodki kuferek ze słodyczami firmy Solidarność

Runda 3.[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy wybierają zagadki naprzemiennie spośród sześciu (ponumerowanych od 1 do 6)[6]. Gracz, który zdobył więcej pieniędzy po dwóch rundach licytuje pierwszy (nie dotyczy to osoby, która weszła do trzeciej rundy w wyniku dogrywki)[6]. Gdy dwóch graczy posiada taką samą ilość pieniędzy, o tym, kto będzie rozstawiony, decyduje losowanie, które odbywa się poza kamerą.

Po wybraniu numerka na tablicy pojawia wykonawca utworu, który należy odgadnąć, a następnie prowadzący czyta podpowiedź naprowadzającą na poprawną odpowiedź[6]. Rozgrywka w rundzie trzeciej opiera się na licytacji: gracze deklarują liczbę nut, która wystarczy im do odgadnięcia tytułu[6]. Najwyższa liczba nut, jaką można zadeklarować to 7, a najniższa to 1[6]. Licytacja trwa tak długo, aż jeden z zawodników zaproponuje jedną nutę (nie można zadeklarować odgadnięcia tytułu po samej podpowiedzi, bez nut) lub dobrowolnie wycofa się z odgadywania. Za prawidłową odpowiedź zawodnik wygrywa 200 zł, w przypadku błędnej odpowiedzi 200 zł zdobywa przeciwnik[6]. Gdyby jednak uzyskanie tych pieniędzy oznaczało wejście do finału, to wówczas uczestnik musi odgadnąć tytuł po liczbie nut, którą sam uprzednio zaproponował[6], a jeżeli nie brał udziału w licytacji, to po 7 nutach utworu. Osoba, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 600 zł, przechodzi do rundy finałowej, natomiast przeciwnik kończy grę z dotychczasową wygraną zdobytą w teleturnieju i nagrodą pocieszenia.

Od sezonu 2018/2019 przy zagadce nr 6 prowadzący informuje wyłącznie o tym, czy zgadywany utwór jest polski, czy zagraniczny oraz kto go wykonuje (kobieta, mężczyzna, duet czy zespół). Ta zagadka warta jest 400 zł[6].

Od sezonu 2018/2019 odcinkach specjalnych przy jednej z zagadek może pojawić się dodatkowy bonus w postaci 100 zł (co razem daje 300 zł za pytanie)[6]. W odcinkach przedstawiających rywalizację dwóch drużyn znaczenie mają stany kont po drugiej rundzie. Drużyna, która po pierwszych dwóch rundach będzie bogatsza, zyska możliwość wybrania reprezentantów obu drużyn do rundy trzeciej (i potencjalnie rundy czwartej), a także zdobędzie możliwość usłyszenia jednej dodatkowej (co najwyżej ósmej) nuty przy dowolnym (ale tylko jednym) utworze w trzecim etapie[6].

Dawniej zawodnicy awansowali do finału wtedy i tylko wtedy, gdy uzyskali w trzeciej rundzie 600 zł. Obecnie natomiast może się zdarzyć, że uczestnik wygra tę rundę, mając 800 zł (jeśli ma już 400 zł za zagadki o nr. 1–5, a następnie odgadnie zagadkę nr 6). W odcinkach specjalnych z racji bonusu (300 zł zamiast 200 zł) do finału można przejść, zdobywszy także 700 zł lub 900 zł (w drugim przypadku zagadka nr 6 musi zostać wybrana jako ostatnia).

Runda 4. – finał[edytuj | edytuj kod]

W finale zawodnik musi odgadnąć 7 utworów w ciągu 30 sekund[6]. Jeśli myśli, że zna utwór, to naciska przycisk na pulpicie – zegar jest zatrzymywany, a uczestnik podaje odpowiedź[6]. W przypadku, gdy gracz nie zna tytułu, wstrzymuje zegar i informuje prowadzącego, by przejść do następnego utworu[6]. Za każdą prawidłowo odgadniętą zagadkę zawodnik dostaje 250 zł[6]. Jeśli uczestnik ominął którąś piosenkę, po przesłuchaniu numeru siódmego może do niej powrócić[6]. W przypadku udzielenia choć jednej błędnej odpowiedzi, gra się automatycznie kończy, a gracz pozostaje z dotychczas zebraną kwotą[6]. Za odgadnięcie wszystkich siedmiu tytułów zawodnik zdobywa nagrodę główną – 10 000 zł (doliczane do stanu konta)[6]. Dotarcie do finału odcinka gwarantuje udział w następnym odcinku – ale maksymalnie w trzech kolejnych.

W odcinku wyemitowanym 14 października 2012 r. Tomasz Bednarek ustanowił rekord czasowy odgadnięcia wszystkich siedmiu zagadek poprawnie – wynosi on 3 sekundy. Mężczyzna pobił swój własny rekord z 13 marca 2012 (wynoszący 4 sekundy).

Uznawanie odpowiedzi[edytuj | edytuj kod]

 • Za poprawny tytuł piosenki uznaje się nazwę zgłoszoną przez autorów w ZAiKS-ie lub w inny sposób potwierdzoną przez ZAiKS (bądź zagraniczne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi)[6]. Możliwe jest również używanie tzw. tytułów obiegowych[6].
 • Przy uznawaniu odpowiedzi obowiązuje zasada lepiej powiedzieć więcej niż mniej, co oznacza, że odpowiedzi uznaje się wtedy, kiedy w wypowiedzi zawodnika zawarty jest pełny tytuł piosenki[6].
 • W przypadku piosenek obcojęzycznych uczestnik może podać polskie tłumaczenie tytułu[6] (nie dotyczy to piosenek polskojęzycznych z obcojęzycznymi tytułami).
 • W przypadku piosenek zagranicznych uczestnik musi wypowiedzieć tytuł poprawnie pod względem fonetycznym bądź wykazać się znajomością pisowni tytułu utworu[6].
 • Dopuszcza się drobną zmianę szyku wyrazów[6].

Zmiany zasad w historii programu[edytuj | edytuj kod]

Zmiany zasad ogólnych[edytuj | edytuj kod]

 • Od stycznia 2004 do czerwca 2005 roku obowiązywała zasada bij mistrza. Dzięki niej zawodnik grał tak długo, aż ktoś go pokonał. We wrześniu 2005 powrócono jednak do reguły trzech kolejnych odcinków.
 • Uznawanie tytułów obiegowych wprowadzono w styczniu 2020 roku.

Zmiany zasad rund pierwszej i drugiej[edytuj | edytuj kod]

 • Od września 1997 do grudnia 1999 w pierwszych dwóch rundach zawodnicy wybierali od 5 do 7 zagadek muzycznych spośród 16 zagadek podzielonych na 4 kategorie. System pięciu haseł wprowadzono w styczniu 2000 roku[potrzebny przypis].
 • Od września do października 1997 każda z czterech kategorii miała cztery zagadki warte tyle samo pieniędzy, lecz każda z kategorii miała inną stawkę: 25, 50, 75 lub 100 złotych.
 • Od listopada 1997 do listopada 2004 w rundzie 1. w każdej z czterech kategorii do wyboru były cztery różne kwoty pieniężne do wygrania: 25, 50, 75, 100 zł. W rundzie 2. stawki były podwojone: 50, 100, 150, 200 zł.
 • Od września 1997 do listopada 1998 stawki rundy pierwszej w ciągu 15-sekundowej prezentacji rosły o 80%. Stawki w poszczególnych kategoriach rundy drugiej były dwa razy wyższe, lecz podczas wysłuchiwania 15-sekundowych prezentacji malały o 40%. Wzrost o 100% lub spadek o 50% wprowadzono w listopadzie 1998.
 • Od września 1997 do czerwca 2007 stawki rosły w rundzie 1. co 20% stawki podstawowej, a w rundzie 2. malały co 10% stawki podstawowej. Wzrost co 10% i spadek co 5% wprowadzono we wrześniu 2007 roku.
  • Uwaga: trzy szybkie malały o 1/3 stawki początkowej (do 200 zł) co 1/30 stawki początkowej (co 10 zł).
 • Od października 2006 do listopada 2008 w finałach miesiąca zawodnicy odgadywali po 8 zagadek.
 • Od grudnia 2008 do maja 2011[potrzebny przypis] pod koniec drugiej rundy zawodnicy odgadywali trzy szybkie. Podstawowa nagroda za ich odgadnięcie to 200 zł (początkowo 300 zł). Stawka zmniejszała się co nieco ponad sekundę o 10 zł do 100 zł (początkowo 200 zł).
 • We wrześniu i październiku 2007 w rundzie 2. zawodnicy losowali zagadki za pomocą wirtualnej ruletki. Zawodnik zatrzymywał ruletkę, ta zaś wskazywała kategorię. Szybko jednak zrezygnowano z tej zasady.
 • Możliwość zakupu gwarancji wprowadzono we wrześniu 2018 roku.
 • Również we wrześniu 2018 zmniejszono liczbę zagadek w rundzie drugiej – z pięciu do trzech. Ponadto w odcinkach specjalnych w pierwszej rundzie do odgadnięcia jest siedem lub pięć zagadek, a w drugiej rundzie pięć lub trzy.

Zmiany zasad rundy trzeciej[edytuj | edytuj kod]

 • Od września 1997 do czerwca 1998 zawodnicy odgadywali utwory po usłyszeniu 5-sekundowych fragmentów muzycznych, wybranych przez przeciwnika z listy, która obejmowała sześcioro wykonawców.
 • Od czerwca do października 1998 na tablicy znajdowało się sześcioro wykonawców, a prowadzący każdorazowo czytał podpowiedź.
 • Od października 1998 do maja 2000 na tablicy znajdowało się sześć podpowiedzi, a Robert Janowski podawał wykonawcę utworu.
 • W maju 2000 roku[potrzebny przypis] wprowadzono tablicę wyświetlającą 6 cyfr, a jakiekolwiek wskazówki dopiero po wybraniu numerka.
 • Do grudnia 2002 pierwszą zagadkę odgadywał ten zawodnik, który po pierwszych dwóch rundach miał mniej pieniędzy. Potem odwrócono tę zasadę.
 • Od 19 czerwca do 1 października 2007 pokazywano telewidzom układ wszystkich (także tych niewykorzystanych) haseł w rundzie trzeciej.
 • We wrześniu 2018 roku wartość zagadki nr 6 wzrosła do 400 zł, ale jej odgadnięcie stało się trudniejsze, ponieważ jedyną podpowiedzią dla graczy jest informacja o wykonawcy (w postaci kobieta / mężczyzna / duet / zespół oraz polski przebój / zagraniczny przebój).

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący Sezon
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25.
Rafał Brzozowski
Norbi
Robert Janowski
Jacek Borkowski
Brzozowski Rafał.jpg JKRUK 20190527 NORBI NORBERT DUDZIUK IMG 20190527 123245A.jpg Janowski Robert.jpg Jacek Borkowski.jpg
Rafał Brzozowski
(od sezonu 23.)
Norbi
(sezon 22.)
Robert Janowski
(sezony 1–21)
Jacek Borkowski
(kwiecień 2001)

Od samego początku do 10 czerwca 2018 r. program prowadził Robert Janowski. Nieoficjalnie pierwszym prowadzącym był Jacek Borkowski, który nagrał kilkanaście niewyemitowanych ostatecznie odcinków[2]. Poprowadził jednak w zastępstwie za Janowskiego sześć odcinków w kwietniu 2001[5].

Od 1 września 2018 do 9 czerwca 2019 prowadzącym program był Norbert „Norbi” Dudziuk. W lipcu 2019 Telewizja Polska poinformowała, że od 7 września 2019 gospodarzem teleturnieju będzie Rafał Brzozowski, który dotychczas prowadził Koło Fortuny (nowym prowadzącym tego teleturnieju został Norbi)[7].

Finały miesiąca i roku oraz wydania specjalne[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1999 wprowadzono finał miesiąca, do którego zaprasza się troje zawodników, którzy w danym miesiącu wygrali najwięcej. Nagrodą główną do 2018 roku był samochód osobowy. Do końca 2002 obowiązywała zasada kumulacji. Oznaczało to, że w przypadku niewygrania samochodu w jednym miesiącu, przechodził on do puli nagród następnego miesiąca (lipiec 1999–styczeń 2002). W okresie kumulacji troje zawodników wygrało w finale miesiąca po trzy samochody osobowe, a pięcioro po dwa auta.[potrzebny przypis]

Do czerwca 2006 roku finały miesiąca odbywały się z reguły w ostatnim odcinku emitowanym w danym miesiącu i trwały tyle, co zwykłe odcinki. Od września 2006 finały miesiąca trwają dłużej i emitowane są w niedziele, choć w sezonie 2010/2011 finały miesiąca były emitowane w soboty.

W roku 2003 wprowadzono finał roku. Udział w nim biorą 3 osoby, które wygrały najwięcej pieniędzy podczas gry w programie w danym roku kalendarzowym. W przypadku kilku startów w jednym roku pod uwagę bierze się występ z wyższą sumą wygranych. W roku 2005, w którym przez pierwsze pół roku obowiązywała zasada bij mistrza, a potem ograniczenie do trzech startów, do podliczeń przyjęto wygrane uzyskane w trzech pierwszych odcinkach i finale miesiąca. Zwycięzca, w przypadku odgadnięcia wszystkich utworów w finale odcinka, otrzymywał samochód osobowy; od 2019 zamiast samochodu jest do wygrania 80 tysięcy złotych.

Z okazji 10-lecia teleturnieju (od 5 listopada 2006 do 26 grudnia 2007 w odstępach miesięcznych) odbywał się turniej dziesięciolecia, w którym brali udział (wybrani przez producentów programu) zawodnicy, którzy wyróżnili się swoimi występami (najczęściej osiągnięciami finansowymi, choć nie tylko). Odcinki te emitowano w niedziele. Serię odcinków jubileuszowych zwieńczył Finał 10-lecia rozegrany 26 grudnia 2007 r. pomiędzy dziewięciorgiem uczestników wybranych przez organizatorów (czworo zawodników wygrało swoje odcinki w turnieju dziesięciolecia, trzy osoby były przegranymi z tych odcinków, a dwie zawodniczki nie brały udziału w tych odcinkach).

W teleturnieju biorą udział również goście specjalni. Pierwszy odcinek specjalny wyemitowano 11 listopada 1998. W latach 1998–2003 świętowano Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Narodzenie, Drugi Dzień Świąt czy Sylwester. Od stycznia do czerwca 2005 emitowano je co tydzień w każdy poniedziałek. Po przerwie wakacyjnej w 2005 powrócono do emisji w święta. Od października 2006 odcinki specjalne są emitowane w większość sobót (o ile teleturniej jest w te dni emitowany), niedziel i świąt. Dochody pieniężne zawodników z odcinków specjalnych są przekazywane z reguły na cele charytatywne.

Oprawa muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Zespoły muzyczne[edytuj | edytuj kod]

W programie od samego początku zawodnikom towarzyszy zespół muzyczny, który interpretuje utwory wykonywane w programie.

 • Od września 1997 do lutego 1998 występował zespół J. J. Combo.
 • Od marca 1998 do listopada 2004 za występy muzyczne odpowiadał zespół AKT w składzie:
  • Zbigniew Kaute – gitara,
  • Joachim Perlik – fortepian, instrumenty klawiszowe,
  • Anna Andrzejewska – śpiew, saksofon, flet,
  • Eugeniusz Posadzy – saksofon (do grudnia 1999),
  • Janusz Pryka (od stycznia 2000),
  • Wiesław Helman – multiinstrumentalista, m.in. fortepian, trąbka (marzec 1998–grudzień 1999);
  • podczas nagrań telewizyjnych w zespole grali również:
   • Arkadiusz Nowakowski (styczeń 2000–marzec 2002),
   • Eugeniusz Posadzy – saksofon (kwiecień 2002–luty 2004),
   • Katarzyna Stroińska – fortepian (listopad 2002–listopad 2004),
   • Paweł Pełczyński (marzec 2004–listopad 2004).
 • W okresie listopad 2004–wrzesień 2005 grał zespół pod kierownictwem Zygmunta Kukli w składzie:
  • Zbigniew Kaute – gitara,
  • Robert Osam – fortepian,
  • Adam Kram – perkusja,
  • Dariusz Janus – instrumenty klawiszowe,
  • Paweł Pełczyński.
 • Od września 2005 do czerwca 2018 w zespole towarzyszącym artystom podczas programu grali:
  • Dariusz Janus – kierownik zespołu do listopada 2012,
  • Tomasz Filipczak – kierownik zespołu od grudnia 2012,
  • Zbigniew Kaute[b],
  • Adam Kram,
  • Paweł Pełczyński,
  • Lena Zuchniak,
  • Alicja Szlempo-Skórkiewicz,
  • Fabian Włodarek,
  • Robert Osam (od października 2005),
  • Katarzyna Stroińska (od października 2005),
  • Michał Polubiec (od 2007).
 • Od 22. sezonu (września 2018) w skład zespołu wchodzą:
  • Lena Zuchniak – saksofon / fortepian (do czerwca 2020),
  • Alicja Skórkiewicz – saksofon,
  • Fabian Włodarek – instrumenty klawiszowe,
  • Andrzej Jaworski (od października 2018) – gitara,
  • Mateusz Tomaszewski (październik 2018–czerwiec 2021) – bas,
  • Dagmara Jaworska (od października 2018) – chórek,
  • Adam Kram – perkusja,
  • Tomasz Pacak (od października 2018) – chórek, instrumenty klawiszowe,
  • Adam Bieranowski (od września 2021) – bas;
  • od 23. sezonu (tj. od września 2019) w napisach końcowych w sekcji oprawa muzyczna, aranżacje wymieniony jest również RBand, czyli:
   • Piotr Matysik – fortepian,
   • Piotr Winnicki – gitara,
   • Filip Sojka – gitara,
   • Łukasz Marek – perkusja,
   • Paweł Skiba (od października 2019 do brak informacji) – chórek, gitara,
   • Dariusz Polubiec (od brak informacji),
   • Chris Aiken (od brak informacji).
  • Na czas nagrań w czasie pandemii koronawirusa powołano Super Band[8], który przygrywa fragmenty utworów po niektórych odpowiedziach zawodników. Tworzą go: Piotr Matysik (fortepian), Hubert Sobiecki (saksofon) i wokalistki Kasia Dereń (maj 2020–kwiecień 2021) na zmianę z Aleksandrą Radwan (od września 2020)[9]; ponadto ciekawostki muzyczne i fragmenty oryginalnych i zremiksowanych wykonań utworów przedstawia DJ Adamus (odtwarza także niektóre dżingle programu i nagrane wcześniej brawa publiczności).

Grupa wokalna[edytuj | edytuj kod]

Wieloletnie wokalistki programu: Agata Dąbrowska i Aneta Figiel

Od sierpnia 2000 utwory w programie wykonuje prowadzący lub grupa wokalna, która kilkakrotnie zmieniała swój skład. Każdy z członków śpiewa również indywidualnie piosenki, jak i we wszystkich możliwych układach osobowych. W skład zespołu wchodzą lub wchodzili:

Często w programie gościnnie występują bądź występowali również m.in. Natasza Urbańska[10], Patricia Kazadi[11], Modesta Pastiche, Maciej Zakościelny, Mateusz Ziółko, Stefano Terrazzino, Sylwia Lorens, Monika Ambroziak, William Prestigiacomo, Monika Urlik, Bilguun Ariunbaatar, Aleksiej Jarowienko (2019).

Od 22. sezonu (września 2018) nie ma ustalonej grupy wokalnej, która byłaby głównym wykonawcą piosenek. Utwory wykonują zazwyczaj ich twórcy (piosenkarze, zespoły – zarówno polscy, jak i zagraniczni), sam prowadzący (Rafał Brzozowski – od 23. sezonu) lub często powracający goście, a wśród nich:

Goście specjalni programu[edytuj | edytuj kod]

Od początku emisji programu, tj. od września 1997, w teleturnieju gościnnie zaśpiewało wiele artystów polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej. Wśród międzynarodowych artystów, którzy wystąpili w programie, znaleźli się m.in. Patricia Kaas[16], Helena Vondráčková[17], Kate Ryan, Dave Grohl, In-Grid[18], Brainstorm, Boney M.[19], Afric Simone[20], Akcent, Katerine[21], Bonnie Tyler[22], Drupi[23], Thomas Anders (z zespołu Modern Talking)[24], Europe[25], Bad Boys Blue, Danzel, Londonbeat, Bilguun Ariunbaatar[23], No Mercy[23], Pauline[26], Basshunter, Arash[27], Dr. Alban[28], Alphaville[29], Garou[30], Lutricia McNeal[28], Lou Bega[31], Belinda Carlisle[32], Tanita Tikaram[11], Demis Roussos[33], The Baseballs[34], Paolo Cozza[28], Velvet[35], Vitas[36], Oceana[37], Jason Donovan, Rick Astley, Simply Red, Red Box, Atomic Kitten, Opus, Limahl, Olivia Addams, Sandra, OMD, Samantha Fox, Ricchi e Poveri, Francesco Monte, Alizee, Frans, Toto Cutugno, Zucchero, Alvaro Soler, Danny, Måns Zelmerlöw, Pedro Santana, Senhit, Shanguy

Wśród polskich wykonawców, którzy zaśpiewali w teleturnieju, znaleźli się m.in.: Irena Jarocka, Halina Frąckowiak, Sława Przybylska, Bohdan Łazuka, Irena Santor[11], Zbigniew Wodecki[38], Bogusław Mec, Jakub Wocial, Krystyna Giżowska, Krzysztof Krawczyk[39], Wojciech Gąssowski[40], Andrzej Rosiewicz[41], Alicja Majewska[42], Ewa Bem[43], Maryla Rodowicz[44], Piotr Szczepanik, Kayah, Urszula[45], Andrzej Sikorowski[46], Jacek Lech, Danuta Rinn, Danuta Błażejczyk[47], Justyna Steczkowska[48], Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Markowski[49], Patrycja Markowska[49], Beata Kozidrak[50], Ewa Kuklińska[51], Maciej Maleńczuk[52], Małgorzata Walewska[53], Michał Bajor[54], Barbara Kurdej-Szatan[23], Włodzimierz Nahorny, Marek Torzewski[11], Bogusław Morka[55], Stanisław Sojka[23], Ryszard Rynkowski[18] Agnieszka Chylińska, Maciej Miecznikowski, Stachursky[23], Kasia Moś, Dorota „Doda” Rabczewska[56], Sylwia Grzeszczak[46], Natalia Szroeder[23], Margaret[23], Włodek Pawlik[23], Zenon Martyniuk, Michał Wiśniewski, Andrzej Piaseczny, Filip Lato, Sarsa, Łukasz Zagrobelny, Felicjan Andrzejczak, Anna Dereszowska, Anna Jurksztowicz, Natalia Kukulska, Viki Gabor, Roksana Węgiel, Krystyna Prońko, Mateusz Golicki, Adam Stachowiak, Aleksandra Szwed, Izabela Trojanowska, Ewa Farna, Mateusz Grędziński, Marcin Sójka, Mateusz Ziółko, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Ania Dąbrowska, Marek Piekarczyk, Ania Karwan, Cleo i Michał Szpak, a także zespoły: O.N.A. Krywań[28], Blue Café[57], Brathanki, Skaldowie, Budka Suflera[58], Leszcze, Trubadurzy, Ira, Czarno-Czarni[23], Big Cyc[59], Kombii, Kombi, Łzy, Bracia[53], Pectus[46], Feel[60], Wanda i Banda, Wawele, De Mono[23], Golec uOrkiestra[28], Ich Troje, Akcent, Boys, Future Folk[11], Weekend[61], Bayer Full[62], Video, Czerwone Gitary, Sound'n'Grace, Komodo, Piękni i Młodzi, Playboys, Classic, LemON, Enej, Zakopower

Na scenie programu swoje umiejętności wielokrotnie pokazywali również tancerze, wśród których znaleźli się m.in. Justyna i Christopher Hawkinsowie[28], Anna Głogowska[18], Jan Kliment[18], Rafał Maserak[63], Tomasz Barański[64], Dorota Thomas[28] oraz Michał Szuba[28]. Wśród występujących zespołów tanecznych znalazły się grupy: „Volt” Agustina Egurroli[28], „Ego” Michała Szuby[28], „Next” Tomasza Barańskiego, „Santi Bello Group” Santiago Bello Labladora oraz „The Ones by Robert Kochanek”.

Zwycięzcy ważniejszych odcinków[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy finałów roku[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2003 rozgrywany jest finał roku, w którym bierze udział trzech najlepszych uczestników z danego roku kalendarzowego. Zwycięzcami zostali:

 • 2003 – Emilia Zimnica-Kuzioła z Grotnik,
 • 2004 – Anna Stokowska-Mech z Międzyborowa,
 • 2005 – Artur Rosiński z Żyrardowa[65],
 • 2006 – Zbigniew Wyszyński z Białegostoku[66],
 • 2007 – Danuta Czubińska z Łodzi, woj. łódzkie,
 • 2008 – Paweł Dzikowski z Poznania[67],
 • 2009 – Grzegorz Pająk z Bielska-Białej, woj. śląskie[68];
 • 2010 – Grzegorz Tabaczuk z Nedeżowa[53],
 • 2011 – Emilia Niedziela z Łodzi[69],
 • 2012 – Paweł Dzikowski z Poznania[67],
 • 2013 – Anna Siliczak z Radzynka,
 • 2014 – Mateusz Rozmiarek z Poznania[70],
 • 2015 – Andrzej Lenartowicz z Kielc,
 • 2016 – Barbara Matoga z Sieprawia,
 • 2017 – Paulina Siodłowska z Kalisza Pomorskiego,
 • 2018 – Piotr Dudkiewicz z Włoszczowej,
 • 2019 – Michał Telak z Wyszkowa,
 • 2020 – Paulina Belgraf z Gdyni[71].

Turniej z okazji 10-lecia programu[edytuj | edytuj kod]

Z okazji 10-lecia teleturnieju, od 5 listopada do 26 grudnia 2007 odbywały się jubileuszowe rozgrywki, do których twórcy programu dobrali najbardziej rozpoznawalnych uczestników w dziesięcioletniej historii programu[5]. Jubileuszowe odcinki nadawano w niedzielę[5]. W turnieju udział wzięli[28]:

 • Adam Czyszczoń z Mysłowic, woj. śląskie;
 • Dariusz Godoś z Krakowa, woj. małopolskie;
 • Sergiusz Matuszczyk ze Słupska, woj. pomorskie;
 • Magdalena Niewielska z Płocka, woj. mazowieckie;
 • Artur Rosiński z Żyrardowa, woj. mazowieckie;
 • Krzysztof Supera z Drzewiec, woj. łódzkie;
 • Joanna Szymańska (de domo Szajter) z Ochab, woj. śląskie;
 • Jacek Tymiński z Bytomia, woj. śląskie;
 • Emilia Zimnica-Kuzioła z Grotnik, woj. łódzkie.

Nagrodą główną turnieju był samochód osobowy[5]. Finał dekady wygrał Sergiusz Matuszczyk ze Słupska[5].

Turniej z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w dniach 2–5 czerwca 2014 odbył się turniej miast, które najbardziej rozwinęły się dzięki dofinansowaniom unijnym[46]. Do gry zaproszono dziewięciu najlepszych zawodników w historii teleturnieju[46]. Udział wzięli:

 • Mariusz Jakubowski z Katowic, woj. śląskie;
 • Tadeusz Ligas z Rzeszowa, woj. podkarpackie;
 • Monika Łabędź z Warszawy, woj. mazowieckie;
 • Anna Łabieniec z Białegostoku, woj. podlaskie;
 • Joanna Rogalewska z Gdańska, woj. pomorskie;
 • Mateusz Rozmiarek z Poznania, woj. wielkopolskie;
 • Maciej Szymański z Krakowa, woj. małopolskie;
 • Barbara Wrzaszczyk z Wrocławia, woj. dolnośląskie;
 • Gabriela Zawieja z Łodzi, woj. łódzkie.

Wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani Medalami im. Fryderyka Chopina za krzewienie kultury polskiej, przyznanymi przez Ruch Piękniejsza Polska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego[46]. Turniej wygrała Monika Łabędź z Warszawy.

Turniej z okazji 20-lecia programu[edytuj | edytuj kod]

15 października 2017 wyemitowany został odcinek specjalny z okazji 20-lecia programu. Udział wzięli uczestnicy urodzeni w 1997. Na widowni znaleźli się najlepsi zawodnicy z przeciągu trwania wszystkich sezonów. Jego zwycięzcą został Łukasz Martyna ze Skawiny.

Spis sezonów[edytuj | edytuj kod]

Daty i pory emisji od września 2006 roku na podstawie archiwalnego i bieżącego programu dla prasy Telewizji Polskiej.

Sezon Początek emisji Koniec emisji Pora emisji (z reguły)
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1. 1997/1998 4 września 1997 sie/wrz 1998[c] 17.25 17.25 17.25
2. 1998/1999 sie/wrz 1998[c] 26 czerwca 1999 17.25 17.25 17.25
28 czerwca 1999 sie/wrz 1999[c] 18.00 18.00 18.00 18.00
3. 1999/2000 sie/wrz 1999[c] 24 czerwca 2000 17.25 17.25 17.25
26 czerwca 2000 sie/wrz 2000[c] 17.25 17.25 17.25 17.25
4. 2000/2001 sie/wrz 2000[c] 10 listopada 2000 18.05 18.05 18.05 18.05 18.05
13 listopada 2000 23 listopada 2000 18.00 18.00 18.00 18.00
27 listopada 2000 20 czerwca 2001
[potrzebny przypis]
18.00 18.00 18.00
5. 2001/2002 7 września 2001
[potrzebny przypis]
sie/wrz 2002[c] ok. 18.30 ok. 18.30 ok. 18.30
6. 2002/2003 sie/wrz 2002[c] sie/wrz 2003[c] ok. 18.30 ok. 18.30 ok. 18.30
7. 2003/2004 sie/wrz 2003[c] 6 czerwca 2004 ok. 18.30 ok. 18.30 ok. 18.30
12 czerwca 2004 25 lipca 2004
[potrzebny przypis]
18.30 18.30
8. 2004/2005 7 września 2004 14 października 2004 ok. 18.00 ok. 18.00 ok. 18.00
18 października 2004 23 czerwca 2005 ok. 18.00 ok. 18.00 ok. 18.00 ok. 18.00
9. 2005/2006 5 września 2005 15 czerwca 2006 18.00 18.00 18.00 18.00
10. 2006/2007 4 września 2006 21 września 2006 18.00 18.00 18.00 18.00
25 września 2006 13 maja 2007 18.00 18.00 18.00 18.00 17.25[d]
14 maja 2007 24 czerwca 2007 18.00 18.00 18.00 18.00 18.00
11. 2007/2008 3 września 2007 25 maja 2008 18.00 18.00 18.00 18.00 18.00 17.20[d]
26 maja 2008 22 czerwca 2008 18.00 18.00 18.00 18.00 18.00 ok. 18.00
12. 2008/2009 1 września 2008 21 czerwca 2009 18.00 18.00 18.00 18.00 18.00 18.10
13. 2009/2010 2 września 2009 31 stycznia 2010 18.35 18.35 18.35 18.35 18.35 18.10
1 marca 2010 9 kwietnia 2010 18.35 18.35 18.35 18.35 18.35 18.15
24 kwietnia 2010 6 czerwca 2010 18.35 18.35 18.35 18.35 18.35 17.25 18.15
14. 2010/2011 6 września 2010 29 maja 2011 18.35 18.35 18.35 18.35 18.35 17.55 18.25
15. 2011/2012 5 września 2011 4 marca 2012 18.35 18.35 18.35 18.35 18.35 18.20
7 marca 2012 3 czerwca 2012 18.25 18.25 18.25 18.25 18.25 18.20
16. 2012/2013 3 września 2012 2 czerwca 2013 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.20
17. 2013/2014 1 września 2013 5 czerwca 2014 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.20
18. 2014/2015 1 września 2014 7 czerwca 2015 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.30
19. 2015/2016 31 sierpnia 2015 5 czerwca 2016 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.35
20. 2016/2017 29 sierpnia 2016 4 czerwca 2017 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.35
21. 2017/2018 28 sierpnia 2017 3 września 2017 18.55 18.55 18.55 18.55 18.55 18.55 18.40
4 września 2017 4 lutego 2018 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.55 18.40
5 lutego 2018 10 czerwca 2018 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.40
22. 2018/2019 1 września 2018 6 stycznia 2019 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 18.30
7 stycznia 2019 24 lutego 2019 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 18.30
25 lutego 2019 16 czerwca 2019 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 18.30
23. 2019/2020 7 września 2019 13 października 2019 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30 17.30
14 października 2019 11 kwietnia 2020 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.30
3 maja 2020 12 lipca 2020[e] 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.30
24. 2020/2021 31 sierpnia 2020 13 września 2020 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 18.30 18.30
14 września 2020 15 listopada 2020 17.25 17.25 17.25 17.25 17.25 17.30 18.30
16 listopada 2020[f] 7 marca 2021 17.15 17.15 17.15 17.15 17.15 18.30
9 marca 2021 6 czerwca 2021 17.15 17.15 17.15 17.15 17.15 17.30[72] 18.30
25. 2021/2022
[potrzebny przypis]
4 września 2021[73] 3 października 2021 17.15[73] 17.15[73] 17.15[73] 17.15[73] 17.15[73] 17.30[73] 18.30[73]
4 października 2021 28 listopada 2021 17.15 17.15 17.15 17.15 17.15 17.30 18.40/50
29 listopada 2021 bd. 17.15 17.15 17.15 17.15 17.15 17.30 18.30
Miesiące, które zostały ze sobą połączone

Kilkakrotnie zostały połączone ze sobą dwa miesiące gry i odbył się wspólny finał miesiąca:

 • wrzesień i październik 2001,
 • luty i marzec 2002,
 • sierpień i wrzesień 2004,
 • maj i czerwiec 2010,
 • kwiecień i maj 2020.
Finały miesiąca, które się nie odbyły

Ponadto od 2005 z powodu wakacyjnych przerw w emisji nie odbywają się finały lipca i sierpnia (od 2011 także czerwca, z wyjątkiem roku 2020).

Odwołane emisje programu

Wielokrotnie, z różnych przyczyn, odwoływano emisję programu. Główne przyczyny to m.in. dni świąteczne (w szczególności Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wszystkich Świętych), żałoba narodowa, Igrzyska Olimpijskie, skoki narciarskie, mecze siatkówki i piłki nożnej, pielgrzymki papieża Jana Pawła II. Inne, niestandardowe przykłady:

Ponadto z powodu nieporozumień związanych z prawami autorskimi reżysera teleturnieju[74], Marka Bika, Telewizja Polska nie wyemitowała[potrzebny przypis] odcinka o numerze produkcyjnym 4257 (choć widnieje on w programie dla prasy w godzinach nocnych).

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Nielsen Audience Measurement. Podane liczby dotyczą wyłącznie oglądalności premier telewizyjnych, nie uwzględniając powtórek, wyświetleń w serwisach wideo na żądanie itp.

Według danych z 2017 roku, wiosenne odcinki 20. sezonu programu przyciągały średnio 1,91 mln telewidzów[75]. Największą popularnością cieszyły się niedzielne wydania teleturnieju.

21. sezon (2017/2018) oglądało średnio 1,86 mln widzów[76]. Tak jak wcześniej, najlepsze notowania zdobywały specjalne, niedzielne wydania teleturnieju.

W sezonie 2018/2019, kiedy prowadzącym teleturniej był Norbi, średnia oglądalność widowiska wynosiła 1,49 mln widzów, tj. o ok. 370 tys. mniej niż w poprzednim sezonie[77]. Najchętniej oglądanym odcinkiem w sezonie (2,74 mln widzów) był finał roku 2018 (wyemitowany 1 stycznia 2019).

Po kolejnej zmianie prowadzącego średnia widownia wydań sprzed przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa wzrosła do 1,67 mln[78]. Dzięki temu Jedynka była liderem w paśmie emisji „Jakiej to melodii?”. Trzy najlepsze wyniki osiągnęły odcinki wyemitowane: 24 listopada 2019 r. (po konkursie Eurowizji Junior, 2,96 mln widzów), 1 stycznia 2020 (finał roku 2019, 2,72 mln widzów), 31 grudnia 2019 (finał grudnia, 2,45 mln widzów).

Średnia widownia odcinków sezonu 2020/2021 (w całości realizowanej w czasie pandemii) wyniosła 1,53 mln osób[79]. Dwukrotnie widownia pojedynczego odcinka przekroczyła próg 2,5 mln widzów: 1 stycznia i 10 lutego 2021 roku[79].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku teleturniej otrzymał Laur Klienta[5], natomiast w 2010 program otrzymał Telekamerę w kategorii Teleturniej[80]. Sukces ten program powtórzył w 2011 i 2012 roku, otrzymując nagrodę w kategorii Program rozrywkowy[80], a w 2013 roku – Złotą Telekamerę[80].

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym reżyserem programu był Zbigniew Proszowski[81], następnie przez wiele lat funkcję tę pełnił Marek Bik. Producentem wykonawczym teleturnieju do 2018 roku była firma Media Corporation utworzona przez Józefa Węgrzyna (realizowała także takie formaty, jak m.in. Europa da się lubić, Euroquiz, Między ziemią a niebem oraz serial Blondynka), od września 2018 zaś produkcją zajmuje się ZPR Media.

W 2004 roku program miał zostać przeniesiony z TVP1 do Polsatu, jednak do tej zmiany nie doszło z uwagi na reakcję ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej, Jana Dworaka oraz szefa Biura Reklamy Piotra Gawła.[potrzebny przypis] Program pojawił się wkrótce w nowej odsłonie, w przebudowanym studio, z odświeżoną oprawą i nową orkiestrą[81].

W 2007 roku nagrano jubileuszową piosenkę programu, do której słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Dariusz Janus[28][81]. Bezpośrednie nawiązanie do programu „Jaka to melodia?” występuje także w piosence „Świąteczna melodia” Rafała Brzozowskiego[82] – jej premiera odbyła się 6 grudnia 2020 r. na początku jednego z odcinków teleturnieju[83].

W roku 2018 ogłoszono, że formuła programu zostanie zmieniona. Po zapoznaniu się ze zmianami Robert Janowski zrezygnował z funkcji prowadzącego, a jego miejsce zajął Norbert „Norbi” Dudziuk. Z programem pożegnała się również część ekipy, m.in. wykonawcy utworów: Aneta Figiel, Magdalena Tul[84]. Na początku 22. serii w studio zmieniono niektóre elementy scenografii oraz zmodyfikowano kilka zasad teleturnieju.

Od września 2018 do kwietnia 2020 część odcinków specjalnych przebiegała w innej formule: czterech gości (początkowo zwykłych uczestników, potem głównie celebrytów) dzielono na dwie drużyny[85]. W pierwszych dwóch rundach uczestnicy grali w parach, do trzeciej rundy wybierano po jednym reprezentancie, a w finale grał jeden zawodnik (reprezentował swoją drużynę).

W okresie, gdy program prowadził Norbi, zawodników przedstawiał lektor, a po każdej rundzie (także po finale) pokazywano nagrane po grze wypowiedzi zawodników. Wraz z rozpoczęciem sezonu 2019/2020 zrezygnowano z wypowiedzi zawodników, a także z lektora (obecnie jego głos można usłyszeć tylko w odcinkach weekendowych, w których wygrane przeznaczane są na cel charytatywny; zawodników przedstawia prowadzący, ale w maju 2020 przedstawiającego lektora przywrócono na kilka standardowych wydań); ponadto zmieniono tło muzyczne w trakcie witania się z widzami i uczestnikami.

W marcu 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji teleturnieju na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov2 w Polsce i wprowadzonego w kraju stanu epidemii. Ostatni przed przerwą premierowy odcinek programu TVP1 wyemitowała w sobotę, 11 kwietnia. Nowe odcinki powróciły 3 maja 2020[86]. Odcinki są nagrywane bez udziału publiczności, a zawodnicy stoją w większych odstępach – tak, aby zachować wymogi sanitarne.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na 18 listopada 2021 roku.
 2. Jedyny muzyk, który od marca 1998 do czerwca 2018 występował nieprzerwanie.
 3. a b c d e f g h i j Emisja ciągła.
 4. a b Średnio raz–dwa razy w miesiącu.
 5. Regularną emisję planowano zakończyć finałem miesiąca w niedzielę, 28 czerwca. Jednak odcinek, który miał być wyemitowany w sobotę, 20 czerwca przełożono na niedzielę, 5 lipca (z powodu meczu 31. kolejki PKO Ekstraklasy: Piast Gliwice — Lech Poznań). W sobotę, 27 czerwca z emisji wypadło kolejne wydanie teleturnieju (gdyż tego dnia odbył się mecz 33. kolejki PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa — Piast Gliwice), pojawiło się ono w kolejną wolną niedzielę, czyli 12 lipca.
 6. Przez pierwsze dwa tygodnie premiery ukazywały się o 17.20, lecz już wtedy wydłużono długość zwykłych odcinków z ok. 24 minut do ok. 28 minut.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Liczba odcinków ustalona w oparciu o archiwalny i bieżący program dla prasy Telewizji Polskiej.
  Na jego podstawie przyjęto założenie, że do wakacji 2006 roku wyemitowano 1300 odcinków teleturnieju. Od początku sezonu 2006/2007 do końca sezonu 2010/2011 odcinki specjalne oraz finały miesiąca nie podlegały tej samej numeracji, co odcinki zwykłe. Poza numeracją znalazły się 134 wydania specjalne, w tym finały roku (uwzględniono wydanie specjalne nr s34, mimo że nie widnieje w kwietniowych rozpiskach), 47 finałów miesiąca oraz wydanie jubileuszowe z 2007 roku. Podana liczba nie uwzględnia ponadto odcinka o nr. prod. 4257 (mimo że widnieje w rozpiskach w godzinach nocnych).
 2. a b „Jaka to melodia?” Robert Janowski wspomina swoje początki w teleturnieju, Wirtualna Polska, 26 sierpnia 2015 [dostęp 2016-10-31] (pol.).
 3. Weź udział w eliminacjach do programu „Jaka to melodia?”, zlubaczowa.pl, 1 października 2013 [dostęp 2016-10-31] (pol.).
 4. Jakub Kralka: TVP przejmuje licencję na „Jaka to melodia”. Program czekają wielkie zmiany (pol.). Spider’s Web, 2017-06-13. [dostęp 2017-09-17].
 5. a b c d e f g „Jaka to melodia?” (pol.). teleshow.wp.pl. [dostęp 2016-11-01].
 6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj „Jaka to melodia?” – zapoznaj się z regulaminem! (pol.). rozrywka.tvp.pl (online), 3 marca 2020. [dostęp 2021-11-20].
 7. Rafał Brzozowski poprowadzi show „Jaka to melodia?”, a Norbi - „Koło fortuny”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-19] (pol.).
 8. Michał Kurdupski: Telewizja Polska wznowiła produkcję „Jaka to melodia?”. Nagrody ze specjalnych odcinków na walkę z koronawirusem (pol.). Wirtualne Media (online), 2 maja 2020. [dostęp 2020-06-02].
 9. Łukasz Szewczyk: Nowa odsłona „Jaka to melodia” w TVP1. Gwiazdy, odcinki specjalne i benefis Edyty Górniak (pol.). Media2 (online), 31 sierpnia 2020. [dostęp 2020-09-13].
 10. „Jaka to melodia?” – finał grudnia 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 11. a b c d e „Jaka to melodia?” Czas na finał! (pol.). teletydzien.interia.pl. [dostęp 2016-10-31].
 12. Ela Romanowska – Radość najpiękniejszych lat.
 13. Jaka to melodia? 18.03.2019.
 14. "Jaka to melodia?". Dagmara Bryzek pochwaliła się wokalem! Fani zachwyceni śpiewem gwiazdy "Korony królów"! - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2021-03-04] (pol.).
 15. WIOSNA 2021 w TVP1 i TVP2.
 16. Patricia Kaas w Polsce (pol.). dreammusic.pl. [dostęp 2017-04-04].
 17. Za co kochamy program „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 18. a b c d Głośny i mocny finał „Jakiej to melodii?” (pol.). teletydzien.interia.pl. [dostęp 2016-10-31].
 19. „Jaka to melodia?” – finał roku 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 20. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 21. Za co kochamy program „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 22. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 23. a b c d e f g h i j k „Jaka to melodia?” od poniedziałku do piątku o godz. 18:30 (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2016-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-31)].
 24. Goście specjalni w „Jaka to melodia”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 25. „Jaka to melodia?” – finał grudnia 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 26. „Jaka to melodia?” – finał grudnia 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 27. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 28. a b c d e f g h i j k l Świąteczna „Jaka to melodia?” (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-31].
 29. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 30. „Jaka to melodia?” – finał roku 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 31. Boże Narodzenie 2010 – wydanie specjalne, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 32. Boże Narodzenie 2008 – wydanie specjalne, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 33. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 34. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 35. Goście specjalni w „Jaka to melodia”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 36. Wspomnienie Anny German w „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 37. „Jaka to melodia?” – finał grudnia 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 38. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 39. „Jaka to melodia?” – finał grudnia 2010, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 40. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 41. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami (pol.). TVP. [dostęp 2016-01-31].
 42. Zachwycająca Alicja Majewska na planie „Jaka to melodia?”. Ta artystka wcale się nie zmienia!, Onet.pl, 20 listopada 2015 [dostęp 2017-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-16] (pol.).
 43. Wojciech Młynarski w „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 44. Maryla Rodowicz w „Jakiej to melodii” (pol.). TVP. [dostęp 2016-01-31].
 45. „Jaka to melodia?” świątecznie 11 listopada, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 46. a b c d e f Anna Wizła, Rzeszów w programie „Jaka to melodia”, Hej.Rzeszow.pl, 5 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14] (pol.).
 47. Wojciech Młynarski w „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 48. Wspomnienie Anny German w „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 49. a b „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 50. „Jaka to melodia?”, Onet.pl [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-16] (pol.).
 51. Wojciech Młynarski w „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 52. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 53. a b c „Jaka to melodia?” – finał roku 2010, TVP [dostęp 2016-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-20] (pol.).
 54. Nie chcę by kapryśnikiem!, TVP [dostęp 2016-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-29] (pol.).
 55. Wielkanocna „Jaka to melodia?”, SATinfo24.pl [dostęp 2016-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-31] (pol.).
 56. „Jaka to melodia?” świątecznie 11 listopada, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 57. Finał Roku 2011, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 58. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 59. „Jaka to melodia” – Wielkanoc 2009, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 60. Boże Narodzenie 2008 – wydanie specjalne, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 61. Zespół Weekend w programie „Jaka to melodia?”, TVP [dostęp 2016-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-31] (pol.).
 62. „Jaka to melodia?” – dwa tysiące odcinków programu z gwiazdami, TVP [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-07] (pol.).
 63. Tancerze wystąpili w programie „Jaka to melodia?”, Egurrola Dance Studio, 12 stycznia 2016 [dostęp 2016-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-01] (pol.).
 64. W Świętokrzyskiem czuję wolność! (pol.). echodnia.eu. [dostęp 2016-10-31].
 65. Żyrardowianin na scenie Sali Kongresowej („ŻŻ” 4 – 29.01.2013) (pol.). zyciezyrardowa.pl. [dostęp 2016-10-31].
 66. Zbigniew Wyszyński (pol.). studiumzycia.pl. [dostęp 2016-10-31].
 67. a b Paweł Dzikowski (pol.). goldenline.pl. [dostęp 2016-10-31].
 68. Dam sobie radę! (pol.). dziennikzachodni.pl. [dostęp 2016-10-31].
 69. Finał Roku 2011, TVP [dostęp 2016-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-20].
 70. Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP1 (pol.). satkurier.pl. [dostęp 2016-10-31].
 71. [Czwarta runda finału roku 2020] (Facebook, profil Jaka to melodia?, 1 stycznia 2021)
 72. Wiosna 2021 w Telewizji Polskiej (pol.). Centrum Informacji TVP (online), 25 lutego 2021. [dostęp 2021-03-06].
 73. a b c d e f g h Bądźmy razem jesienią 2021! (pol.). Centrum Informacji TVP (online), 25 sierpnia 2021. [dostęp 2021-08-27].
 74. Elżbieta Rutkowska: Sąd zabronił emisji teleturnieju „Jaka to melodia”. Ale TVP zakazu nie przestrzega (pol.). dziennik.pl, 5 marca 2020. [dostęp 2020-08-04].
 75. 1,9 mln widzów wiosennych odcinków „Jakiej to melodii?”. TVP1 liderem rynku [dostęp 2017-07-28] (pol.).
 76. 1,86 mln widzów „Jakiej to melodii?” w sezonie 2017/2018. TVP1 liderem rynku [dostęp 2018-07-01] (pol.).
 77. „Jaka to melodia?” z Norbim miała o 370 tys. widzów mniej niż z Robertem Janowskim, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 78. „Jaka to melodia?” z Brzozowskim miała o 180 tys. widzów więcej niż z Norbim. 48,23 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 79. a b Michał Kurdupski: 1,53 mln widzów „Jaka to melodia?” w sezonie 2020/2021 w TVP1. 75,26 mln zł z reklam (pol.). Wirtualne Media (online), 16 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-16].
 80. a b c Telekamery: Laureaci (aby wyświetlić listę laureatów z danej edycji należy wybrać odpowiedni rok) (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2016-11-01].
 81. a b c kw: Dziesięciolecie teleturnieju Jaka to melodia? (pol.). portalmedialny.pl (online), 6 grudnia 2007. [dostęp 2020-12-11].
 82. „Świąteczna melodia” Rafała Brzozowskiego, PolskieRadio.pl [dostęp 2020-07-13].
 83. Przemysław Kokot, Rafał Brzozowski prezentuje świąteczny singiel, www.wyspa.fm, 21 grudnia 2019 [dostęp 2020-07-13] (pol.).
 84. Sergiusz Królak: Kolejna osoba żegna się z „Jaka to melodia?”. „Mam nadzieję, że spotkamy się w lepszych czasach” (pol.). Plejada (online), 23 sierpnia 2018. [dostęp 2020-12-11].
 85. https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/norbi-nowym-prowadzacym-jaka-to-melodia-nowe-zasady-programu/x3tpzc0.amp Jaka to melodia? Nowy prowadzący i nowe zasady teleturnieju
 86. [Post o emisji finału miesiąca] (Facebook, profil Jaka to melodia?, 27 kwietnia 2020)