Jake Gyllenhaal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jake Gyllenhaal
Ilustracja
Imię i nazwisko Jacob Benjamin Gyllenhaal
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1980
Los Angeles
Zawód Aktor
Lata aktywności od 1991
Strona internetowa

Jake Gyllenhaal, właśc. Jacob Benjamin Gyllenhaal (ur. 19 grudnia 1980 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie filmowców. Jego ojciec, Stephen Gyllenhaal, jest reżyserem (pochodzenia szwedzkiego, ze starej szlachty, pierwotne nazwisko: Hahl, nobilitacja z 1652 r.), wyznawcą religii swedenborgianizmu, matka natomiast, Naomi Foner, autorka scenariuszy filmowych i producentka, jest pochodzenia żydowskiego i wychowała syna w wierze mojżeszowej. Jego starsza siostra, Maggie Gyllenhaal, jest również aktorką (to ona przedstawiła mu byłą partnerkę, Kirsten Dunst).

Jake Gyllenhaal rozpoczął studia na Columbia University, które przerwał po dwóch latach nauki. Spotykał się z aktorką Reese Witherspoon oraz z piosenkarką Taylor Swift.

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Mocną pozycję w ambitnym kinie amerykańskim zapewnił aktorowi film Donnie Darko, w którym zagrał on charyzmatycznego nastolatka, schizofrenika odmawiającego brania lekarstw, obserwującego niespotykane zjawiska, dzięki którym może on zmienić swoje przeznaczenie. Na uwagę zasługuje świetna mimika aktora, oddająca emocje postaci.

W 2002 roku Gyllenhaal został laureatem londyńskiej nagrody dla debiutantów (Evening Standard Theatre Award for Outstanding Newcomer) za rolę w spektaklu This is Our Youth, w Garrick Theatre w Londynie.

Tajemnica Brokeback Mountain[edytuj | edytuj kod]

Gyllenhaal zagrał jedną z dwóch głównych ról w filmie Tajemnica Brokeback Mountain, będącym laureatem trzech najważniejszych Złotych Globów za rok 2005 (za reżyserię, za najlepszy film, za najlepszy scenariusz, a ponadto czwartego, za najlepszą piosenkę)[1], Złotego Lwa w Wenecji[2] oraz trzech Oscarów (najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka)[3]. Gyllenhaal jest laureatem nagrody przyznanej przez BAFTA za najlepszą rolę drugoplanową we wspomnianym filmie[4] i został nominowany do Oscara, również za rolę drugoplanową[5]. 8 czerwca 2006 roku Gyllenhaal, wraz z filmowym partnerem Heathem Ledgerem, otrzymał MTV Movie Awards za najlepszy pocałunek filmowy w 2005 roku[6].

Film Tajemnica Brokeback Mountain, w którym Gyllenhaal gra homoseksualnego kowboja, wywołał plotki dotyczące biseksualizmu aktora, który skomentował je następująco:

To chyba bardzo miłe, że istnieje plotka, według której jestem biseksualistą. Znaczy to, że mogę grać więcej typów ról. Jestem otwarty na wszystko, do czego publiczność mogłaby chcieć mnie zaprosić. Nigdy tak naprawdę nie pociągali mnie seksualnie mężczyźni, ale wydaje mi się, że gdyby coś takiego kiedyś nastąpiło, nie przyjąłbym tego jako zagrożenia.

Po Brokeback Mountain[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Gyllenhaal wcielił się w rolę dziennikarza Roberta Graysmitha w filmie Zodiak, opartym na prawdziwej historii. Wraz z Reese Witherspoon zagrał także jedną z głównych ról w filmie Transfer (Rendition), wyreżyserowanym przez Gavina Hooda, zdobywcę Oscara za 2005 rok za najlepszy film zagraniczny (Tsotsi).

W 2009 roku wystąpił w teledysku Jamiego Foxxa Blame It. W tym samym roku u boku Natalie Portman i Tobeya Maguire’a wystąpił w remake’u duńskiego obrazu Bracia, w reżyserii Jima Sheridana.

W 2010 roku zagrał tytułową rolę w filmie Książę Persji: Piaski czasu oraz główną rolę w komedii romantycznej Miłość i inne używki Edwarda Zwicka.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

  • 1994: Wydział zabójstw Baltimore (Homicide: Life on the Street) jako Matt Ellison

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]