Jakob Köhler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakob Köhler
Ilustracja
Jakob „Sjaak” Köhler w 1922 roku.
Data i miejsce urodzenia

2 października 1902
Amsterdam

Data i miejsce śmierci

19 czerwca 1970
Amsterdam

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia

Jakob Frederik „Sjaak” Köhler (ur. 2 października 1902 w Amsterdamie, zm. 19 czerwca 1970 tamże) – holenderski pływak i waterpolista z pierwszej połowy XX wieku, uczestnik igrzysk olimpijskich.

Jako dwudziestojednolatek po raz pierwszy wystartował na igrzyskach olimpijskich podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Wystartował tam w turnieju piłki wodnej mężczyzn, gdzie zajął razem z drużyną holenderskich waterpolistów siódme miejsce. Wystartował także w dwóch konkurencjach pływackich. Na dystansie 400 metrów stylem dowolnym wystartował w drugim wyścigu eliminacyjnym. Zajął w nim ostatnie, piąte miejsce z czasem 6:20,4 i odpadł z dalszej rywalizacji. Płynął także na trzeciej zmianie holenderskiej sztafety 4 × 200 metrów stylem dowolnym, gdzie dotarł do fazy półfinałowej.

Cztery lata później wziął udział w turnieju piłki wodnej mężczyzn w IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Drużyna holenderskich waterpolistów dotarła do fazy ćwierćfinałowej zajmując piąte miejsce ex aequo z drużynami: amerykańską, belgijską i maltańską.

Köhler reprezentował barwy amsterdamskiego klubu Het Y. Jego kuzyn, Johannes „Koos” Köhler, także był waterpolistą i olimpijczykiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]