Jakob Nielsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakob Nielsen

Jakob Nielsen (ur. 1957 w Kopenhadze) – jeden z najbardziej znanych specjalistów w dziedzinie użyteczności. Ukończył Duński Uniwersytet Techniczny, posiada stopień doktora informatyki (specjalizacja: projektowanie interfejsu użytkownika). Od lat 80. w Stanach Zjednoczonych. Pracował dla Bellcore, IBM oraz Sun Microsystems. W 1998, wraz ze specjalistą od interfejsów Donaldem Normanem, założył firmę konsultingową Nielsen Norman Group.

Od początku lat 90. Nielsen zajmuje się użytecznością serwisów internetowych. W 1995 założył serwis UseIt.com, w ramach którego co dwa tygodnie publikuje felietony Alertbox.

Discount usability engineering[edytuj | edytuj kod]

Do połowy lat 90., badania użyteczności były domeną zaawansowanych technicznie laboratoriów, co sprawiało, że mogły sobie na nie pozwolić wyłącznie duże instytucje i firmy. Wraz z rozwojem Internetu i powstawaniem stron WWW stało się konieczne uproszczenie tych badań, tak aby stały się one dostępne dla każdego. Nielsen propaguje teorię "discount usability engineering" (tania inżynieria użyteczności), która głosi, że:

 • podstawowe badania użyteczności stron www, aplikacji czy produktów nie wymagają specjalistycznego sprzętu,
 • mogą je przeprowadzać osoby bez dużego doświadczenia,
 • w wielu przypadkach wystarczy przeprowadzić test na 5 osobach, aby uzyskać większość wiedzy o problemach użyteczności.

Heurystyki Nielsena[edytuj | edytuj kod]

W 1990 wraz z Ralfem Molichem Nielsen przedstawił 10 heurystyk, czyli zasad interakcji człowiek-maszyna[1]. Odwoływał się do nich wielokrotnie w późniejszych pracach, zaś krytyka i rozbudowa tych heurystyk była domeną wielu autorów piszących o użyteczności w latach 90.

 1. Pokazuj status systemu.
 2. Zachowaj zgodność pomiędzy systemem a rzeczywistością.
 3. Daj użytkownikowi pełną kontrolę.
 4. Trzymaj się standardów i zachowaj spójność.
 5. Zapobiegaj błędom.
 6. Pozwalaj wybierać zamiast zmuszać do pamiętania.
 7. Zapewnij elastyczność i efektywność.
 8. Dbaj o estetykę i umiar.
 9. Zapewnij skuteczną obsługę błędów.
 10. Zadbaj o pomoc i dokumentację.

Poglądy i kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Nielsen znany jest ze zdecydowanego konserwatyzmu, z jakim traktuje technologiczne zmiany w świecie WWW. Za swoistą deklarację jego poglądów można uznać serwis UseIt.com, którego ascetyczny wystrój pozostaje prawie niezmieniony od początku jego istnienia.

W swoich artykułach Nielsen piętnuje niewłaściwe wykorzystanie takich technologii jak Flash czy PDF. Jest także zwolennikiem dostępności serwisów internetowych. Uważa, że podejście WYSIWYG w projektowaniu na potrzeby Internetu nie sprawdza się, gdyż nie można przewidzieć z jakich technologii korzystają internauci i jak ostatecznie widzą stronę internetową.

Wielu swoim poglądom Nielsen nadaje kontrowersyjne, ale atrakcyjne medialnie etykiety. Szeroko komentowany stał się m.in. jego artykuł z roku 2000 – Flash is 99% Bad, który wywołał falę krytyki ze strony projektantów w technologii Flash. Według krytyków, Nielsen wypowiada się zbyt autorytatywnie, a jego wypowiedzi są źródłem uprzedzeń do tematyki użyteczności. Z drugiej strony jego nazwisko jest znane nawet laikom.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Hypertext and Hypermedia (1990, ​ISBN 0-12-518410-7​)
 • Usability Engineering (1994, ​ISBN 0-12-518406-9​)
 • Designing Web Usability: The Practice of Simplicity (1999, ​ISBN 1-56205-810-X​), polskie wydanie: Projektowanie funkcjonalnych serwisów internetowych (2003)
 • Homepage Usability: 50 Websites Deconstructed, wraz z Marią Tahir (2001, ​ISBN 0-7357-1102-X​), polskie wydanie: Funkcjonalność stron www. 50 witryn bez sekretów (2006)
 • Prioritizing Web Usability, wraz z Hoą Loranger (2006, ​ISBN 0-321-35031-6​), polskie wydanie: Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych (2007)
 • Eyetracking Web Usability, wraz z Karą Pernice (planowana na 2008, ​ISBN 0-321-49836-4​)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ten Usability Heuristics (ang.), polski opis: [1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]