Jakow Żyliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakow Żyliński
Яков Григорьевич Жилинский
Ilustracja
Jakow Żyliński (1914)
generał kawalerii generał kawalerii
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1853
Imperium Rosyjskie Michajłow
Data i miejsce śmierci 1918
 Rosyjska FSRR
Przebieg służby
Lata służby 18851917
Siły zbrojne Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Stanowiska Szef Sztabu Generalnego Armii Imperium Rosyjskiego (1911–1914),
generał-gubernator warszawski (1914),
naczelny dowódca Frontu Północno-Zachodniego (1914)
Główne wojny i bitwy wojna rosyjsko-japońska
I wojna światowa
Odznaczenia
Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie)Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Daniła I – II klasy (Czarnogóra) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wielki Oficer Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Order Mejidiyye (Imperium Osmańskie) Order Krzyża Takowy I klasy (Serbia) Komandor Orderu Miecza (Szwecja) Order Korony II klasy (Prusy) Order Korony Wirtemberskiej Order Fryderyka (Wirtembergia) Wielki Oficer Orderu Korony Włoch

Jakow Grigorijewicz Żyliński (ros. Яков Григорьевич Жилинский, ur. 15 marca 1853 w Michajłowie w guberni riazańskiej, rozstrzelany w 1918) – rosyjski generał kawalerii, generał-gubernator warszawski i głównodowodzący wojsk Warszawskiego Okręgu Wojskowego od marca do 3 września 1914.

Przebieg służby[edytuj]

W armii rosyjskiej od 1871 roku. Ukończył Mikołajewską Szkołę Oficerską Kawalerii w 1876 roku i Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w 1883 roku.

Pełnił służbę w pułku huzarów. Od 1898 roku w Sztabie Generalnym. Obserwator na teatrze wojny amerykańsko-hiszpańskiej na Kubie. W 1899 roku reprezentował Rosję na konferencji w Hadze. Generał w 1900 roku na stanowisku generała kwatermistrza Sztabu Generalnego. W czasie wojny rosyjsko-japońskiej szef Sztabu Polowego Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na Dalekim Wschodzie admirała Jewgienija Aleksiejewa. Potem dowodził dywizją kawalerii. W latach 1907-1910 dowodził Korpusem Armijnym (Armią Konną). W 1911 roku wyznaczony na Szefa Sztabu Generalnego Armii Imperium Rosyjskiego. W czasie rokowań z Szefem Sztabu Generalnego Francji złożył nierealną obietnicę wystawienia po 15 dniach mobilizacji 800 tysięcznej armii przeciwko Niemcom. Od marca 1914 roku generał – gubernator warszawski i dowódca Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

W początkowym okresie I wojny światowej naczelny dowódca Frontu Północno-Zachodniego. Kierował operacjami w Prusach Wschodnich. 16 września 1914 usunięty ze stanowiska za klęskę i całkowite rozbicie 2 Armii w bitwie pod Tannenbergiem i klęskę 1 Armii w bitwie nad jeziorami mazurskimi. W latach 1915–1916 przedstawiciel rosyjskiego Naczelnego Dowódcy w Radzie Sojuszniczej w Paryżu. w listopadzie 1916 odwołany z Rady i skierowany w stan nieczynny. Po przewrocie bolszewickim próbował wyjechać za granicę, ale został schwytany przez bolszewików na Krymie i rozstrzelany w nieznanych okolicznościach.

Ordery i odznaczenia[edytuj]

Rosyjskie[edytuj]

Pozostałe[edytuj]

Bibliografia, literatura, linki[edytuj]

  • H. P. Kosk, Generalicja polska. Oficyna Wydawnicza "Ajaks", Pruszków 2001.
  • K.A. Zalesskij, Pierwaja Mirowaja Wojna. Prawitieli i wojennaczalniki. Wyd. Wecze, Moskwa 2000.
  • Jakow Żyliński na portalu hrono.ru


Poprzednik
Gieorgij Skałon
Generał-gubernator warszawski
1914
Następca
Anton von Essen