Przejdź do zawartości

Jakub (hrabia Wesseksu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brytyjska rodzina królewska

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Jakub, hrabia Wesseksu, ang. James, Earl of Wessex, właśc. Jakub Aleksander Filip Teodor Mountbatten-Windsor, ang. James Alexander Philip Theo Mountbatten-Windsor (ur. 17 grudnia 2007 we Frimley) – potomek brytyjskiej rodziny królewskiej z dynastii Windsorów, drugie dziecko i pierwszy syn Edwarda, księcia Edynburga i jego żony, Zofii, księżnej Edynburga; najmłodszy wnuk królowej Elżbiety II; od 2007 wicehrabia Severnu, od 2023 hrabia Wesseksu (w teorii oba te tytuły nosi jego ojciec; wobec Jakuba są stosowane jako tytuły grzecznościowe); znajduje się w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Od urodzenia nosił tytuł wicehrabiego Severnu. Od marca 2023 ma prawo do używania dotychczasowego tytułu swojego ojca - hrabiego Wesseksu. Nie jest formalnie członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach. Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Pałacu Świętego Jakuba w Londynie.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

2 lipca 2007 rzecznik rodziny królewskiej ogłosił, że 42-letnia hrabina Wesseksu jest w ciąży[1][2]. Wicehrabia Jakub urodził się 17 grudnia 2007 we Frimley Park Hospital w Surrey[3].

Jego rodzicami są Edward, hrabia Wesseksu, brytyjski książę z dynastii Windsorów i jego żona, Zofia, z domu Rhys-Jones. Ma starszą siostrę, lady Ludwikę Windsor. Jego dziadkami są ze strony ojca Filip, książę Edynburga, potomek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej i jego żona, Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów; natomiast ze strony matki Christopher Bournes Rhys-Jones, sprzedawca samochodów i jego żona, Mary Rhys-Jones z domu O’Sullivan, sekretarka.

20 grudnia książę i księżna zaprezentowali chłopca dziennikarzom w sesji fotograficznej, gdy opuszczali szpital w Surrey[4]. 21 grudnia 2007 ogłoszono imiona chłopca: Jakub Aleksander Filip (po dziadku ze strony ojca), Theo (po pradziadku ze strony matki), i jego tytuł – wicehrabia Severn[5].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Został ochrzczony w obrządku kościoła anglikańskiego w Prywatnej Kaplicy Zamku Windsor 19 kwietnia 2008[6]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Denise Poulton, Jeanye Irwin, Alastair Bruce, Duncan Bullivant i Tom Hill. Ceremonii przewodniczył biskup David Conner. Jakub był pierwszą osobą, która w czasie chrztu nosiła replikę oryginalnej sukienki chrzcielnej, używanych przez członków rodziny królewskiej od 1840 roku.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest uczniem Eagle House School w Sandhurst.

Związki z rodziną królewską[edytuj | edytuj kod]

Hrabia Jakub formalnie nie jest członkiem rodziny królewskiej. Jako wnuk brytyjskiego monarchy w linii męskiej uprawniony jest do używania tytułu Jego Królewskiej Wysokości Księcia Zjednoczonego Królestwa, ale zgodnie z życzeniem rodziców tytułowany jest jak syn hrabiego – hrabia Wesseksu, a nie jak syn księcia. Jest pierwszą osobą w kolejności dziedziczenia tytułu swojego ojca – hrabiego Wesseksu. Nie jest zobowiązany do udziału w oficjalnych wystąpieniach ani reprezentowania monarchy.

Po raz pierwszy uczestniczył w wydarzeniu razem z członkami rodziny królewskiej w maju 2009 podczas Royal Windsor Horse Show w Windsorze[7]. W czerwcu 2013 po raz pierwszy wziął udział w obchodach Trooping the Colour[8].

W czerwcu 2020 opublikowano wywiad z hrabiną Wesseksu, w którym poinformowała, że gdy jej syn skończy osiemnaście lat, będzie mógł zdecydować, czy chce używać predykatu Jego Królewskiej Wysokości i pełnić oficjalne funkcje w rodzinie królewskiej[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. News.sky.com/skynews/article/0,,70131-1273239,00.html.
  2. News: Breaking stories & updates [online], The Telegraph [dostęp 2021-05-17] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-04] (ang.).
  3. Edward gushes over his little Viscount as Sophie gives birth [online], Daily Mail [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  4. Sophie, Countess of Wessex and Prince Edward, Earl of Wessex leave... [online], Getty Images [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  5. Edward and Sophie name baby James [online], BBC NEWS [dostęp 2020-02-25].
  6. James Mountbatten-Windsor, Viscount Severn [online], Unofficial Royalty [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  7. Prince Edward, Earl of Wessex, Sophie, Countess of Wessex and their... [online], Getty Images [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  8. Prince Edward, Earl of Wessex, Lady Louise Windsor, James Viscount... [online], Getty Images [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  9. Sophie Wessex reveals her children won’t take on official royal roles and will have to 'work for a living’ | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2020-06-09] (ang.).