Jakub (markiz Baux)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Grimaldi
Jacques Honoré Rainier
Dziedziczny Książę Monako
Markiz Baux
Wizerunek herbu
Faksymile
Dziedziczny Książę Monako
(Następca tronu Księstwa Monako)
Okres

od 10 grudnia 2014

Poprzednik

Albert II, książę Monako

Dane biograficzne
Dynastia

Grimaldi

Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 2014
Monako

Ojciec

Albert II, książę Monako

Matka

Charlene, księżna Monako

Rodzeństwo

Jaśmina Grimaldi
Aleksander Coste
Gabriela, hrabina Carlades

Jakub, dziedziczny książę Monako, markiz Baux (Jacques Honoré Rainier Grimaldi, ur. 10 grudnia 2014 w Monako) – monakijski książę z dynastii Grimaldich; następca monakijskiego tronu.

Jakub urodził się w Monte Carlo jako drugie dziecko Alberta II, księcia Monako i Charlene, księżnej Monako.

Po urodzeniu otrzymał tytuł markiza Baux. Zajmuje pierwsze miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Okoliczności narodzin[edytuj | edytuj kod]

Albert II, który panuje w księstwie Monako od kwietnia 2005 roku, w 2011 poślubił południowoafrykańską pływaczkę Charlene Wittstock. Władca, pomimo swojego wieku, nie miał jeszcze legalnych potomków, a jego następczynią była starsza siostra, Karolina, księżna Hanoweru, i jej descendenci.

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem[1], a potomek ma przyjść na świat pod koniec roku. W czerwcu ojciec księżnej poinformował na jednym z portali społecznościowych, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[2]. Księżna Monako miała potwierdzić tę wiadomość 7 października w rozmowie z dziennikarzami magazynu Hello! podczas pobytu w Nowym Jorku[3]. Dwa dni później, wobec rosnących spekulacji, Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu przyznał, że Charlene i Albert spodziewają się narodzin dwojga dzieci[4][5][6][7].

19 listopada książę sprecyzował, że pozna płeć swoich potomków dopiero przy narodzinach; wyjaśnił również kwestię sukcesji – jeżeli dzieci będą tej samej płci, to jego następcą zostanie starsze z nich, jeżeli zaś będzie to chłopiec i dziewczynka, to pierwszeństwo dziedziczenia tronu przypada mężczyźnie[8].

22 listopada Pałac Książęcy wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował, że narodziny nowych członków rodziny książęcej zostaną uczczone wystrzeleniem czterdziestu dwóch strzałów z Fortu Antoine, a dzwony kościelne będą dzwonić przez piętnaście minut[9]. Książę Albert podpisze specjalną proklamację, potwierdzającą to wydarzenie, która zostanie wystawiona przed wejściem do pałacu. W ustalonym dniu dzieci zostaną przedstawione mieszkańcom Monako. Tego dnia flagi będą wywieszone na maszty, tak jak w czasie obchodów Narodowego Dnia Monako. Para książęca poprosiła również, by zamiast prezentów dla dzieci przekazać pewną kwotę pieniędzy na wybrane przez nich fundacje charytatywne.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Książę Jakub urodził się 10 grudnia 2014 o godzinie 17:06 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[10] i jest o dwie minuty młodszy od swojej siostry bliźniaczki, księżniczki Gabrieli. Jego narodziny zostały uczczone przez wystrzelenie czterdziestu dwóch armat z Fortu Antoine i włączenie dzwonów kościelnych na piętnaście minut. Flagi w całym państwie zostały zawieszone na masztach[11].

Jego rodzicami są Albert II, książę Monako od 2005 roku i Charlene, księżna Monako, była pływaczka pochodząca z Republiki Południowej Afryki.

Jego dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949–2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej, natomiast ze strony matki Michael Wittstock i Lynette Wittstock.

Ma starszą siostrę bliźniaczkę księżniczkę Gabrielę oraz dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z poprzednich relacji ojca: Jaśminę Grimaldi i Aleksandra Grimaldi-Coste.

Chłopiec otrzymał imiona na cześć swoich przodków i poprzednich książąt Monako: księcia Jakuba I, seniora Honoriusza I, księcia Honoriusza II, księcia Honoriusza III, księcia Honoriusza IV, księcia Honoriusza V, admirała Rainiera I, seniora Rainiera II i księcia Rainiera III. Jego pierwsze imię, we francuskiej wersji Jacques, zostało wybrane również ze względu na to, że jest popularne w ojczyźnie księżnej Charlene, Republice Południowej Afryki.

Jakub i Gabriela są pierwszymi bliźniętami urodzonymi w historii rodu Grimaldich[12]. Książę jest też pierwszym mężczyzną urodzonym jako członek monakijskiej rodziny książęcej od czasów narodzin swojego ojca w 1958 roku.

Narodziny księcia to pierwsza sytuacja w europejskiej monarchii od 1979 roku, kiedy panujący zostaje ojcem swojego następcy. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce, gdy w Szwecji przyszedł na świat syn króla Karola XVI Gustawa, Karol Filip, książę Värmland. Kilka lat później wprowadzono jednak zmiany w prawie, które spowodowały, że Karol Filip musiał ustąpić pierwsze miejsce w linii sukcesji swojej starszej siostrze, Wiktorii, księżnej Västergötland.

2 marca 2015 poinformowano, że ceremonia chrztu księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli odbędzie się 10 maja[13]. 7 maja ogłoszono, że rodzicami chrzestnymi księcia zostali Christopher Levine, kuzyn księcia Alberta i Diane de Polignac Nigra[14]. Z tej okazji odznaczono ich oficerami Orderem Świętego Karola.

Uroczystość była jedną z największych w ostatnich latach w księstwie; uczestniczyli w niej członkowie rodzin Grimaldi i Wittstock i obywatele państwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Karol, książę Castro z żoną, księżną Kamilą, książę Sergiusz z Jugosławii i jego żona, księżna Eleonora, modelka Victoria Silvstedt, francuski piłkarz Ludovic Giuly[15]. Pierwsze czytanie odczytał Andrea Casiraghi, a drugie Diana de Polignac Nigra[16].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

12 września 2018 rozpoczął naukę w La Petite Ecole w Monako[17][18][19].

Od września 2019 uczęszcza do przedszkola Stella w Condamine[20].

Członek rodziny książęcej[edytuj | edytuj kod]

Monakijska rodzina książęca
Coat of arms of Monaco.svg

Narodziny dzieci pary książęcej rozwiązały kwestię sukcesji monakijskiego tronu. Książę Jakub wstąpił na pozycję następcy tronu, zgodnie z prawem primogenitury, obowiązującym w Księstwie Monako. Zastąpił na tym miejscu swoją ciotkę, księżną Hanoweru. Jakub otrzymał tradycyjny tytuł Jego Książęcej Wysokości dziedzicznego księcia Monako, markiza Baux. Jeżeli w przyszłości zostanie księciem Monako, prawdopodobnie przyjmie imię Jakub II. Jedynym władcą księstwa noszącym to imię był Jakub I z dynastii Goyon de Matignon, mąż księżnej Ludwiki Hipolity Grimaldi, panujący w latach 1731–1733.

Istnieje hipotetyczna możliwość, że chłopiec zostanie wyprzedzony w linii sukcesji, ale może się tak stać wyłącznie wtedy, gdy książę Albert wstąpi w legalny związek małżeński z matką swojego starszego syna, Aleksandra.

22 grudnia 2014 opublikowano pierwsze fotografie pary książęcej z dziećmi[21].

Zgodnie z zapowiedziami[22], dnia 7 stycznia 2015 książę Jakub razem z rodzicami, siostrą i krewnymi z rodu Grimaldich po raz pierwszy pojawił się na balkonie Pałacu Książęcego[23]. Oficjalna prezentacja bliźniąt była w Monako świętem publicznym. Na placu przed budynkiem znalazło się około pięciu tysięcy osób, w tym przedstawiciele rodziny de Massy i Wittstock.

10 maja został odznaczony przez ojca Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Karola.

Działalność w Monako[edytuj | edytuj kod]

Książę Jakub uczestniczy w wydarzeniach, odbywających się regularnie w Księstwie Monako, do których należą:

 • wspomnienie Świętej Dewoty (27 stycznia), po raz pierwszy wziął udział w uroczystych obchodach w 2017 roku;
 • Narodowy Dzień Monako (19 listopada), w którym uczestniczy od 2015 r.;
 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (styczeń), od 2018 r.

12 lipca 2015 wystąpił podczas obchodów dziesięciu lat panowania księcia Alberta[24], a 19 listopada po raz pierwszy uczestniczył w Narodowym Dniu Monako[25]. 29 listopada razem z rodzicami i siostrą wziął udział w marszu, którego tematyka skierowana była na zmiany klimatu na kuli ziemskiej[26].

27 lutego 2016 pojawił się z rodzicami na Stadionie Księcia Ludwika II w Monako, aby wziąć udział w 6. Turnieju Rugby Świętej Dewoty[27].

23 sierpnia 2017 towarzyszył mamie i siostrze podczas wizyty w Fundacji Hectora Otto i odwiedził starszych podopiecznych tej organizacji[28].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

14 listopada 2018 w czasie swojej pierwszej podróży do Paryża uczestniczył w oficjalnym spotkaniu w Pałacu Elizejskim z pierwszą damą Francji, Brigitte Macron[29].

W marcu 2019 uczestniczył w oficjalnej wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej do Księstwa Monako[30].

Związki z Południową Afryką[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2019 po raz pierwszy pojechał do ojczyzny matki, Południowej Afryki[31]. W trakcie wizyty w Benoni odwiedził szkołę, którą księżna Charlene objęła swoim patronatem.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z tradycją obowiązującą w dynastii Grimaldich, książę Jakub został ochrzczony i jest wychowywany w wierze katolickiej.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Książę Jakub należy do dynastii Grimaldich, ale w linii męskiej jest potomkiem francuskich hrabiów de Polignac. Jego pradziadek, Pierre, urodził się we francuskiej miejscowości Hennebont i wstąpił do monakijskiej rodziny książęcej po ślubie z Charlotte, nieślubną córką Ludwika II, księcia Monako.

Jego babka ze strony ojca, Grace, pochodziła z Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Była znaną aktorką, a 30 marca 1955 w czasie 27. ceremonii wręczenia Oscarów otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji. Ojciec Jakuba, książę Albert, zrzekł się swojego amerykańskiego obywatelstwa w wieku dwudziestu jeden lat.

Jego pradziadek John Brendan Kelly został mistrzem olimpijskim w wioślarstwie trzykrotnie w czasie igrzysk olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku i w Paryżu w 1924.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, Jakub spokrewniony jest ze wszystkimi europejskimi rodami królewskimi i książęcymi.

Matka księcia, Charlene urodziła się na terenie obecnego Zimbabwe, a wychowywała w Republice Południowej Afryki. Rodzina Wittstock ma pochodzenie głównie europejskie, a ich przodkowie wyemigrowali do Afryki w XIX wieku. Pałac Książęcy nie wyjaśnił, czy dzieci księżnej Charlene posiadają obywatelstwo południowoafrykańskie.

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maxence, hrabia Polignac
(1857-1936)
 
 
 
 
 
 
 
Pierre, książę Valentinois
(1895-1964)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Susana, hrabina Polignac
(1858-1913)
 
 
 
 
 
 
 
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ludwik II, książę Monako
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte, księżna Valentinois
(1898-1977)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Louvet
(1867-1930)
 
 
 
 
 
 
 
Albert II, książę Monako
(1958-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1848-1917)
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1899-1960)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Kelly
(1852-1926)
 
 
 
 
 
 
 
Grace, księżna Monako
(1929-1982)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Carl Majer
(1863-1922)
 
 
 
 
 
 
 
Margaret Kelly
(1898-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Margaretha Majer
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Jakub, markiz Baux
(2014-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Heinrich Wittstock
 
 
 
 
 
 
 
Dudley Wittstock
(1918-1986)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olive Wittstock
 
 
 
 
 
 
 
Michael Wittstock
(1946-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Henry Nicolson
 
 
 
 
 
 
 
Sylvia Wittstock
(1921-2015)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marjorie Nicolson
 
 
 
 
 
 
 
Charlene, księżna Monako
(1978-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ernest Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
Brian Humberstone
(1932-1998)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lilian Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
Lynette Wittstock
(1959-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charles Openshaw
 
 
 
 
 
 
 
Violet Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alice Openshaw
 
 
 
 
 
 

Rodzina książęca[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pokolenie Drugie pokolenie Trzecie pokolenie Czwarte pokolenie Piąte pokolenie
Pierre, książę Valentinois (1895-1964)
oo Charlotte, księżna Valentinois (1898-1977)
Antoinette, baronowa Massy (1920-2011)
oo Alexandre Noghes (1916-1999)
oo Jan Rey (1914-1994)
oo Jan Gilpin (1930-1983)
Elżbieta de Massy (1947-2020)
oo Bernard Taubert Natta (1941-1989)
oo Mikołaj Costello (1943-)
Jan Taubert Natta (1974-)
oo Zuzanna Taubert Natta
Melchior Taubert Natta
Melania Costello (1985-)
Krystian de Massy (1949-)
oo Maria Quintana (1951-)
oo Anna Lutken (1959-2001)
oo Julia Łakszyn (1968-)
oo Cecylia de Massy (1968-)
Letycja de Brouwer (1971-)
oo Tomasz de Brouwer (1973-)
Róża de Brouwer (2008-)
Sylwester de Brouwer (2008-)
Brice de Massy (1987-)
Antoni de Massy (1997-)
Krystyna de Massy (1951-1989)
oo Karol Knecht (1944-)
oo Leon Leroy
Sebastian Knecht de Massy (1972-)
oo Donatella Knecht de Massy
Krystyna Knecht (2000-)
Aleksja Knecht (2001-)
Wiktoria Knecht (2007-)
Andrea Knecht (2008-)
Rainier III, książę Monako (1923-2005)
oo Grace, księżna Monako (1929-1982)
Karolina, księżna Hanoweru (1957-)
oo Filip Junot (1940-)
oo Stefan Casiraghi (1960-1990)
oo Ernest August V, książę Hanoweru (1954-)
Andrea Casiraghi (1984-)
oo Tatiana Casiraghi (1983-)
Aleksander Casiraghi (2013-)
India Casiraghi (2015-)
Maksymilian Casiraghi (2018-)
Charlotte Casiraghi (1986-)
oo Dimitri Rassam (1981-)
Rafał Elmaleh (2013-)
Baltazar Rassam (2018-)
Pierre Casiraghi (1987-)
oo Beatrice Casiraghi (1986-)
Stefan Casiraghi (2017-)
Franciszek Casiraghi (2018-)
Aleksandra, księżniczka Hanoweru (1999-)
Albert II, książę Monako (1958-)
oo Charlene, księżna Monako (1978-)
Jaśmina Grimaldi (1992-)
Aleksander Grimaldi-Coste (2003-)
Gabriela, hrabina Carladès (2014-)
Jakub, markiz Baux (2014-)
Stefania, księżniczka Monako (1965-)
oo Daniel Ducruet (1964-)
oo Adans Lopez Peres
Ludwik Ducruet (1992-)
oo Maria Ducruet (1993-)
Paulina Ducruet (1994-)
Kamila Gottlieb (1998-)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych księciu Jakubowi:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
10 maja 2015  Monako Albert II Grimaldi Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
10 grudnia 2014 nadal Jego Książęca Wysokość Dziedziczny Książę Monako, markiz Baux

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Princess Charlene of Monaco pregnant with first child, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 2. Princess Charlene of Monaco and Prince Albert expecting twins | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 3. Princess Charlene of Monaco pregnant twins, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 4. Monaco royals confirm they are expecting twins | Business Standard News, business-standard.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 5. Confirmed: Twins For Charlène and Albert | The Royal Forums, theroyalforums.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 6. HugeDomains.com – Newshence.com is for sale (Newshence), newshence.com [dostęp 2017-12-03].
 7. Princess Charlene of Monaco expecting twins, businessinsider.com [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-08] (ang.).
 8. Luxemburger Wort – Monaco’s Prince Albert says royal twins due ‘around Christmas’, wort.lu [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] (ang.).
 9. Princess Charlene pregnancy: How Monaco will mark the birth of the royal twins, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 10. Princess Charlene of Monaco gives birth to twins, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 11. Health News | Latest Medical, Nutrition, Fitness News – ABC News – ABC News, abcnews.go.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 12. Monaco Princess Charlene gives birth to twins – BBC News, bbc.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 13. Princess Charlene and Prince Albert reveal twins’ baptism date, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 14. Princess Charlene’s twins: more details of baptism revealed, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 15. Princess Charlene and Prince Albert’s twins Princess Gabriella and Prince Jacques are baptised, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 16. Prince Albert II and Princess Charlene christen Prince Jacques and Princess Gabriella | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 17. La Petite Ecole Monaco | About Us, la-petite-ecole-monaco.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 18. HSH Princess Charlene on Instagram: “First day of school”, instagram.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 19. Première rentrée scolaire pour les petits princes - Monaco-Matin, monacomatin.mc [dostęp 2018-11-19] (fr.).
 20. Princely Twins Jacques and Gabriella full of Wonder Braving a New School and a New School Year, hellomonaco.com [dostęp 2019-10-15] (ang.).
 21. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/460800506.
 22. Joy in Monaco over arrival of royal twins, news.yahoo.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 23. Prince Albert and Princess Charlene present their twins to the people of Monaco, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 24. Princess Charlene and twins Jacques and Gabriella support Prince Albert, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 25. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 26. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 27. Princess Charlene enjoys bonding time with son Jacques at rugby game, hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 28. Princess Charlene takes Jacques and Gabriella to visit | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 29. Princess Charlene, Princess Gabrielle, Prince Jacques tea with Brigitte Macron, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-17] (ang.).
 30. https://www.facebook.com/MonacoInfo/photos/a.1871644546404258/2308934986008543/?type=3&theater
 31. Princess Charlene visits a Daveyton school with her children | Benoni City Times, benonicitytimes.co.za [dostęp 2019-03-27] (ang.).