Jakub (wicehrabia Severn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James, Viscount Severn 2016.jpg
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


Jakub, wicehrabia Severn (James Alexander Philip Theo, ur. 17 grudnia 2007 w Frimley Park Hospital w Frimley) – potomek brytyjskiej rodziny królewskiej z dynastii Windsorów, syn Edwarda, hrabiego Wesseksu i jego żony, Zofii, hrabiny Wesseksu; najmłodszy wnuk królowej Elżbiety II; zajmuje 13. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Jakub urodził się w Frimley jako drugie dziecko Edwarda, hrabiego Wesseksu i Zofii, hrabiny Wesseksu.

Od urodzenia nosi tytuł wicehrabiego Severn. Od 2019 zajmuje 14. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za ojcem, a przed siostrą. Nie jest formalnie członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Pałacu Świętego Jakuba w Londynie.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

2 lipca 2007 rzecznik rodziny królewskiej ogłosił, że 42-letnia hrabina Wesseksu jest w ciąży[1][2].

Wicehrabia Jakub urodził się 17 grudnia 2007 we Frimley Park Hospital w Surrey[3].

Jego rodzicami są Edward, hrabia Wesseksu, brytyjski książę z dynastii Windsorów i jego żona, Zofia, z domu Rhys-Jones.

Jego dziadkami są ze strony ojca Filip, książę Edynburga, potomek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej i jego żona, Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów; natomiast ze strony matki Christopher Bournes Rhys-Jones, sprzedawca samochodów i jego żona, Mary Rhys-Jones z domu O'Sullivan, sekretarka.

Ma starszą siostrę, lady Ludwikę Windsor.

20 grudnia książę i księżna zaprezentowali chłopca dziennikarzom w sesji fotograficznej, gdy opuszczali szpital w Surrey[4].

21 grudnia 2007 ogłoszono imiona chłopca: Jakub Aleksander Filip (po dziadku ze strony ojca) Theo (po pradziadku ze strony matki) i jego tytuł - wicehrabia Severn[5].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Został ochrzczony w obrządku kościoła anglikańskiego w Prywatnej Kaplicy Zamku Windsor dnia 19 kwietnia 2008[6]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Denise Poulton, Jeanye Irwin, Alastair Bruce, Duncan Bullivant i Tom Hill. Ceremonii przewodniczył biskup David Conner. Jakub był pierwszą osobą, która w czasie chrztu nosiła replikę oryginalnej sukienki chrzcielnej, używanych przez członków rodziny królewskiej od 1840 roku.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest uczniem Eagle House School w Sandhurst.

Związki z rodziną królewską[edytuj | edytuj kod]

Wicehrabia Jakub formalnie nie jest członkiem rodziny królewskiej. Jako wnuk brytyjskiego monarchy w linii męskiej uprawniony jest do używania tytuły Jego Królewskiej Wysokości Księcia Zjednoczonego Królestwa, ale zgodnie z życzeniem rodziców tytułowany jest jak syn hrabiego - wicehrabia Severn, a nie jak syn księcia. Jest pierwszą osobą w kolejności dziedziczenia tytułu swojego ojca - hrabiego Wesseksu. Od urodzenia wpisany jest do linii sukcesji brytyjskiego tronu; obecnie - od czerwca 2019 - zajmuje dwunaste miejsce, za ojcem, a przed siostrą.

Nie jest zobowiązany do udziału w oficjalnych wystąpieniach ani reprezentowania monarchy.

Po raz pierwszy uczestniczył w wydarzeniu razem z członkami rodziny królewskiej w maju 2009 podczas Royal Windsor Horse Show w Windsorze[7].

W lipcu 2012 obecny był przed Pałacem Buckingham w czasie przechodzenia przez Londyn sztafety ze zniczem olimpijskim[8].

W czerwcu 2013 po raz pierwszy wziął udział w obchodach Trooping the Colour[9].

W czerwcu 2020 opublikowano wywiad z hrabiną Wesseksu, w którym poinformowała, że gdy jej syn skończy osiemnaście lat, będzie mógł zdecydować, czy chce używać predykatu Jego Królewskiej Wysokości i pełnić oficjalne funkcje w rodzinie królewskiej[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. news.sky.com/skynews/article/0,,70131-1273239,00.html
  2. News: Breaking stories & updates - The Telegraph, telegraph.co.uk [dostęp 2021-05-17] (ang.).
  3. Edward gushes over his little Viscount as Sophie gives birth | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  4. Sophie, Countess of Wessex and Prince Edward, Earl of Wessex leave... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  5. BBC NEWS | UK | Edward and Sophie name baby James, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-02-25].
  6. James Mountbatten-Windsor, Viscount Severn | Unofficial Royalty, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  7. Prince Edward, Earl of Wessex, Sophie, Countess of Wessex and their... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  8. Sophie Wessex And Her Children Lady Louise And James, Viscount Severn... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  9. Prince Edward, Earl of Wessex, Lady Louise Windsor, James Viscount... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2020-02-25] (ang.).
  10. Sophie Wessex reveals her children won't take on official royal roles and will have to 'work for a living' | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-06-09] (ang.).