Jakub Filip Kierzkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Filip Kierzkowski
Herb
Krzywda (herb szlachecki)
Data i miejsce urodzenia 1771
Smoszew
Data śmierci 1862
Ojciec Maciej Kierzkowski
Matka Marianna Garnysz
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Jakub Filip Kierzkowski herbu Krzywda (ur. 17 kwietnia 1771 w Smoszewie[1], zm. 1862) – polski żołnierz, pamiętnikarz, uczestnik powstania listopadowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z wielkopolskiej linii Kierzkowskich, rodu wzmiankowanego już w XV wieku, wywodzącego się z Kierzkowa w Ziemi Radomskiej.

W sierpniu 1788 zaciągnął się do wojska. Służbę rozpoczął jako kadet w 1 regimencie pieszym koronnym. Rok później awansuje na kaprala. Prawdopodobnie w tym stopniu wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792. Wziął również udział w powstaniu kościuszkowskim. Walczył na San Domingo w legionie Karola Kniaziewicza, a w 1812 wziął udział w wyprawie moskiewskiej i kolejno w powstaniu listopadowym. Jest autorem pamiętnika – „Pamiętniki Jakuba Filipa Kierzkowskiego kapitana wojska francuskiego, kawalera Krzyża Legii Honorowej, a na ostatku majora wojska polskiego 1831 roku” (I wyd. 1866).

Miał trzech synów i córkę. Jednym z jego synów był Aleksander Edward Kierzkowski, polityk kanadyjski, pierwszy poseł polskiego pochodzenia w Izbie Gmin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 17 kwietnia 1771 r. (pol.). Kalendarium Południowej Wielkopolski. [dostęp 2018-10-12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]