Jakub Janiszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakub Janiszewski (ur. 1977 w Stalowej Woli) – polski felietonista, reportażysta i dziennikarz radiowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędził na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów. W Tarnobrzegu skończył I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego.[potrzebny przypis] W 2001 ukończył studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

W swoich publikacjach zajmował się przede wszystkim kulturą. Był krytykiem teatralnym w Życiu Warszawy oraz redaktorem prowadzącym dział teatralny w Informatorze Kulturalnym Stolicy. Współpracował m.in. z Polskim Radiem, miesięcznikami "Machina" i "Max". Publikował w "Teatrze" i "Scenie".

Od 2004 prowadzi audycje radia Tok FM. Jest jednym z autorów satyrycznej audycji Blog FM, następnie Nisza, jak też Komentarze Radia TOK FM. Od października 2012 prowadzi w dni powszednie audycję Połączenie.

Jest również reportażystą Gazety Wyborczej. Jednym z jego głośniejszych tekstów jest "Kręciła mnie taka moc w nim" – reportaż o ofiarach Simona Mola, szefa Teatru Migranta.

1 marca 2006 na antenie radia Tok FM, podczas rozmowy z dyrektorem warszawskiego liceum im. Reytana dotyczącej Dni Tolerancji, ujawnił, że jest gejem. Nigdy tego nie mówiłem publicznie, ale ja też jestem gejem. Czy w związku z tym powinno się mnie dziś zdjąć z anteny?[1][2].

Jest też autorem przełomowej książki: "Kto w Polsce ma HIV?" (2013), będącej syntetycznym przeglądem historii HIV/AIDS na świecie oraz w Polsce - począwszy od lat 90., aż po współczesność. Książka zawiera także rys ewolucyjny postaw polskiego społeczeństwa wobec zjawiska AIDS; odniesienie do działalności Krajowego Centrum ds. AIDS oraz swego rodzaju reportaż na temat reakcji Ministerstwa Zdrowia na epidemię HIV w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.innastrona.pl/wywiady_janiszewski.phtml Wywiady Repliki: Kuba Janiszewski
  2. Blog FM, blogfm.blox.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).