Jakub Sabaudzki-Achajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Sabaudzki-Achajski
Giacomo di Savoia-Acaia
Wizerunek herbu
hrabia Piemontu
Okres

od 1334
do 17 maja 1367

Poprzednik

Filip I Sabaudzki

Następca

Amadeusz Sabaudzki-Achajski

książę Achai
Okres

od 1334
do 17 maja 1367

Dane biograficzne
Dynastia

sabaudzka

Data i miejsce urodzenia

1319
Pinerolo

Data i miejsce śmierci

17 maja 1367
Pinerolo

Ojciec

Filip I Sabaudzki-Achai

Matka

Katarzyna de la Tour du Pin

Rodzeństwo

Beatrycze
Eleonora
Joanna
Amadeusz
Tomasz
Edward
Izabela
Agnieszka
Aimone
przyrodnie
Maria
Małgorzata
Alicja
Ronald Ferexio
Beatrycze
Anzelm
Henryka Franciszka

Żona

Beatrycze Este
od 1338
do 1339

Żona

Sybilla Beau
od 9 czerwca 1339
do 1361

Dzieci

Filip II

Żona

Małgorzata Beaujeu
od 16 lipca 1362
do 17 maja 1367

Dzieci

Amadeusz
Ludwik

Konkubina

nieznana

Dzieci

Antoni

Herb hrabstwa Piemontu
Herb księstwa Achai

Jakub Sabaudzki-Achajski, wł. Giacomo di Savoia-Acaia (ur. 1319 w Pinerolo, zm. 17 maja 1367 tamże) – książę Achai (inna nazwa Morea) i hrabia Piemontu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Syn Filipa I Sabaudzkiego-Achajskiego i Katarzyny de la Tour du Pin (fr. Catherine de la Tour du Pin), objął tron w wieku 15 lat, pod opieką matki. Przeciwko tej decyzji wystąpili prawie wszyscy panowie feudalni Piemontu, ale hrabiemu Sabaudii, Aimonemu Spokojnemu udało się stłumić powstanie, potwierdzając Jakuba jako prawowitego następcę Filipa.

Wojna przeciwko Monferrato i Saluzzo[edytuj | edytuj kod]

Kuratela matki zakończyła się w 1340. Książę Achai kontynuował politykę ojca, nie zawierając sojuszy z nikim otwarcie i nie przeciwdziałając zbytnio różnym siłom piemonckim, z wyjątkiem przypadków, kiedy w 1335 zawarł sojusz z Anjou, obiecując atakować wszystkich jego wrogów z wyjątkiem hrabiów Sabaudii, i kiedy ogłosił wojnę markizowi Monferrato Teodorowi I (wł. Teodoro I), z którym jednak zawarł wkrótce rozejm. Z inną siłą w regionie, markizami Saluzzo, relacje były bardziej napięte: Jakub najechał markizat i zajął Saluzzo w 1341, pozbawiając go Tomasza II Saluzzo (wł. Tommaso II do Saluzzo). Ten ostatni musiał schronić się u Humberta II Vienne, aby prosić go o pomoc, co przyniosło nową wojnę w 1356.

W 1349 Jakub uzgodnił traktat między sobą, Amadeuszem VI Sabaudzkim, Amadeuszem III Genewskim a domem Viscontich, władców Mediolanu o wzajemnej obronie i pomocy. Traktat zawierał postanowienie, że Galeazzo II Visconti poślubi Biankę Sabaudzką wł. Bianca di Savoia, siostrę hrabiego Amadeusza VI[2].

W Pinerolo nakazał fortyfikację z odbudową murów, konstrukcję bram i mostów zwodzonych, budowę wież i wyburzenie domów znajdujących się zbyt blisko murów. Prace na zlecenie Jakuba zostały zakończone na początku 1364.

Niezależność od Sabaudii[edytuj | edytuj kod]

Popadając w coraz większą zależność od hrabiego Amadeusza VI Sabaudzkiego, Jakub skorzystał z przyjazdu do Włoch cesarza Karola IV, aby spróbować poszerzyć swoją niezależność. Zabiegał o prawa wcześniej zarezerwowane tylko dla hrabiów Sabaudii, jak bicie monety czy możliwość nominowania swoich notariuszy. Gdy Jakub otrzymał prawo pobierania cła za towary, które przewożono przez jego domenę, a w szczególności na kluczowej Drodze Francuskiej (obecnie Corso Francia), kupcy zwrócili się do Amadeusza z prośbą o interwencję.

Ponadto, z pomocą Tomasza II Saluzzo, Galeazzo Viscontiego i Bernabò Viscontiego, Jakub w 1356 wziął udział w ekspedycji przeciw Ivrei, podzielonej między Jana II z Montferratu i hrabiego Sabaudii Amadeusza VI; pomimo że Jakub przysiągł, że zajął tylko część miasta, należącego do domeny Monferrato, Amadeusz ogłosił, że pozbawia księcia Achai wszystkich tytułów i rozpoczął otwartą wojnę przeciwko niemu.

W 1360 Jakub, uznany za zdrajcę, został aresztowany, a jego syn i dziedzic, Filip, znalazł schronienie w Alessandrii. Jakub, by odzyskać wolność i oczyścić się ze wszystkich zarzutów oraz odzyskać swoje włości, musiał zapłacić 160 000 złotych florenów, musiał też zrezygnować z roszczeń do Ivrei i Canavese oraz zmuszony był poślubić młodszą o trzydzieści lat Małgorzatę de Beaujeu.

W 1366 Jakub został zmuszony do uznania sukcesji jedynie dzieci z nowego małżeństwa, Amadeusza i Ludwika. Filip, syn Jakuba z poprzedniego małżeństwa, podniósł wobec tego bunt. W czasie jego trwania Jakub zmarł w 1367, pozostawiając hrabstwo wyniszczone wojnami i pogrążające się w chaosie.

Ślub i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Jakub ożenił się po raz pierwszy w 1338 z Beatrycze d'Este (wł. Beatrice d’Este, zm. 1339), córką Rejnolda II d'Este (wł. Rinaldo II d’Este), pana Ferrary i Modeny. Małżeństwo nie miało dzieci.

Jakub ponownie ożenił się 9 czerwca 1339 z Sybilla Baux (fr. Sibylle des Baux, zm. 1361), córką Rajmunda II (fr. Raymond II), pana Baux i hrabiego Avellino, i Stefanii Baux-Puyricard (fr. Etiennette des Baux-Puyricard). Urodził im się Filip II (wł. Filippo II, 1340 – 1368).

Po ponownym owdowieniu, Jakub ożenił się 16 lipca 1362 z Małgorzatą de Beaujeu (fr. Marguerite de Beaujeu, 1346 – 1402), córka Edwarda I (fr. Édouard Ier de Beaujeu), pana Beaujeu, i Marii de Thil (fr. Marie de Thil). Mieli dwóch synów:

Jakub miał także nieślubnego syna, Antoniego (wł. Antonio), nazywanym „z Morei” (wenecka nazwa Peloponezu), który 5 marca 1418 został uznany za pana Buski, a w 1422 za pana Genoli[3].

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
Tomasz I Sabaudzki
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Małgorzata Genewska
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Teodor III Fieschi z Lavagna
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
 
 
 
 
Simona Volta z Capo-Corso
 
 
Filip I Sabaudzki-Achajski
 
 
 
 
 
 
Jan Chalon
 
 
Hugo Chalon
 
 
 
 
 
 
Matylda Burgundzka
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Otton Merania
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze II Burgundzka
 
Jakub Sabaudzki-Achajski
 
 
 
 
 
?
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Hugh I Coligny
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Albon
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VI Viennois
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Albon
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Piotr II Sabaudzki
 
 
Beatrycze Faucigny
 
 
 
 
 
 
Agnieszka Faucigny
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Samuel Guichenon: Histoire généalogique de la royale maison de Savoie. T. I. s. 328. (fr.).
  2. Cox 1967 ↓, s. 78.
  3. SAVOY.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eugene L. Cox: The Green Count of Savoy. Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 1967. LCCN 67-11030. (ang.).