Jakub Tolak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Tolak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 marca 1982
Warszawa

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1994

Jakub Tolak (ur. 9 marca 1982 w Warszawie) – polski aktor i współtwórca kanału Foxes in Eden na YouTube[1][2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego matka jest scenografem. Od siódmego roku życia uczęszczał do szkoły muzycznej do klasy fortepianu, aby potem zmienić instrument na perkusję, na której gra nadal. W szkole podstawowej należał do zespołu dziecięcego Tintilo, w którym zadebiutował w przedstawieniu Przyszła fala świat oszalał. Równocześnie zadebiutował w telewizji, początkowo jako statysta, a następnie wystąpił w sztuce Teatru TV pt. Kłopoty wdowy, czyli dlaczego nie mogłam chodzić w żałobie, wraz z Gabriela Kownacką, Wojciechem Pokorą, Pawłem Wawrzeckim. Od tego czasu brał udział w rozmaitych przedsięwzięciach filmowo-telewizyjnych, oraz kontynuował naukę w szkole muzycznej. W liceum zaczął komponować własną muzykę i śpiewać. Założył zespół muzyczny, a także zagrał w serialu Klan.

Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. W filmie zadebiutował rolą w Francuskim numerze, w którym zagrał wraz z Janem Fryczem, Karoliną Gruszką, Maciejem Stuhrem i Robertem Więckiewiczem. Na ekrany wszedł także film angielski Outlanders, w którym Tolak gra główną rolę. Za tę kreację w 2008 r. otrzymał główną nagrodę na festiwalu OUFF w Ourense (Ourense Independent Film Festival).

W 2004 powstała z jego udziałem warszawska grupa artystyczna Forma działająca na pograniczu muzyki i sztuk wizualnych. Na początku czerwca 2006 miała miejsce premiera minialbumu jego zespołu Forma, w którym gra na perkusji, instrumentach klawiszowych i wykonuje partie wokalne.

Zespół w 2011 nagrał płytę Forma.

Wystąpił w II edycji programu Jak oni śpiewają.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W związku małżeńskim z Zofią Samsel od czerwca 2021 r.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartosz Godziński: Przerobili vana na dom z kółkami. Znany polski aktor z ukochaną mieszkają teraz w całej Europie. NaTemat.pl, 25 listopada 2019. [dostęp 2020-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-20)]. (pol.).
  2. Czy życie w kamperze daje szczęście? Aktor, Jakub Tolak i jego partnerka, Zosia sprawdzili to na własnej skórze. „Dzień dobry TVN”, 13 maja 2020. [dostęp 2020-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-28)]. (pol.).
  3. Foxes in Eden - Zosia i Kuba. How2 Shop. [dostęp 2020-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-28)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]