Jakub Wocial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakub Wocial
Ilustracja
Jakub Wocial
Data i miejsce urodzenia 18 lutego 1986
Warszawa
Zawód aktor, wokalista

Jakub Wocial (ur. 18 lutego 1986 w Warszawie) – polski aktor musicalowy, wokalista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na scenie zawodowej zadebiutował w 2005 w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma, wcielając się w postać Herberta z musicalu "Taniec Wampirów" Romana Polańskiego. Do 2011 występował w niemieckiej wersji tego spektaklu w Theater des Westens (Berlin), Metronom Theater (Oberhausen) oraz Palladium Theater (Stuttgart). Grał tam w spektaklu "Rebecca". W obu musicalach figuruje, jako członek zespołu oraz swing[1].

W 2006 brał udział w nagraniu albumu "Taniec Wampirów", który dwa lata później zdobył tytuł platynowej płyty. [od kiedy?]Obecnie występuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej w musicalu "Upiór w Operze". Wciela się w role Monsieur Reyer oraz Andre[2]. Od września 2012 pełni funkcję Kierownika Artystycznego Teatru Rampa w Warszawie. Stworzył projekty musicalowe takie, jak: Broadway Street - The show (2011), Musicalove (2014).

Od 2013 projekt Broadway Street - The Show prezentowany jest cyklicznie, również w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej. 4 października 2014 odbyła się polska prapremiera musicalu "Prześliczna Wiolonczelistka", opartego na muzyce zespołu Skaldowie do libretta Kingi Piechnik w reżyserii Jakuba Wociala. Od października 2014 występuje w musicalu Jonathana Larsona RENT w reżyserii Jakuba Szydłowskiego oraz choreografii Santiago Bello.

18 lutego 2015 zaprezentował wydarzenie pt. "The best of Andrew Lloyd Webber", prezentujące największe przeboję króla brytyjskiego musicalu, od stycznia 2016 projekt ten nosi tytuł "The Lord największych musicali Broadwayu". Do projektu zaprosił Edytę Krzemień, Paulinę Janczak, Wiktorię Jabłońską oraz tancerzy Monikę Majewską i Santiago Bello. Nad warstwą muzyczną czuwał Tomasz Filipczak. 30 października odbyła się premiera Show, opartego na 22 hitach legendarnego zespołu Queen pt. "Rapsodia z Demonem", wystawianego w warszawskiej Rampie. Widowisko zyskało sympatię krytyków oraz przede wszystkim widzów. Miesiąc po premierze w Rampie, Jakub Wocial otworzył w Teatrze Polskim w Warszawie zupełnie nowy cykl koncertów pt. "Broadway Exclusive", prezentując zupełnie nowe utwory musicalowe w aranżacjach Jana Stokłosy i wykonaniu zespołu muzyków pod jego kierownictwem. Do udziału w koncertach zaprosił artystów z Polski oraz zagranicy.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Taniec Wampirów - soundtrack z musicalu Taniec Wampirów (TM ROMA w Warszawie)
  • Rebecca - soundtrack z musicalu Rebecca (PALLADIUM THEATER w Stuttgart)

Palladium Stage[edytuj | edytuj kod]

W 2004 założył niezależny Teatr Palladium Stage, gdzie zagrał m.in rolę tytułowego upiora w kameralnej inscenizacji musicalu The Phantom of the Opera. Od 2011 w warszawskim teatrze Rampa organizuje koncerty "Broadway Street", podczas których on i zaproszeni przez niego artyści m.in z Polski, Anglii, Estonii, Holandii, Niemiec wykonują utwory musicalowe.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]