Jakubskie Przedmieście

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakubskie Przedmieście
Część urzędowa Torunia
Ilustracja
Fragment zabudowy wielorodzinnej przy ulicy Prądzyńskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miasto

Toruń

Data założenia

XIV w.

W granicach Torunia

XIX w.

Populacja (2016)
• liczba ludności


8 872[1]

Strefa numeracyjna

(+48) 56

Kod pocztowy

87-100

Położenie na mapie Torunia
Położenie na mapie
53°01′12,72″N 18°38′04,20″E/53,020200 18,634500
Portal Polska
Zakład Energetyczny Toruń (Energa-Operator) w północnej części Jakubskiego Przedmieścia
Ulica Lubicka, będąca granicą między Jakubskim Przedmieściem a Winnicą
Garbaty Mostek nad linią kolejowa nr 353, łączący Mokre z Jakubskim Przedmieściem

Jakubskie Przedmieście (dawniej Jakubowe Przedmieście, niem. Jakobsvorstadt) – nazwa dawnego przedmieścia Torunia, przynależącego już od czasów średniowiecza do parafii pod wezwaniem św. Jakuba z Nowego Miasta, części Torunia, założonej w 1264.

Część urzędowa Torunia zlokalizowana na prawobrzeżu.

Przy podziale miasta dla potrzeb rad okręgów (jednostek pomocniczych gminy), teren Jakubskiego Przedmieścia współtworzy okręg „Jakubskie-Mokre”[2].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Jakubskie Przedmieście zlokalizowane jest we wschodniej części miasta, od północy graniczy z Mokrem, od wschodu z Rubinkowem, od południa z Winnicą, zaś od zachodu ze Starym Miastem[3].

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Do głównych ulic przecinających lub stanowiących granice Jakubskiego Przedmieścia zaliczyć należy: Lubicką, Skrzyńskiego, Traugutta, Winnice oraz Wschodnią.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba ludności Jakubskiego Przedmieścia na przestrzeni lat[4][5]:

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica w dużej części ma charakter mieszkaniowy jednorodzinny, głównie z XIX i początków XX wieku. Dalej na wschód położone części osiedla mają zabudowę nowszą – nowe budynki wielorodzinne, budowane w ostatnich latach.

Całkowicie na wschodnim skraju Jakubskiego Przedmieścia mieszczą się tereny przemysłowe i handlowe. Jest to kilkanaście dużych firm, w tym kilka międzynarodowych koncernów z siedzibami w Toruniu: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Apator oraz Fabryka Cukiernicza Kopernik, Fabryka Wodomierzy Metron.

Od południa osiedle jest otulone parkiem miejskim, Kopcem Piłsudskiego, skarpą wiślaną i terenem ulicy Winnica, malowniczo schodzącym aż do Wisły.

W południowo-zachodnim skraju osiedla, bezpośrednio przy Rondzie Pokoju Toruńskiego, na obrzeżach Zespołu Staromiejskiego, powstaje obecnie jedno z największych budowanych osiedli w regionie[potrzebny przypis]. Trzech toruńskich developerów buduje tam obecnie budynki wielorodzinne na ok. 1500 mieszkań łącznie (częściowo już zasiedlone).

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Źródłem nazwy może być brama św. Jakuba – część średniowiecznych fortyfikacji Torunia, jedna z 12 bram miejskich, wychodząca na północny wschód i noszących imię św. Jakuba. W czasie budowy pruskich fortyfikacji Twierdzy Toruń w XIX wieku, nowa, bardziej oddalona od centrum brama i wylot fortyfikacji na Jakubskie Przedmieście oraz dalej na Warszawę i Olsztyn również nosił nazwę Bramy Św. Jakuba.

Dziś nazwa Jakubskie Przedmieście może być myląca. Osiedle w rzeczywistości nie jest przedmieściem, ale śródmiejską dzielnicą (oficjalnie: częścią urzędową) Torunia, położoną praktycznie w jego centrum, oddaloną od granic administracyjnych miasta o 8-9 km.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

W północnej części Jakubskiego Przedmieścia istnieje zespół obiektów wojskowych:

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]