James Bond (seria filmów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Bond
Ilustracja
Sean Connery (1971) – pierwszy aktor w serii, który wciela się w Bonda
Gatunek sensacyjny
Data premiery 1962
Kraj produkcji Wielka Brytania Wielka Brytania
Język angielski
Główne role Sean Connery
George Lazenby
Roger Moore
Timothy Dalton
Pierce Brosnan
Daniel Craig
Produkcja Albert R. Broccoli (1962–1989)
Harry Saltzman (1962–1979)
Kevin McClory (1965)
Tom Pevsner (1985)
Michael G. Wilson (1985–2015)
Barbara Broccoli (od 1987)
Wytwórnia EON Productions
Dystrybucja United Artists
Spectre (film)Skyfall (film)007 Quantum of SolaceCasino Royale (film 2006)Śmierć nadejdzie jutroŚwiat to za małoJutro nie umiera nigdyGoldenEyeLicencja na zabijanieW obliczu śmierciZabójczy widokOśmiorniczka (film)Tylko dla twoich oczu (film)Moonraker (film)Szpieg, który mnie kochał (film)Człowiek ze złotym pistoletem (film)Żyj i pozwól umrzeć (film)Diamenty są wieczne (film)W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (film)Żyje się tylko dwa razy (film)Operacja Piorun (film)Goldfinger (film)Pozdrowienia z Rosji (film)Doktor No (film)

James Bond (ang. James Bond – EON Production Series) – franczyza obejmująca filmy o Jamesie Bondzie produkcji EON Productions, oparte na książkach Iana Fleminga, czwarta najbardziej dochodowa franczyza filmowa (7,077 mld $)[a], po Marvel Cinematic Universe, Gwiezdnych wojnach i Harrym Potterze[1]. W filmach objętych tą franczyzą filmową występują wspólne wątki i postacie. Do 2015 powstały 24 filmy serii.

W główną rolę agenta Jej Królewskiej Mości wcieliło się do tej pory sześciu aktorów: Sean Connery (1962–1967 i 1971), George Lazenby (1969), Roger Moore (1973–1985), Timothy Dalton (1987–1989), Pierce Brosnan (1995–2002) i Daniel Craig (od 2006).

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Sean Connery – pierwszy odtwórca roli Bonda

Doktor No (1962)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Doktor No (film).

Doktor No – pierwszy oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, oparty na książce Iana Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się Sean Connery.

Pozdrowienia z Rosji (1963)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pozdrowienia z Rosji (film).

Pozdrowienia z Rosji (in. tytuł Pozdrowienia z Moskwy) – drugi oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, zrealizowany na podstawie piątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1957 roku. Po raz drugi w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery.

Goldfinger (1964)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Goldfinger (film).

Goldfinger – trzeci oficjalny film z serii 007. W rolę Jamesa Bonda wcielił się ponownie sir Sean Connery. Film opowiada o pojedynku agenta 007 z tytułowym Goldfingerem, przemytnikiem złota, mającym na celu zajęcie Fort Knox.

Operacja Piorun (1965)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Operacja Piorun (film).

Operacja Piorun – czwarty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, w reżyserii Terence'a Younga. Także po raz czwarty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Film opowiada o walce Jamesa Bonda z Emilio Largo, żądającym ogromnego okupu pod groźbą zniszczenia Miami.

Żyje się tylko dwa razy (1967)[edytuj | edytuj kod]

George Lazenby – drugi odtwórca roli Bonda

Żyje się tylko dwa razy – piąty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, zrealizowany na podstawie dwunastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1964 roku.

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969)[edytuj | edytuj kod]

Roger Moore – trzeci odtwórca roli Bonda

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości – szósty film z cyklu przygód agenta brytyjskiego wywiadu Jamesa Bonda, zrealizowany w 1969 r. Agent 007 z pomocą córki Marca-Ange Draco, hrabiny Tracy di Vicenzo toczy ostateczne starcie z organizacją WIDMO. Pierwszy i jedyny film George'a Lazenby'ego w roli Bonda.

Diamenty są wieczne (1971)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Diamenty są wieczne (film).

Diamenty są wieczne – siódmy oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, oparty na czwartej powieści o Jamesie Bondzie, autorstwa Iana Fleminga z 1956 roku. Po raz szósty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Był to powrót Seana Connery do roli, w poprzedniej części Jamesa Bonda zagrał George Lazenby. Na świecie film zarobił 116 mln dolarów, obejrzało go 70 mln ludzi.

Żyj i pozwól umrzeć (1973)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Żyj i pozwól umrzeć (film).

Żyj i pozwól umrzeć – ósmy oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, na podstawie drugiej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1954. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz pierwszy Roger Moore.

Człowiek ze złotym pistoletem (1974)[edytuj | edytuj kod]

Człowiek ze złotym pistoletem – dziewiąty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda na podstawie trzynastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1965 roku. Powieść powstała po śmierci autora (napisał ją inny pisarz na podstawie notatek Fleminga), ale za autora powieści uważa się Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz drugi Roger Moore. 007 dowiaduje się o planach zamachu na niego przygotowywanych przez zabójcę – Scaramangę.

Szpieg, który mnie kochał (1977)[edytuj | edytuj kod]

Szpieg, który mnie kochał – dziesiąty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda. Film jest oparty na podstawie książki Iana Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz trzeci Roger Moore.

Moonraker (1979)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Moonraker (film).

Moonraker – jedenasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, oparty na podstawie trzeciej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1955. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz czwarty Roger Moore. 007 ma za zadanie uniemożliwić plany szalonego bogacza, Hugo Draxa, który chce zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami "nowej rasy" – grupy idealnych genetycznie ludzi ocalonych przez niego od zagłady.

Tylko dla twoich oczu (1981)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tylko dla twoich oczu (film).

Tylko dla twoich oczu – dwunasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda. Fabuła filmu nawiązuje do motywów opowiadań Iana Fleminga Tylko dla twoich oczu oraz Ryzyko zamieszczonych w zbiorze Tylko dla twoich oczu. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz piąty Roger Moore. 007 musi zbadać zagadkę zaginięcia brytyjskiego nadajnika ATAC, służącego do zarządzania flotą Zjednoczonego Królestwa.

Ośmiorniczka (1983)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ośmiorniczka (film).

Ośmiorniczka – trzynasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda. Film jest oparty na wątkach z dwóch opowiadań Iana Fleminga: Ośmiorniczka i Własność pewnej damy. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz szósty Roger Moore.

Zabójczy widok (1985)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zabójczy widok.
Timothy Dalton – czwarty odtwórca roli Bonda

Zabójczy widok – czternasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, wbrew tytułowi nie nawiązujący fabułą do opowiadania W perspektywie mordu (From a View to a Kill) autorstwa Iana Fleminga, zamieszczonego w zbiorze Tylko dla twoich oczu. Po raz siódmy i ostatni w tę rolę wcielił się Roger Moore. Słynny agent brytyjskiego wywiadu ma za przeciwnika niespotykanie inteligentnego Maxa Zorina, owoc modyfikacji genetycznych wprowadzonych za sprawą eksperymentów pseudonaukowych niemieckich narodowych socjalistów. Partnerkę Zorina gra piosenkarka Grace Jones. W filmie niezapomniane sceny pojedynków na Wieży Eiffla i na moście Golden Gate w San Francisco.

W obliczu śmierci (1987)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: W obliczu śmierci.
Pierce Brosnan – piąty odtwórca roli Bonda

W obliczu śmierci – piętnasty film z cyklu przygód Jamesa Bonda, wyprodukowany przez EON Productions w 1987 r. W Polsce znany również pod tytułem Światło dnia (takim tytułem posługiwał się polski dystrybutor w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych).

Licencja na zabijanie (1989)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Licencja na zabijanie.

Licencja na zabijanie – brytyjski film sensacyjny z 1989 roku, szesnasty z serii filmów o Jamesie Bondzie, wykorzystujący motywy z twórczości Iana Fleminga: z książki Żyj i pozwól umrzeć, oraz opowiadania Specjał Hildebranda.

GoldenEye (1995)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: GoldenEye.

GoldenEye – siedemnasty film o przygodach agenta królowej brytyjskiej Jamesa Bonda. Pod wieloma względami jest to film przełomowy – oprócz zmiany aktora (rolę Bonda odgrywa irlandzki aktor, Pierce Brosnan), ma on miejsce już po upadku Związku Radzieckiego (choć w filmie wciąż jest on tłem działań Bonda), na podstawie umowy z BMW Bond zmienia starego Aston Martina DB5 na roadstera Z3, a film pojawia się w kinach po najdłuższej, bo sześcioletniej przerwie między dwoma filmami serii przygód agenta Jej Królewskiej Mości – w dodatku po najsłabiej sprzedającym się filmie "Licencja na zabijanie". Dziewczynę Bonda zagrała polska aktorka Izabella Scorupco, natomiast finałowe sceny filmu kręcone są na największym na świecie radioteleskopie w Obserwatorium Arecibo na wyspie Portoryko. Piosenkę do tegoż filmu pod tym samym tytułem śpiewa Tina Turner.

Jutro nie umiera nigdy (1997)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Jutro nie umiera nigdy.

Jutro nie umiera nigdy – osiemnasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz drugi Pierce Brosnan. Film śledzi perypetie Bonda podczas próby powstrzymania magnata medialnego od sterowania wydarzeniami światowymi dla własnych korzyści.

Świat to za mało (1999)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Świat to za mało.

Świat to za mało – dziewiętnasty film o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesa Bonda w reżyserii Michaela Apteda. Tym razem agent 007 walczy z parą demonicznych kochanków – spadkobierczynią imperium naftowego, Elektrą King i terrorystą Viktorem Zokasem. Po raz trzeci w agenta Jamesa Bonda wciela się irlandzki aktor Pierce Brosnan. Ostatni raz widzimy tu natomiast Desmonda Llewelyna w roli niezapomnianego Q. Aktor wcielał się w tę rolę 17 razy.

Śmierć nadejdzie jutro (2002)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Śmierć nadejdzie jutro.

Śmierć nadejdzie jutro – brytyjski film fabularny z 2002 roku, 20. film z cyklu o przygodach Agenta 007. Był to 4. i ostatni film z udziałem Pierce'a Brosnana w roli głównej. Film wyreżyserował Lee Tamahori.

Casino Royale (2006)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Casino Royale (film 2006).
Daniel Craig – szósty odtwórca roli Bonda

Casino Royale – dwudziesty pierwszy film z cyklu o przygodach Jamesa Bonda i pierwszy, w którym w tytułowego agenta MI6 wcielił się Daniel Craig. Film wyreżyserował Martin Campbell, natomiast scenariusz napisali Neal Purvis, Robert Wade i Paul Haggis. Stanowi on trzecią ekranizację powieści z 1953 roku o tym samym tytule napisanej przez Iana Fleminga, którą wcześniej przeniesiono na ekrany w 1954 roku w krótkometrażowym filmie telewizyjnym oraz w 1967 w komedii surrealistycznej. Akcja filmu toczy się tuż po tym jak James Bond rozpoczął swoją karierę jako 007 i otrzymał „licencję na zabijanie“. Po udaremnieniu zamachu na międzynarodowym lotnisku w Miami, Bond zmuszony jest lecieć do Czarnogóry gdzie musi pokonać w turnieju pokerowym Le Chiffre'a – bankiera terrorystów, który po stracie ogromnej sumy pieniędzy jest zmuszony ponownie ją zdobyć. Fabuła filmu kontynuowana jest w kolejnym filmie o agencie z 2008 roku – 007 Quantum of Solace.

Film restartuje serię o agencie 007, jego akcja nie rozgrywa się, ani przed, ani po jakimkolwiek z wcześniejszych filmów. Miał swoją premierę 14 listopada 2006 roku w kinie przy Leicester Square. Film kosztował 150 milionów dolarów, natomiast zarobił 594,7 milionów dolarów i stał się najlepiej zarabiającym filmem z serii.

007 Quantum of Solace (2008)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 007 Quantum of Solace.

007 Quantum of Solace – 22. film z serii o Jamesie Bondzie. Premiera filmu początkowo przewidziana była na 2 maja 2008 roku, jednak przesunięto ją o pół roku ze względu na wchodzącego w tym czasie do kin Iron Mana. Film miał wejść do kin 7 listopada, ale po decyzji Warner Bros., który zdecydował się przesunąć premierę Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi na lato 2009 roku, film do amerykańskich kin trafił ostatecznie 14 listopada, tydzień wcześniej zadebiutował w Polsce. Światowa premiera odbyła się 31 października, tego dnia film trafił do kin w Wielkiej Brytanii.

Film jest bezpośrednim sequelem Casino Royale, co we wcześniejszej historii bondowskich filmów zdarzyło się tylko raz (tzw. trylogia Blofelda: Żyje się tylko dwa razy, W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości i Diamenty są wieczne).

Skyfall (2012)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Skyfall (film).

Skyfall – 23. z serii filmów szpiegowskich o Jamesie Bondzie, w reżyserii Sama Mendesa oraz według scenariusza Johna Logana, Neala Purvisa oraz Roberta Wade'a. W głównej roli po raz trzeci występuje Daniel Craig, w roli „M” po raz siódmy z kolei występuje Judi Dench. Premiera filmu w Wielkiej Brytanii odbyła się 23 października 2012 roku. Film został dobrze oceniony przez krytyków. Jest najlepiej zarabiającym filmem z serii o Bondzie. W 40 dni od premiery produkcja zarobiła 94,3 mln funtów, pobijając tym samym dotychczasowy rekord Avatara (94 miliony funtów w 40 dni). Piosenkę do filmu Skyfall pod tym samym tytułem zaśpiewała Adele.

Spectre (2015)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Spectre (film).

Spectre – 24. z serii filmów szpiegowskich o Jamesie Bondzie, w reżyserii Sama Mendesa oraz według scenariusza Johna Logana, Neala Purvisa oraz Roberta Wade'a. W głównej roli po raz czwarty wystąpił Daniel Craig, w roli „M” po raz drugi (po krótkiej końcowej scenie w Skyfall) wystąpił Ralph Fiennes. Premiera filmu w Wielkiej Brytanii odbyła się 23 października 2015 roku.

No Time To Die (2020)[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu filmu Spectre Craig zapowiedział, że nie wystąpi więcej w roli Jamesa Bonda[2][3]. W roku 2017 ujawniono jednak, że zagra w kolejnej części Jamesa Bonda, której premierę zapowiedziano na rok 2019[3][4]. 20 sierpnia 2019 roku podano tytuł filmu "Nie czas umierać" i zapowiedziano premierę na 8 kwietnia 2020 roku[5]

Premiery kinowe[edytuj | edytuj kod]

Większość filmów jako pierwsza debiutowała na ekranach kin brytyjskich. W Polsce filmy z serii James Bond emitowane są w obiegu oficjalnym dopiero po upadku PRL.

Lp. Film Odtwórca roli Jamesa Bonda Premiera kinowa
Wielka Brytania Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Polska Polska
1 Doktor No Sean Connery 5 października 1962 8 maja 1963 brak premiery
2 Pozdrowienia z Rosji 10 października 1963 8 kwietnia 1964 brak premiery
3 Goldfinger 17 września 1964 22 grudnia 1964 brak premiery
4 Operacja Piorun 29 grudnia 1965 21 grudnia 1965 brak premiery
5 Żyje się tylko dwa razy 12 czerwca 1967 13 czerwca 1967 brak premiery
6 W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości George Lazenby 18 grudnia 1969 18 grudnia 1969 brak premiery
7 Diamenty są wieczne Sean Connery 30 grudnia 1971 17 grudnia 1971 brak premiery
8 Żyj i pozwól umrzeć Roger Moore 5 lipca 1973 27 czerwca 1973 brak premiery
9 Człowiek ze złotym pistoletem 19 września 1974 18 grudnia 1974 brak premiery
10 Szpieg, który mnie kochał 7 lipca 1977 13 lipca 1977 brak premiery
11 Moonraker 26 czerwca 1979 29 czerwca 1979 brak premiery
12 Tylko dla twoich oczu 24 czerwca 1981 26 czerwca 1981 brak premiery
13 Ośmiorniczka 6 czerwca 1983 10 czerwca 1983 brak premiery
14 Zabójczy widok 12 czerwca 1985 22 maja 1985 brak premiery
15 W obliczu śmierci Timothy Dalton 27 czerwca 1987 31 lipca 1987 brak premiery
16 Licencja na zabijanie 13 czerwca 1989 10 lipca 1989 3 czerwca 1990
17 GoldenEye Pierce Brosnan 24 listopada 1995 13 listopada 1995 26 grudnia 1995
18 Jutro nie umiera nigdy 12 grudnia 1997 16 grudnia 1997 16 stycznia 1998
19 Świat to za mało 22 listopada 1999 8 listopada 1999 7 stycznia 2000
20 Śmierć nadejdzie jutro 18 listopada 2002 22 listopada 2002 22 listopada 2002
21 Casino Royale Daniel Craig 14 listopada 2006 17 listopada 2006 17 listopada 2006
22 007 Quantum of Solace 31 października 2008 14 listopada 2008 7 listopada 2008
23 Skyfall 23 października 2012 8 listopada 2012 26 października 2012
24 Spectre 23 października 2015 8 listopada 2015 6 listopada 2015
25 Nie czas umierać 8 kwietnia 2020 roku[6] 8 kwietnia 2020 roku 8 kwietnia 2020 roku

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dochód globalny. Stan na maj 2018.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Movie Franchises (ang.). www.the-numbers.com. [dostęp 2018-05-17].
  2. Daniel Craig rezygnuje z roli Jamesa Bonda. www.tvn24.pl, 2016-05-20. [dostęp 2017-07-29].
  3. a b Gabriela Czernecka: James Bond powraca. Ujawniono datę premiery nowego filmu o agencie 007. Poznajcie szczegóły!. viva.pl, 2017-07-27. [dostęp 2017-07-29].
  4. Brooks Barnes: Daniel Craig Is Coming Back as James Bond in 2019. The New York Times, 2017-07-24. [dostęp 2017-07-29].
  5. "No Time to Die": oto tytuł nowego Bonda, Onet Kultura, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-21] (pol.).
  6. "No Time to Die": oto tytuł nowego Bonda, Onet Kultura, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-21] (pol.).