James Bond (seria filmów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Bond
Ilustracja
Sean Connery (1971) – pierwszy aktor w serii, który wciela się w Bonda
Gatunek

szpiegowski

Data premiery

1962

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Główne role

Sean Connery (1–5, 7)
George Lazenby (6)
Roger Moore (8–14)
Timothy Dalton (15–16)
Pierce Brosnan (17–20)
Daniel Craig (21–25)

Produkcja

Harry Saltzman (1–3, 5–9)
Albert R. Broccoli (1–3, 5–16)
Kevin McClory (4)
Michael G. Wilson (14–25)
Barbara Broccoli (17–25)

Wytwórnia

EON Productions
United Artists
Metro-Goldwyn-Mayer (13–25)
Columbia Pictures (21–24)
Universal Pictures (25)

Dystrybucja

United Artists (1–12)
Metro-Goldwyn-Mayer (13–20, USA)
United International Pictures (13-19, międzynarodowa)
20th Century Fox (20, międzynarodowa)
Sony Pictures Releasing (21–24)
United Artists Releasing (25, USA)
Universal Pictures (25, międzynarodowa)

Nie czas umieraćSpectre (film)Skyfall (film)007 Quantum of SolaceCasino Royale (film 2006)Śmierć nadejdzie jutroŚwiat to za małoJutro nie umiera nigdyGoldenEyeLicencja na zabijanieW obliczu śmierciZabójczy widokOśmiorniczka (film)Tylko dla twoich oczu (film)Moonraker (film)Szpieg, który mnie kochał (film)Człowiek ze złotym pistoletem (film)Żyj i pozwól umrzeć (film)Diamenty są wieczne (film)W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (film)Żyje się tylko dwa razy (film)Operacja Piorun (film)Goldfinger (film)Pozdrowienia z Rosji (film)Doktor No (film)

James Bond (ang. James Bond – EON Production Series) – franczyza obejmująca filmy o Jamesie Bondzie produkcji EON Productions, oparte na książkach Iana Fleminga, trzecia najbardziej dochodowa franczyza filmowa (7,878 mld $)[a], po Filmowym Uniwersum Marvela i Gwiezdnych wojnach[1]. W filmach objętych tą franczyzą filmową występują wspólne wątki i postacie. Do 2021 powstało 25 filmów serii.

W główną rolę agenta Jej Królewskiej Mości wcieliło się do 2021 sześciu aktorów: Sean Connery (1962–1967 i 1971), George Lazenby (1969), Roger Moore (1973–1985), Timothy Dalton (1987–1989), Pierce Brosnan (1995–2002) i Daniel Craig (2006–2021). Roger Moore, który zagrał w siedmiu filmach z serii, jest rekordzistą pod względem liczby występów jako Bond. Wliczając nieoficjalną produkcję Nigdy nie mów nigdy, w której zagrał Sean Connery, także on zagrał w 7 częściach[2].

Lista filmów EON Productions o Jamesie Bondzie[edytuj | edytuj kod]

Sean Connery – pierwszy odtwórca roli Bonda

1. Doktor No'' (1962)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Doktor No (film).

Doktor No – film w reżyserii Terence’a Younga, zrealizowany na podstawie szóstej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1958 roku. Muzykę do filmu skomponował Monty Norman, a piosenkę tytułową (Kingston Calypso) wykonał zespół Byron Lee and the Dragonaires. W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się Sean Connery.

2. Pozdrowienia z Rosji'' (1963)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pozdrowienia z Rosji (film).

Pozdrowienia z Rosji – film w reżyserii Terence’a Younga, zrealizowany na podstawie piątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1957 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (From Russia with Love) wykonał Matt Monro. W rolę agenta 007 po raz drugi wcielił się Sean Connery.

3. Goldfinger'' (1964)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Goldfinger (film).

Goldfinger – film w reżyserii Guya Hamiltona, zrealizowany na podstawie siódmej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1959 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (Goldfinger) wykonała Shirley Bassey. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcielił się Sean Connery.

4. Operacja Piorun'' (1965)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Operacja Piorun (film).

Operacja Piorun – film w reżyserii Terence’a Younga, zrealizowany na podstawie dziewiątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1961 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (Thunderball) wykonał Tom Jones. W rolę agenta 007 po raz czwarty wcielił się Sean Connery.

5. Żyje się tylko dwa razy (1967)[edytuj | edytuj kod]

George Lazenby – drugi odtwórca roli Bonda

Żyje się tylko dwa razy – film w reżyserii Lewisa Gilberta, zrealizowany na podstawie dwunastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1964 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (You Only Live Twice) wykonała Nancy Sinatra. W rolę agenta 007 po raz piąty wcielił się Sean Connery.

6. W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969)[edytuj | edytuj kod]

Roger Moore – trzeci odtwórca roli Bonda
Timothy Dalton – czwarty odtwórca roli Bonda (1987–1989)

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości – film w reżyserii Petera Hunta, zrealizowany na podstawie jedenastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1963 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a instrumentalny motyw tytułowy (On Her Majesty’s Secret Service) wykonał on sam wraz z orkiestrą. W rolę agenta 007 pierwszy i jedyny raz wcielił się George Lazenby.

7. Diamenty są wieczne (1971)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Diamenty są wieczne (film).

Diamenty są wieczne – film w reżyserii Guya Hamiltona, zrealizowany na podstawie czwartej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1956 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (Diamonds Are Forever) wykonała Shirley Bassey. W rolę agenta 007 po raz szósty i ostatni wcielił się Sean Connery.

8. Żyj i pozwól umrzeć (1973)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Żyj i pozwól umrzeć (film).

Żyj i pozwól umrzeć – film w reżyserii Guya Hamiltona, zrealizowany na podstawie drugiej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1954 roku. Muzykę do filmu skomponował George Martin, a piosenkę tytułową (Live and Let Die) wykonał Paul McCartney i zespół Wings. W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się Roger Moore.

9. Człowiek ze złotym pistoletem (1974)[edytuj | edytuj kod]

Człowiek ze złotym pistoletem – film w reżyserii Guya Hamiltona, zrealizowany na podstawie trzynastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1965 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (The Man with the Golden Gun) wykonała szkocka piosenkarka Lulu. W rolę agenta 007 po raz drugi wcielił się Roger Moore.

10. Szpieg, który mnie kochał (1977)[edytuj | edytuj kod]

Szpieg, który mnie kochał – film w reżyserii Lewisa Gilberta, zrealizowany na podstawie dziesiątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1962 roku. Muzykę do filmu skomponował Marvin Hamlisch, a piosenkę tytułową (Nobody Does it Better) wykonała Carly Simon. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcielił się Roger Moore.

11. Moonraker (1979)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Moonraker (film).

Moonraker – film w reżyserii Lewisa Gilberta, zrealizowany na podstawie trzeciej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1955 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (Moonraker) wykonała Shirley Bassey. W rolę agenta 007 po raz czwarty wcielił się Roger Moore.

12. Tylko dla twoich oczu (1981)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tylko dla twoich oczu (film).

Tylko dla twoich oczu – film w reżyserii Johna Glena. Tytuł filmu nawiązuje do tytułu zbioru opowiadań o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1960 roku. Muzykę do filmu skomponował Bill Conti, a piosenkę tytułową (For Your Eyes Only) wykonała Sheena Easton. W rolę agenta 007 po raz piąty wcielił się Roger Moore.

13. Ośmiorniczka (1983)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ośmiorniczka (film).

Ośmiorniczka – film w reżyserii Johna Glena. Tytuł filmu nawiązuje do tytułu zbioru opowiadań o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1966 roku. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (All Time High) wykonała Rita Coolidge. W rolę agenta 007 po raz szósty wcielił się Roger Moore.

14. Zabójczy widok (1985)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zabójczy widok.

Zabójczy widok – film w reżyserii Johna Glena. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (A View to a Kill) wykonał zespół Duran Duran. W rolę agenta 007 po raz siódmy i ostatni wcielił się Roger Moore.

15. W obliczu śmierci (1987)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: W obliczu śmierci.

W obliczu śmierci – film w reżyserii Johna Glena. Muzykę do filmu skomponował John Barry, a piosenkę tytułową (The Living Daylights) wykonał zespół a-ha. W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się Timothy Dalton.

16. Licencja na zabijanie (1989)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Licencja na zabijanie.

Licencja na zabijanie – film w reżyserii Johna Glena. Muzykę do filmu skomponował Michael Kamen, a piosenkę tytułową (Licence to Kill) wykonała Gladys Knight. W rolę agenta 007 po raz drugi i ostatni wcielił się Timothy Dalton.

17. GoldenEye (1995)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: GoldenEye.
Pierce Brosnan odtwórca roli Jamesa Bonda w czterech filmach w latach 1995–2002

GoldenEye – film w reżyserii Martina Campbella. Muzykę do filmu skomponował Éric Serra, a piosenkę tytułową (GoldenEye) wykonała Tina Turner. W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się Pierce Brosnan. Pod wieloma względami jest to film przełomowy – oprócz zmiany aktora, ma on miejsce już po upadku Związku Radzieckiego (choć w filmie wciąż jest on tłem działań Bonda). Ponadto na podstawie umowy z BMW, Bond zmienia starego Astona Martina DB5 na BMW Z3, a film pojawia się w kinach po najdłuższej, bo sześcioletniej przerwie między dwoma filmami serii, w dodatku po najsłabiej sprzedającym się filmie Licencja na zabijanie.

18. Jutro nie umiera nigdy (1997)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Jutro nie umiera nigdy.

Jutro nie umiera nigdy – film w reżyserii Rogera Spottiswoode’a. Muzykę do filmu skomponował David Arnold, a piosenkę tytułową (Tomorrow Never Dies) wykonała Sheryl Crow. W rolę agenta 007 po raz drugi wcielił się Pierce Brosnan.

19. Świat to za mało (1999)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Świat to za mało.

Świat to za mało – film w reżyserii Michaela Apteda. Muzykę do filmu skomponował David Arnold, a piosenkę tytułową (The World Is Not Enough) wykonał zespół Garbage. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcielił się Pierce Brosnan.

20. Śmierć nadejdzie jutro (2002)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Śmierć nadejdzie jutro.

Śmierć nadejdzie jutro – film w reżyserii Lee Tamahoriego. Muzykę do filmu skomponował David Arnold, a piosenkę tytułową (Die Another Day) wykonała Madonna. W rolę agenta 007 po raz czwarty i ostatni wcielił się Pierce Brosnan.

21. Casino Royale (2006)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Casino Royale (film 2006).
Daniel Craig – szósty odtwórca roli Bonda w latach 2006-2021

Casino Royale – film w reżyserii Martina Campbella, zrealizowany na podstawie pierwszej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1953 roku. Muzykę do filmu skomponował David Arnold, a piosenkę tytułową (You Know My Name) wykonał Chris Cornell. W rolę agenta 007 po raz pierwszy wcielił się Daniel Craig. Fabuła tego filmu kontynuowana jest w 007 Quantum of Solace – kolejnym filmie z serii, będącym bezpośrednim sequelem Casino Royale. Film restartuje serię o agencie 007 – jego akcja nie rozgrywa się, ani przed, ani po jakimkolwiek z wcześniejszych filmów.

22. 007 Quantum of Solace (2008)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 007 Quantum of Solace.

007 Quantum of Solace – film w reżyserii Marca Forstera. Muzykę do filmu skomponował David Arnold, a piosenkę tytułową (Another Way to Die) wykonali Jack White i Alicia Keys. W rolę agenta 007 po raz drugi wcielił się Daniel Craig. Film jest bezpośrednim sequelem Casino Royale, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii serii filmów o Bondzie.

23. Skyfall (2012)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Skyfall (film).

Skyfall – film w reżyserii Sama Mendesa. Muzykę do filmu skomponował Thomas Newman, a piosenkę tytułową (Skyfall) wykonała Adele. W rolę agenta 007 po raz trzeci wcielił się Daniel Craig. Film zarobił w sumie 1 108 561 013 dolarów, co czyni go najlepiej zarabiającym filmem z serii o Bondzie[3].

24. Spectre (2015)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Spectre (film).

Spectre – film w reżyserii Sama Mendesa. Muzykę do filmu skomponował Thomas Newman, a piosenkę tytułową (Writing’s on the Wall) wykonał Sam Smith. W rolę agenta 007 po raz czwarty wcielił się Daniel Craig.

25. Nie czas umierać (2021)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Nie czas umierać.

Nie czas umierać – film w reżyserii Cary'ego Joji Fukunagi. Muzykę do filmu skomponował Hans Zimmer, a piosenkę tytułową (No Time To Die) wykonała Billie Eilish. W rolę agenta 007 po raz piąty i ostatni wcielił się Daniel Craig.

Premiery kinowe[edytuj | edytuj kod]

Większość filmów jako pierwsza debiutowała na ekranach kin brytyjskich. W Polsce filmy z serii James Bond emitowane są w obiegu oficjalnym dopiero po upadku PRL.

Lp. Film Odtwórca roli
Jamesa Bonda
Premiera kinowa
Wielka Brytania Wielka Brytania USA Stany Zjednoczone Polska Polska
1 Doktor No Sean Connery 5 października 1962 8 maja 1963 brak premiery
2 Pozdrowienia z Rosji 10 października 1963 8 kwietnia 1964 brak premiery
3 Goldfinger 17 września 1964 22 grudnia 1964 brak premiery
4 Operacja Piorun 29 grudnia 1965 21 grudnia 1965 brak premiery
5 Żyje się tylko dwa razy 12 czerwca 1967 13 czerwca 1967 brak premiery
6 W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości George Lazenby 18 grudnia 1969 18 grudnia 1969 brak premiery
7 Diamenty są wieczne Sean Connery 30 grudnia 1971 17 grudnia 1971 brak premiery
8 Żyj i pozwól umrzeć Roger Moore 5 lipca 1973 27 czerwca 1973 brak premiery
9 Człowiek ze złotym pistoletem 19 września 1974 18 grudnia 1974 brak premiery
10 Szpieg, który mnie kochał 7 lipca 1977 13 lipca 1977 brak premiery
11 Moonraker 26 czerwca 1979 29 czerwca 1979 brak premiery
12 Tylko dla twoich oczu 24 czerwca 1981 26 czerwca 1981 brak premiery
13 Ośmiorniczka 6 czerwca 1983 10 czerwca 1983 brak premiery
14 Zabójczy widok 12 czerwca 1985 22 maja 1985 brak premiery
15 W obliczu śmierci Timothy Dalton 27 czerwca 1987 31 lipca 1987 brak premiery
16 Licencja na zabijanie 13 czerwca 1989 10 lipca 1989 3 czerwca 1990
17 GoldenEye Pierce Brosnan 24 listopada 1995 13 listopada 1995 26 grudnia 1995
18 Jutro nie umiera nigdy 12 grudnia 1997 16 grudnia 1997 16 stycznia 1998
19 Świat to za mało 22 listopada 1999 8 listopada 1999 7 stycznia 2000
20 Śmierć nadejdzie jutro 18 listopada 2002 22 listopada 2002 22 listopada 2002
21 Casino Royale Daniel Craig 14 listopada 2006 17 listopada 2006 17 listopada 2006
22 007 Quantum of Solace 31 października 2008 14 listopada 2008 7 listopada 2008
23 Skyfall 23 października 2012 8 listopada 2012 26 października 2012
24 Spectre 23 października 2015 8 listopada 2015 6 listopada 2015
25 Nie czas umierać 30 września 2021 8 października 2021 1 października 2021

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dochód globalny. Aktualne na grudzień 2023.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Movie Franchises. the-numbers.com. [dostęp 2018-05-17]. (ang.).
  2. Robert Vaux, Which James Bond Actor Starred in the Most 007 Movies? [online], CBR, 8 stycznia 2022 [dostęp 2023-12-25] (ang.).
  3. Box Office History for James Bond Movies [online], The Numbers [dostęp 2022-09-22].