James Curtis Hepburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Curtis Hepburn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1815
Milton

Data i miejsce śmierci

11 czerwca 1911
East Orange

Zawód, zajęcie

lekarz
misjonarz

Narodowość

amerykańska

Wyznanie

prezbiteriańskie

Odznaczenia
Złote Promienie ze Wstęgą Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia)

James Curtis Hepburn (ur. 13 marca 1815 w Milton, zm. 11 czerwca 1911 w East Orange) – amerykański lekarz i chrześcijański misjonarz, pamiętany jako twórca systemu latynizacji języka japońskiego, znanego jako transkrypcja Hepburna.

Syn Samuela Hepburna i Ann z domu Clay[1]. Ukończył studia na Princeton University, następnie studiował medycynę na University of Pennsylvania, uzyskując tytuł doktora medycyny w 1836 roku. Zdecydował, że wyjedzie do Chin jako misjonarz, jednak z powodu wojen opiumowych był zmuszony zostać w Singapurze przez dwa lata. Po pięciu latach wrócił do Stanów Zjednoczonych i otworzył praktykę lekarską w Nowym Jorku. W 1859 roku wyjechał do Japonii z Amerykańską Misją Prezbiteriańską. Otworzył klinikę w prefekturze Kanagawa, nieopodal dzisiejszego Tokio. Później założył też szkołę, istniejącą do dziś jako Meiji Gakuin University. Uczniami Hepburna byli m.in. Sakuzaemon Furuya, Korekiyo Takahashi i Morikazu Numa.

Hepburn opracował słownik japońsko-angielski, w którego trzecim wydaniu z 1887 roku wykorzystał system latynizacji opracowany przez Stowarzyszenie na rzecz latynizacji pisma japońskiego dwa lata wcześniej. Za jego sprawą system został szeroko spopularyzowany i stosowany jest do dziś.

W 1892 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych. 14 marca 1909 roku został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca trzeciej klasy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brown JH: Lamb's biographical dictionary of the United States. Boston, Mass.: James H. Lamb Company, 1900
  2. Japanese Order for Missionary. New York Times: p. 13. March 15, 1905