James D’Arcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James D’Arcy
Ilustracja
James D’Arcy (2012)
Imię i nazwisko

Simon Richard D’Arcy

Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1975
Amersham

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1996

James D’Arcy, właściwie Simon Richard D’Arcy[1] (ur. 24 sierpnia 1975 w Amersham) – angielski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, najlepiej znany jako Edwin Jarvis w serialu Marvel Entertainment Agentka Carter i jako świadek morderstwa Lee Ashworth w serialu ITV Broadchurch[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w Fulham, dzielnicy Londynu z młodszą siostrą Charlotte[3], wychowywany przez matkę Caroline[3], pielęgniarkę. Jego ojciec zmarł, gdy był młody. Ma rodzinę w Irlandii, Anglii i Szkocji, a jego angielscy krewni mieszkają w Midlands[4].

W 1991 ukończył Christ`s Hospital w Horsham. Naukę kontynuował w Christ Church Grammar School w Perth. W lipcu 1995 ukończył London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)[5] w Londynie, a w dniu ukończenia studiów zostawił swój dyplom w autobusie. Podczas tej trzyletniej nauki sztuki aktorskiej zdobywał doświadczenie sceniczne poprzez występy w takich spektaklach teatralnych jak Herakles, Jak wam się podoba Williama Szekspira, Dziki miód (Wild Honey), Wolność miasta (The Freedom of the City) i Sherlock Holmes.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Grał niewielkie role w angielskich serialach – Dalziel i Pascoe (1996), Taniec do muzyki czasu (A Dance to the Music of Time, 1997), Historia Toma Jonesa, podrzutka (The History of Tom Jones, a Foundling, 1997), Opalenizna (Sunburn, 1999). W 1997 wystąpił w trzech dramatach telewizyjnych: Lodowy dom (The Ice House), Duch Canterville (The Canterville Ghost) na podstawie powieści Oscara Wilde’a jako lord Cheshire i Korupcja i korupcja (Bribery and Corruption).

W 2001 zagrał główne role w serialu o walce Irlandczyków o niepodległość (Rebel Heart), w telewizyjnej ekranizacji powieści Dickensa The Life and Adventures of Nicholas Nickleby oraz w brytyjskim horrorze Klucz do apokalipsy (Revelation). W roku następnym zagrał młodego Sherlocka Holmesa w telewizyjnym filmie Sherlock Homes – Case of Evil oraz jedną z głównych ról w sześcioodcinkowym serialu P.O.W (Prisoners of War, 2003).

Wystąpił także w romantycznej komedii Dobrana para (Come Together). Jego następne role telewizyjne to Derek Kettering w filmie Poirot: Tajemnica Błękitnego Ekspresu (Blue Train Mystery) oraz Jerry Burton w Marple: Zatrute pióro (Marple: The Moving Finger).

W 2006 zagrał rolę Tyberiusza Gracchusa w Ancient Rome: The Rise and Fall of the Empire, a w 2007 wystąpił w miniserialu Fallen Angel oraz w adaptacji powieści Jane Austen Mansfield Park jako Tom Bertram.

Po raz pierwszy pojawił się na kinowym ekranie w dramacie biograficznym pt. Wilde (1997) o słynnym geniuszu Oscarze Wilde, poecie i dramatopisarzu, gdzie zagrali również: Vanessa Redgrave, Jude Law, Adam Garcia i Orlando Bloom.

W 1999 pojawił się w dramacie wojennym Okop (The Trench), a w 2001 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie Klucz do Apokalipsy (Revelation).

Uznanie krytyków zyskał jako Barnaby Caspian w Kropce nad i (2003), gdzie wystąpił u boku Gaela Bernala. W tym samym roku otrzymał jedną z ról drugoplanowych jako Tom Pullings w hollywoodzkim szlagierze Pan i władca: Na krańcu świata (Master and Commander. The Far Side of the World), gdzie zagrał obok Russella Crowe’a i Paula Bettany’ego.

W 2004 został obsadzony u boku Izabelli Scorupco w przygodowym horrorze Egzorcysta: Początek (Exorcist: The Beginning), w którym wcielił się w postać ojca Francisa, a w roku następnym zagrał w kolejnym horrorze Demon: Historia prawdziwa (An American Haunting) wraz z Donaldem Sutherlandem i Sissy Spacek.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Personalidade: James D'Arcy (Reino Unido). InterFilmes.com. [dostęp 2019-03-30]. (port.).
  2. James D’Arcy. Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-20)]. (ang.).
  3. a b James D’Arcy Actor. „TV Guide”. [dostęp 2019-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-20)]. (ang.).
  4. James D'Arcy (24 de Agosto de 1975). Filmow. [dostęp 2019-03-30]. (port.).
  5. James D’Arcy Pictures. FanPix.Net. [dostęp 2017-01-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]