James Gascoyne-Cecil (4. markiz Salisbury)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Edward Hubert Gascoyne-Cecil
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 października 1861
Londyn

Data śmierci

4 kwietnia 1947

Przewodniczący Izby Lordów
Okres

od 1925
do 1929

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

Lord Curzon

Następca

Lord Parmoor

Markiz Salisbury
Okres

od 1903
do 1947

Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) UK Royal Victorian Order ribbon.svg Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Łaźni (Wielka Brytania)

James Edward Hubert Gascoyne-Cecil (ur. 23 października 1861 w Londynie, zm. 4 kwietnia 1947) – brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn trzykrotnego premiera Wielkiej Brytanii Roberta Gascoyne-Cecila, 3. markiza Salisbury, i Georginy Alderson, córki sir Edwarda Aldersona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie odebrał w Eton College i w University College w Oksfordzie. Karierę polityczną, jako członek Partii Konserwatywnej, rozpoczął w 1885 r., kiedy wygrał wybory do Izby Gmin w okręgu Darwen. Zasiadał w Izbie do 1892 r. Po rocznej przerwie wygrał wybory w okręgu Rochester i zasiadał w Izbie Gmin do 1903 r., kiedy to po śmierci ojca odziedziczył tytuł 4. markiza Salisbury i zasiadł w Izbie Lordów.

Lord Salisbury był jednym z najbardziej prominentnych polityków Partii Konserwatywnej i liderem konserwatystów w Izbie Lordów. W latach 1900-1903 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W rządzie Arthura Balfoura sprawował urzędy Lorda Tajnej Pieczęci i przewodniczącego Zarządu Handlu. Od 1905 r. znajdował się w opozycji wobec rządzów liberałów. Na stanowiska rządowe powrócił w latach 20., będąc Kanclerzem Księstwa Lancaster, Lordem Przewodniczącym Rady, Lordem Tajnej Pieczęci i przewodniczącym Izby Lordów w rządach Lawa i Baldwina.

W 1931 r. zrezygnował z przewodzenia konserwatystom w Izbie Lordów. Sprzeciwiał się wprowadzeniu w Indiach zasady Home rule i wspierał działania prowadzone przeciwko ustawie w Izbie Gmin przez Winstona Churchilla. W 1937 r. był Lordem Wielkim Stewardem podczas koronacji Jerzego VI.

W 1917 r. został kawalerem Orderu Podwiązki. Był również odznaczony Krzyżem Towarzyskim Orderu Łaźni i Krzyżem Wielkim Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego. Był także członkiem Tajnej Rady.

17 maja 1887 r. poślubił lady Cicely Alice Gore (1867 - 5 lutego 1955), córkę Arthura Gore’a, 5. hrabiego Arran, i lady Edith Jocelyn, córki wicehrabiego Jocelyn. James i Cicely mieli razem dwóch synów i dwie córki:

Lord Salisbury zmarł w wieku 86 lat. Jego tytuły odziedziczył jego najstarszy syn.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]