James Morrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Morrison
Ilustracja
James Morrison na koncercie w Kolonii w roku 2016
Imię i nazwisko

James Morrison Catchpole

Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1984
Rugby, Warwickshire, Anglia

Gatunki

pop, soft rock, soul, blue-eyed soul

Zawód

piosenkarz, autor tekstów

Aktywność

od 2006

Wydawnictwo

Polydor, Interscope (tylko w Ameryce Północnej)

Powiązania

Nelly Furtado

Strona internetowa

James Morrison (właśc.: James Morrison Catchpole, ur. 13 sierpnia 1984 w Rugby) – angielski piosenkarz i twórca tekstów. Wykonawca muzyki z pogranicza rocka, southern rocka, rocka alternatywnego i popu. Jego muzyczne inspiracje to Al Green, Otis Redding, The Kinks. Zadebiutował singlem „You Give Me Something”, który stał się hitem w Europie i Japonii. Jego debiutancki album „Undiscovered”, wydany 31 lipca 2006, od razu stał się numerem jeden w Wielkiej Brytanii i od 24 grudnia 2006 sprzedał się na świecie w liczbie 1 mln egzemplarzy.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W wieku 13 lat zaczął uczyć się gry na gitarze po tym, jak wujek Will pokazał mu, jak grać bluesowe riffy na tym instrumencie. Zdolności doskonalił również wtedy, kiedy zamieszkał w miejscowości Porth, w Konrnwalii, z dala od rodzinnego domu. Po latach prób, graniu utworów innych wykonawców, zaczął tworzyć swoją własną muzykę. W karierze artystycznej postanowił odrzucić nazwisko rodowe i pozostawić - James Morrison, zaś wytwórnia płytowa Polydor zdecydowała się dać mu szansę i podpisać kontrakt. "Undiscovered" zebrało fantastyczne recenzje. "Na tej płycie nie ma złej piosenki" (The Sun). Album w chwili obecnej zdobył status platynowej płyty na rynku brytyjskim.

Zdecydowanie najmocniejszą stroną Jamesa jest jego głos. Często porównywany jest do brzmienia czarnych piosenkarzy z kręgu R&B. Jego niepowtarzalność to efekt choroby - krztuśca, który prawie odebrał mu życie we wczesnym dzieciństwie. Jego soulowa muzyka zawiera pełną gamę uczuć.

Jego drugi album "Songs For You, Truths For Me" oraz singiel "You Make It Real" ukazały się pod koniec września 2008. Album zawiera 12 utworów utrzymanych w stylu pop z elementami rocka, jazzu, chillout. W wydanym 8 grudnia 2008 singlu "Broken Strings" w duecie z Jamesem śpiewa Nelly Furtado. James pracował również z Jessie J. Owocem tej pracy jest piosenka "Up".

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Artysta od dawna jest związany ze swoją dziewczyną, Gill. 30 września 2008 roku urodziło się pierwsze dziecko pary, dziewczynka Elsie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]