James Patrick Sinnott Devereux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Patrick Sinnott Devereux
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1903
Cabana (Kuba)

Data i miejsce śmierci

5 sierpnia 1988
Baltimore

Kongresmen Stanów Zjednoczonych
z 2. okręgu wyborczego w Maryland
Okres

od 3 stycznia 1951
do 3 stycznia 1959

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

William P. Bolton

Następca

Daniel Baugh Brewster

Odznaczenia
Krzyż Marynarki Wojennej (Stany Zjednoczone) US Navy Presidential Unit Citation Medal Jeńca Wojennego (USA) Marine Corps Expeditionary Medal Nicaraguan Campaign Medal Yangtze Service Medal Medal za Służbę Obronną Kraju (dwukrotnie) Medal Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA)

James Patrick Sinnott Devereux (ur. 20 lutego 1903 w Cabanie na Kubie, zm. 5 sierpnia 1988 w Baltimore) – amerykański wojskowy i polityk, republikanin.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Cabana na Kubie. Uczęszczał do szkół w Waszyngtonie, Port Deposit w stanie Maryland, a także w Lozannie w Szwajcarii. W 1923 wstąpił do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, gdzie służył do 1948, osiągając stopień generała brygadiera. Służył między innymi na Kubie, w Nikaragui oraz Chinach. Podczas II wojny światowej dowodził obroną amerykańską podczas bitwy o wyspę Wake z Japończykami. W następstwie bitwy został przez nich wzięty do niewoli, gdzie przebywał od grudnia 1941 do stycznia 1945.

Po wystąpieniu z wojska w 1948 początkowo zajął się rolnictwem. W latach 1951–1959 przez cztery kadencje był przedstawicielem drugiego okręgu wyborczego w stanie Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Zmarł 5 sierpnia 1988 w Baltimore. Pochowany jest na Cmentarzu Narodowym w Arlington w Wirginii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]