James Pawelczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Pawelczyk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 września 1960
Buffalo

Narodowość

amerykańskopolska

Funkcja

specjalista misji

Łączny czas misji kosmicznych

15 dni 21 godzin
i 50 minut

Misje

STS-90

Wyuczony zawód

fizjolog

Odznaczenia
Medal Za Lot Kosmiczny

James Anthony „Jim” Pawelczyk (ur. 20 września 1960 w Buffalo) – amerykański neurofizjolog i astronauta pochodzenia polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Buffalo w stanie Nowy Jork w kolejnym pokoleniu polskiej emigracji, lecz wkrótce jego rodzice, Joseph i Rita Pawelczyk, przenieśli się do pobliskiego miasteczka Elma, gdzie Jim się wychował. W 1985 ukończył studia magisterskie w dziedzinie fizjologii na Stanowym Uniwersytecie Pensylwanii. Następnie, w 1989 uzyskał stopień doktora biologii na Uniwersytecie Północnego Texasu. Od tego czasu nieprzerwanie zajmuje się pracą naukową i akademicką. Uczestniczył m.in. w eksperymentach prowadzonych przez agencję kosmiczną NASA.

W dniach 17 kwietnia – 3 maja 1998 odbył szesnastodniowy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia w charakterze specjalisty ładunku misji STS-90 Neurolab. Podczas wyprawy zajmował się głównie eksperymentami dotyczącymi wpływu mikrograwitacji na ludzki mózg i układ nerwowy. Lot w przestrzeni kosmicznej trwał 381 godzin.

Na wyprawę w kosmos zabrał polską flagę narodową, którą następnie przekazał na ręce prezydenta RP podczas swojej wizyty w Polsce, w dniu polskiego święta narodowego – 3 maja 1999.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

James Pawelczyk ożenił się z Ruth Anderson, z którą ma dwoje dzieci.

Podczas studiów zawodniczo uprawiał pływanie. W 1984 startował w zawodach kwalifikacyjnych (United States Olympic Swimming Trials) wyłaniających pływacką reprezentację Stanów Zjednoczonych na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]