James Tiptree Jr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z James Tiptree, Jr)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Tiptree Jr.
ilustracja
Imię i nazwisko Alice Bradley Sheldon
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1915
Chicago, Illinois
Data i miejsce śmierci 19 maja 1987
McLean, Wirginia
Narodowość amerykanka
Dziedzina sztuki literatura
Epoka fantastyka naukowa
Alice Sheldon podczas podróży z rodzicami do Afryki w latach 20. XX w. (pierwsza z prawej)

James Tiptree Jr. pseudonim literacki amerykańskiej pisarki science fiction Alice Bradley Sheldon (ur. 24 sierpnia 1915 w Chicago, zm. 19 maja 1987 w McLean, Wirginia), którego używała od 1967 do śmierci. Czasem także pisywała pod pseudonimem Raccoona Sheldon. Prawdziwa tożsamość Jamesa Tiptree, Jr. była przez długie lata tajemnicą - pisarka nie ujawniała się, nie odbierała też osobiście nagród. Powszechnie była uważana za mężczyznę. Prawdziwa tożsamość wyszła na jaw w 1976 r., po śmierci jej matki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alice Bradley wychowała się w Hyde Park, uniwersyteckiej enklawie Chicago. Jej ojciec, Herbert, był prawnikiem, zaś matka, Mary Hastings Bradley, pisarką. W dzieciństwie dużo podróżowała z rodzicami. W 1934 r. wyszła za mąż za Wiliama Daveya i pod nazwiskiem Alice Bradley Davey pracowała jako plastyk i krytyk literacki w czasopiśmie "Chicago Sun". W 1941 rozwiodła się, a w roku następnym zaciągnęła się do United States Air Force i zaczęła pracować jako analityk w wywiadzie wojskowym. W 1945 r. poślubiła drugiego męża, Huntingtona D. Sheldona, z którym, po zwolnieniu z wojska w 1946 r., podjęli działalność biznesową.

W 1946 roku zadebiutowała opowiadaniem The Lucky Ones w "New Yorkerze". W latach 1957-59 studiowała sztukę na American University w Waszyngtonie, a w 1967 r. uzyskała doktorat na George Washington University w zakresie psychologii eksperymentalnej. Fantastyką zaczęła zajmować się po ukończeniu doktoratu, w 1967 r., pod męskim pseudonimem James Tiptree Jr., wziętym z nalepki słoika z angielską marmoladą firmy Wilkin & Sons.

Zmarła śmiercią samobójczą, w wieku 71 lat, razem z 84-letnim mężem.

Była biseksualna[1][2].

Na jej cześć ustanowiono Nagrodę Jamesa Tiptree Jr., która jest przyznawana za utwór science fiction lub fantasy, który odważnie podejmuje tematykę płci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Zbiory opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]