James Tobin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Tobin
ilustracja
Data urodzenia 1918
Data śmierci 2002
Zawód ekonomista
Narodowość Amerykanin
Odznaczenia
Nagroda im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

James Tobin (ur. 5 marca 1918 w Champaign, Illinois, zm. 11 marca 2002 w New Haven, Connecticut) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1981 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1955).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie Harvarda. Był m.in. doradcą ekonomicznym prezydenta Kennedy’ego oraz profesorem Uniwersytet Yale w New Haven. Zajmował się teorią inwestycji, opracował nową teorię wyboru portfela inwestycyjnego uwzględniającą ryzyko ponoszone przez inwestorów.

Zaproponował wprowadzenie podatku, zwanego obecnie podatkiem Tobina na spekulacyjne transakcje walutowe, z którego dochód miał być przeznaczony na wyrównanie nierówności społecznych. Argumentował, że będzie on skutecznym instrumentem walki z walutową spekulacją finansową na skalę globalną i odsunie niebezpieczeństwo gwałtownego osłabienia waluty jakiegoś kraju na skutek działań spekulantów.

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1981 roku otrzymał za analizę rynków finansowych i ich relacji z decyzjami o kupnie, zatrudnieniu, produkcji i cenach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Tarnowska, Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • James Tobin The Concise Encyclopedia of Economics (ang.)