Jan Ögmundsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Jan Ögmundsson
Ilustracja
Biskup Jón trzymający księgę i pastorał na ilustracji z XIX-wiecznego manuskryptu islandzkiego
Data urodzenia 1052
Data śmierci 23 kwietnia 1121
Czczony przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 1200
Þingvellir
przez Althing
Wspomnienie 23 kwietnia
Szczególne miejsca kultu Bazylika katedralna Chrystusa Króla w Reykjavíku

Jan Ögmundsson (Jón) (ur. 1052, zm. 23 kwietnia 1121) – islandzki duchowny katolicki, założyciel i pierwszy biskup diecezji hólarskiej, uznany przez islandzki kościół katolicki za świętego.

W 1106 r. założył siedzibę biskupią w Hólarze w północnej Islandii i pełnił w niej służbę do śmierci. Jan swoją misją uczynił wykorzenienie pozostałości pogaństwa, m.in. zmienił nazwy dni tygodnia. W ten sposób óðinsdagr, „dzień Odyna”, stał się „dniem środka tygodnia”- miðvikudagr, a dni Tyra i Thora stały się odpowiednio „trzecim” i „piątym dniem”.

Nazwy dni tygodnia wymyślone przez św. Jana są w użyciu w Islandii po dziś dzień, jednak nie udało mu się całkowicie zatrzeć pamięci o starych bogach. Stulecie po jego śmierci zostały napisane Edda prozaiczna oraz Edda poetycka, w ten sposób zachowana została pogańska mitologia i poezja.

Jan został ogłoszony świętym w 1200 r[1].

Obok św. Gudmunda i św. Torlaka jest najbardziej czczonym świętym pochodzącym z Islandii. Jego wspomnienie obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci, a 3 marca obchodzi się rocznicę translacji (przeniesienia jego szczątków).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Hver var Jón Ögmundsson?. Vísindavefurinn. [dostęp 2012-08-13].

Bibliografia[edytuj]