Jan Ćwikliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Ćwikliński
Ilustracja
kapitan żeglugi wielkiej kapitan żeglugi wielkiej
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1901
Horodenka
Data i miejsce śmierci 20 czerwca 1976
Malaga
Przebieg służby
Siły zbrojne Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Flag of Poland (with coat of arms, 1980-1990).svg Polska Marynarka Handlowa
Jednostki SS Warszawa
MS Batory
SS Wolna Polska
Główne wojny i bitwy obrona Lwowa 1918-1919
wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921

Jan Romuald Nałęcz-Ćwikliński (ur. 6 lutego 1901 w Horodence, zm. 20 czerwca 1976 w Maladze) – polski kapitan żeglugi wielkiej, kapitan statków towarowych i pasażerskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Seweryna Nałęcz Ćwiklińskiego (działacz sokoli i burmistrz Horodenki podczas I wojny światowej[1]) i Marii z domu Martynowicz. Uczestnik obrony Lwowa w 1918 roku[2] oraz wojny polsko-bolszewickiej. Absolwent Szkoły Morskiej w Tczewie. Kapitan m.in. statków "Warszawa" (w 1939) i "Batory" (od 1946 do 1953). W 1953 z przyczyn politycznych opuścił "Batorego", prosząc o azyl w Wielkiej Brytanii. Kilka miesięcy później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się współzałożycielem emigracyjnego Towarzystwa Żeglugowego i kapitanem statku towarowego "Wolna Polska".

Z pomocą Daniela Hawthorne’a napisał opublikowaną w 1956 książkę „The Captain leaves his ship” (z ang. Kapitan opuszcza swój statek, wydaną w Polsce w 2012 r.), wyjaśniając swoją decyzję opuszczenia kraju, do którego już nigdy nie powrócił. W Polsce pozostawił swoją rodzinę, szykanowaną przez długie lata przez władze PRL oraz Służbę Bezpieczeństwa.

Zmarł na zawał serca. Pochowany został 3 lipca 1976 roku na cmentarzu w Doleystown (w stanie Pensylwania), gdzie znajduje się ośrodek księży paulinów zwany „Polską Częstochową w Ameryce”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]