Jan (książę Lüneburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan
ilustracja herbu
książę Brunszwiku i Lüneburga
razem z Albrechtem I Wielkim
Okres

od 1252
do 1267

Poprzednik

Otto I Dziecię

Następca

podział między Albrechta i Jana

książę Lüneburga
Okres

od 1267
do 13 grudnia 1277

Poprzednik

podział księstwa Brunszwiku i Lüneburga

Następca

Otto II Surowy

Dane biograficzne
Dynastia

Welfowie

Data urodzenia

ok. 1242

Data śmierci

13 grudnia 1277

Ojciec

Otto I Dziecię

Matka

Matylda

Żona

Liudgarda

Dzieci

Otto II Surowy,
Matylda,
Elżbieta,
Agnieszka,
Helena

Jan (ur. ok. 1242 r., zm. 13 grudnia 1277 r.) – książę Brunszwiku i Lüneburga wspólnie z bratem Albrechtem od 1252 r., po podziale w 1267 r. samodzielny książę Lüneburga, z dynastii Welfów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan był synem księcia Brunszwiku i Lüneburga Ottona I Dziecięcia oraz Matyldy, córki margrabiego Brandenburgii Albrechta II. Po śmierci ojca objął tron książęcy w jego państwie wraz z bratem Albrechtem. Początkowo małoletni, znajdował się pod opieką brata, do realnych współrządów został dopuszczony po uznaniu za dorosłego w 1257 r. W 1267 r. zażądał podziału księstwa, podczas którego otrzymał jego północną część z Lüneburgiem (gdzie już wcześniej koncentrował swoją działalność). Akt ten zapoczątkował trwały podział księstwa brunszwicko-lüneburskiego, a Jan uznawany jest za założyciela starego domu lüneburskiego dynastii Welfów.

W 1273 r. przyznał monopol handlu solą miastu Lüneburg, co stanowiło znaczący impuls dla jego rozwoju. Przyznawał też przywileje innym miastom, m.in. Hanowerowi. Pozyskał od hrabiów Schwerina ważne tereny z Uelzen, które pozwoliły mu powiększyć i skonsolidować terytorium swojego księstwa.

Jan był żonaty od 1265 r. z Liudgardą, córką hrabiego Holsztynu Gerarda I. Z małżeństwa tego pochodził syn i następca Jana, Otto II Surowy oraz cztery córki: Matylda, Elżbieta, Agnieszka i Helena.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Walter Deeters: Johann, Herzog von Braunschweig-Lüneburg. W: Neue Deutsche Biographie. T. 10. Berlin: Duncker & Humblot, 1974, s. 477–478. [dostęp 2010-04-20]. (niem.)