Jan 3,16

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jan 3,16 lub Jana 3,16 (rozdział 3, werset 16 z Ewangelii Jana) – jeden z najczęściej cytowanych wersetów z Biblii[1] i uważany za najbardziej znany werset Biblii[2]. Niekiedy nazywany „Ewangelią w pigułce”[2].

Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Biblia gdańska, Jan 3,16

Kontekst biblijny[edytuj | edytuj kod]

Werset występuje w Nowym Testamencie w trzecim rozdziale Ewangelii Jana. Opisuje sytuację, która działa się w Jerozolimie. Jeden z dostojników żydowskich o imieniu Nikodem, który był faryzeuszem i członkiem Sanhedrynu, potajemnie w nocy przyszedł aby porozmawiać z Jezusem, którego nazywał Rabbi, co tutaj oznacza Nauczycielu. Cuda Jezusa przekonały go, że Jezus jest posłany od Boga. Jezus odpowiedział mu: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem." (Jan 3,5-6 ). Werset Jana 3,16 opiera się na odpowiedzi Jezusa do Nikodema: że wiara w Jezusa jest konieczna aby osiągnąć życie wieczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TopVerses.com
  2. a b Max Lucado rozpoczyna "Ruch Jan 3:16". christianpost.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-11)]., Christian Post, 8 stycznia 2008. Archiwizowane w Internet Archive

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]