Jan Balicki (duchowny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Jan Balicki
prezbiter
rektor
Bazylika archikatedralna Przemysl Balicki.jpg
Ołtarz z relikwiami bł. Jana Balickiego w Bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
Data urodzenia 25 stycznia 1869
Polska Staromieście (Rzeszów)
Data śmierci 15 marca 1948
Polska Przemyśl
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 18 sierpnia 2002
Błonia krakowskie
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 października
Szczególne miejsca kultu Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu

Jan Wojciech Balicki (ur. 25 stycznia 1869 w Staromieściu, zm. 15 marca 1948 w Przemyślu) — polski duchowny katolicki (prezbiter), teolog dogmatyczny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, ceniony spowiednik i kierownik duchowy, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Biografia[edytuj]

Był synem Mikołaja, dróżnika kolejowego i Katarzyny z domu Saterlack. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie w 1892 roku, był wikariuszem w parafii Polna, gdzie pracował 15 miesięcy, a następnie kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1893-1897), gdzie uzyskał baka-laureat z filozofii i prawa kanonicznego, oraz doktorat z teologii[1]. Po powrocie do kraju wykładał w przemyskim seminarium teologię dogmatyczną, pełnił funkcję prefekta, wicedyrektora, a na koniec rektora (1928). Po rezygnacji ze stanowiska rektora podyktowanej złym stanem zdrowia, pozostał na uczelni jako spowiednik. Umarł po ciężkiej chorobie.

W 1975 roku kardynał Karol Wojtyła pisał o nim:
W czasach, gdy Kościół poszukuje nowych wzorów duchowości dla kapłana diecezjalnego w sytuacji, gdy wśród samych kapłanów zdarzają się kontestacje, niewierności oraz tendencje, by poszukiwać rzeczy materialnych bardziej niż duchowych, sługa Boży może być przedstawiony jako model życia kapłańskiego. W osobie ks. Balickiego kapłani mogą znaleźć wzór, w jaki sposób połączyć działalność duszpasterską z codzienną kontemplacją tajemnicy Boga.

Był wykładowcą seminaryjnym m.in: błogosławionego ks. Władysława Findysza - męczennika okresu komunizmu w Polsce oraz Sługi Bożego ks. Stanisława Kołodzieja - męczennika "in odium fidei" okresu II wojny światowej.

Kult[edytuj]

Jan Balicki został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 na Błoniach krakowskich przez papieża Jana Pawła II[2].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 października.

Przypisy

  1. Joachim Roman Bar red., Wybór pism ks. Jana Balickiego, Warszawa : Akademia Teologii Katolickiej 1981, s.6.
  2. Kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II (2001-2004) na WIEM (encyklopedia)

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]