Jan Barański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Barański
Motyka, Czarny
porucznik piechoty rezerwy porucznik piechoty rezerwy
Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1909
Obrazów

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 1944
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie,
POL Krzyż Batalionów Chłopskich.svg Bataliony Chłopskie

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

  • kampania wrześniowa
  • powstanie warszawskie

Jan Barański, ps. Motyka, Czarny (ur. 24 listopada 1909 w Obrazowie, zm. 1 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski działacz ludowy, żołnierz, komendant okręgu Lublin Batalionów Chłopskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan Barański urodził się 24 listopada 1909. Po uzyskaniu matury, odbył służbę wojskową w 2 pułku piechoty Legionów i w 1934 ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy przy tym pułku. Zakończywszy służbę wojskową, podjął studia w Szkole Głównej Handlowej. W ich trakcie był działaczem ZMW „Wici”. Po zakończeniu studiów podjął pracę dla Philipsa w Warszawie.

Polscy rolnicy wysiedlani z Zamojszczyzny, zima 1942/1943

Jako podporucznik brał udział w kampanii wrześniowej. Nie dostał się do niewoli co pozwoliło mu już jesienią 1939 związać się z konspiracją. Organizował na terenie ówczesnego powiatu sandomierskiego SL „Roch” i Bataliony Chłopskie. Zagrożony aresztowaniem na skutek dekonspiracji, został przeniesiony do Warszawy, skąd w grudniu 1942 przeniesiono go na Lubelszczyznę, gdzie został komendantem okręgu BCh. Funkcję tę pełnił do września następnego roku, kiedy zastąpił go Jan Pasiak. Na stanowisku komendanta wkładał dużo wysiłku w organizowanie oddziałów bojowych i opowiadał się za zbrojnym oporem przeciwko wysiedlaniu ludności polskiej z Zamojszczyzny. Po odwołaniu ze stanowiska komendanta był w dyspozycji Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich Franciszka Kamińskiego. Poległ w pierwszym dniu powstania warszawskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich : IV Okręg Lublin. Lublin: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 1998, s. 38. ISBN 83-85223-60-6.
  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich. T. V. Lublin: Wydawnictwo Bestprint, 2009, s. 723–727. ISBN 978-8360702-72-7.