Jan Borysewicz
![]() Jan Borysewicz (2022) | |
Pseudonim |
Jan Bo |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
17 kwietnia 1955 |
Instrumenty |
gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara rezofoniczna, mandolina, ukulele, fortepian, instrumenty klawiszowe, perkusja |
Gatunki |
rock, hard rock, soft rock, pop-rock, pop, rap rock, blues rock |
Zawód | |
Aktywność |
od 1970 |
Wydawnictwo |
PolJazz, Polmark, Digiton, Bo Production, Starling S.A., BMG Poland, Sony Music Entertainment Poland, Step Records, Universal Music Polska, Agencja Artystyczna MTJ, Polskie Radio / Agencja Muzyczna Polskiego Radia |
Powiązania |
Andrzej Mogielnicki |
Zespoły | |
Nurt (1972) Super Pakt (1972) Katia und Roman (1972–1973) Apokalipsa (1975–1977) Budka Suflera (1978–1981) Lady Pank (1981–1991, od 1994) Obywatel G.C. (1986) Jan Bo (od 1988) | |
![]() | |
Strona internetowa |
Jan Józef Borysewicz, ps. Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu[1]) – polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, wirtuoz gitary, a także autor tekstów piosenek.
Lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank[2]. Autor solowego projektu Jan Bo. Grał także z innymi wykonawcami, m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Jackiem Skubikowskim, Urszulą i Ewą Bem. Twórca warsztatów muzycznych Fundacja Akademia Jana Borysewicza[3][4].
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]
Urodził się we Wrocławiu, a dorastał na wrocławskim Sępolnie[5][6]. Ma starszą o trzy lata siostrę Halinę i miał starszego o dwa lata brata Andrzeja[7]. Początkowo planował zostać perkusistą, jak jego ojciec – Michał Borysewicz (zm. 1990[8] w wieku 62 lat wskutek rozległego zawału serca[9]), który amatorsko grał na perkusji w zespole jazzowym[5][10], a ponadto ukończył szkołę teatralną[11]. W wieku 14 lat uczestniczył w perkusyjnych warsztatach muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański[5].
Gdy miał 13 lat, jego matka zachorowała na stwardnienie rozsiane[5][10]. W wieku 16 lat podjął pracę zarobkową w charakterze malarza pokojowego, aby wesprzeć rodzinę finansowo[12][13]. Pracował także w drukarni[14].
Grą na gitarze zainteresował go brat Andrzej, który nauczył go akordów utworu „Dom wschodzącego słońca”[15][11]. Naukę gry kontynuował pod okiem Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie[12]. Jednocześnie trenował boks w Gwardii Wrocław[16].
Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]
Gdy miał 17 lat, podczas jednego występów we wrocławskim domu kultury został dostrzeżony przez Jacka Barana, ówczesnego wokalistę zespołu Nurt, który zaoferował mu dołączenie do grupy[12]. Oficjalnie zadebiutował w formacji w 1972, zastępując Aleksandra Mrożka podczas koncertu zespołu, na którym zagrał bez wcześniejszej próby[17]. W tym czasie doskonalił swoją grę pod okiem Jerzego Kaczmarka[18]. Po kilku miesiącach odszedł z zespołu i został gitarzystą Super Paktu, w którym grał m.in. z Jackiem Krzaklewskim[18]. Gdy miał 17 lat, wyjechał do NRD, gdzie przez kolejne osiem lub dziewięć miesięcy koncertował z duetem Katia und Roman[18][19]. Po jednym z koncertów został dostrzeżony przez bluesmana Alexisa Kornera, który zaoferował mu 10 występów w Niemczech i Wielkiej Brytanii, jednak Borysewicz odmówił, nie będąc pewnym swoich umiejętności[18][20].
W latach 1975–1977 grał w zespole Ireneusza Dudka Apokalipsa[11][21][22]. Po dwóch latach grania w zespole otrzymał propozycję współpracy z Budką Suflera, której został gitarzystą w 1978[11][23]. Z zespołem koncertował po Polsce, a także po Holandii i Niemczech Zachodnich[24], poza tym nagrał trzy albumy studyjne: Na brzegu światła, Ona przyszła prosto z chmur, Za ostatni grosz i skomponował dla grupy utwory: „Nie wierz nigdy kobiecie”[25], „Nie ma końca tej podróży” i „Bez satysfakcji”[26]. Piosenki zwiastowały przyszły styl Lady Pank, którego koncepcja rodziła się podczas ostatnich miesięcy gry Borysewicza w Budce[26]. O ile „Nie wierz nigdy kobiecie” okazał się być jednym z największych przebojów zespołu[25], grupa z rezerwą podeszła do pozostałych kompozycji Borysewicza – umieściła je jedynie na pojedynczych singlach, co stało się zarzewiem konfliktu, po którym Borysewicz opuścił zespół, a wraz z nim Andrzej Mogielnicki, autor tekstów[26]. Jeszcze w okresie współpracy z Budką odbył trasę koncertową po ZSRR z Tadeuszem Nalepą i jego zespołem Breakout[23][27]. Zaraz po odejściu z Budki Suflera dostał propozycję grania w zespole Perfect, ale ją odrzucił, bo zamierzał założyć własny zespół[28].
W grudniu 1981 podczas sesji nagraniowej płyty Układy Izabeli Trojanowskiej nagrał piosenkę „Mała Lady Punk”, w którym wykonał m.in. partie wokalne[29]. Utwór stał się przebojem radiowym i sprowokował Borysewicza do uformowania zespołu[30]. W 1982, za namową Mogielnickiego, obsadził Janusza Panasewicza jako wokalistę w formowanej przez siebie kapeli[31]. Pozostałych muzyków sprowadził m.in. z Oddziału Zamkniętego[32], a skład formacji kompletował przez rok[33]. Ostatecznie uformował zespół Lady Pank[29] (nazwę zainspirował tytuł piosenki „Mała Lady Punk”)[30], z którym w 1983 wydał pierwszy album, nazwany tak samo jak zespół. Album osiągnął ogromny sukces komercyjny, a większość umieszczonych na nim utworów zajęła wysokie miejsca na listach przebojów[34][35]. Borysewicz zwyciężył w plebiscycie magazynu „Non Stop” w kategoriach: kompozytor, autor tekstów, wokalista i instrumentalista[36]. W 1984 wraz z Panasewiczem nagrał ścieżkę dźwiękową z własną muzyką do filmu animowanego O dwóch takich, co ukradli księżyc[37]. W nagraniach zagrał na wszystkich instrumentach[37], dlatego album traktuje się jako jego pierwszy, solowy projekt[38]. Z Panasewiczem wystawił także spektakl muzyczny pt. „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu krainy leniuchów”. W maju 1986 za utwór „Minus Zero” otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora na Tokyo Music Festivalu[39].
- Zobacz więcej w artykule
1 czerwca 1986 podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu pijany Borysewicz obnażył przyrodzenie przed publicznością oraz zwyzywał ze sceny zaczepiających go widzów[40][41]. Wydarzenie wywołało ogólnopolski skandal, a działalność Lady Pank na mocy decyzji Ministerstwa Kultury i Sztuki została zawieszona[42]. Tuż po zawieszeniu działalności zespołu wziął udział w nagraniach albumów: Złe słowa Jerzego Skubikowskiego i Obywatel G.C. Grzegorza Ciechowskiego[43]. W 1987 współtworzył projekt Nasz wspólny świat z udziałem m.in. zespołów Lombard, TSA i Kombi[44]. Został uznany kompozytorem roku w plebiscycie tygodnika „Zarzewie” oraz kompozytorem i instrumentalistą roku w rankingu magazynu „Non Stop”[45].
W 1988 rozpoczął solowy projekt muzyczny pod szyldem Jan Bo. Wydał album pt. Królowa ciszy, zawierający jego autorskie utwory świąteczne[46]. Niedługo potem rozpoczął pracę nad muzycznym projektem BO-Session, w którym zamierzał zaprezentować autorskie wykonania kompozycji Milesa Davisa, Johna Coltrane’a oraz Jimiego Hendriksa[47]. Projekt nie został jednak dokończony, a jedynym owocem tej sesji był nigdy niewydany utwór „Ezy Rider” Hendrixa w interpretacji Borysewicza[47]. W 1992 wydał drugą solową płytę pt. Wojna w mieście[48], a w 1995 – album pt. Moja wolność[49]. Również w 1995 brał udział w nagraniach albumu pt. Tribute to Eric Clapton[50]. Był producentem autorskiej składanki Być wolnym (1997), do której nagrania zaprosił przedstawicieli różnych nurtów polskiego rocka[47], w tym zespoły: Perfect, Acid Drinkers, Big Cyc, T.Love i Oddział Zamknięty oraz Pawła Kukiza, Roberta Gawlińskiego i Urszulę[51]. W 1999 na zaproszenie Mieczysława Jureckiego wziął udział w nagraniach albumu pt. 12 sprawiedliwych[52].
W 2002 nagrał z Pawłem Kukizem ścieżkę dźwiękową do filmu E=mc² oraz wystąpił gościnnie z Dariuszem Michalczewskim na koncercie zespołu Scorpions w utworze „Rock You Like a Hurricane”[53]. W 2003 nagrał z Pawłem Kukizem popową płytę pt. Borysewicz & Kukiz, która osiągnęła duży sukces komercyjny, sprzedając się w blisko 100 tys. egzemplarzy[53]. Promowali ją przebojami „Jeśli tylko chcesz” i „Bo tutaj jest, jak jest”[53], a także koncertami w Polsce i USA, gdzie wystąpili dla amerykańskiej Polonii[54]. Oprócz tego wystąpili w duecie jako jurorzy w jednym z odcinków programu Szansa na sukces[54], a w 2004 zostali zakwalifikowani do koncertu „Top” podczas festiwalu TOPtrendy 2004, zajmując piąte miejsce w zestawieniu najchętniej kupowanych albumów w poprzednim roku; nie wystąpili w koncercie, bo jeszcze przed festiwalem zakończyli działalność projektu[55]. W lipcu 2006 dali wspólny koncert w Gdańsku, a kolejne dwa zagrali w 2007[56].
W czerwcu 2004 wystąpił podczas koncertu jubileuszowego Krzysztofa Krawczyka pt. „To co w życiu ważne” odbywającego się w ramach festiwalu piosenki w Sopocie[55]. W 2008 był jednym z jurorów muzycznego talent-show Nowa Generacja[57][58][59]; uchodził za najłagodniejszego wśród jurorów programu[60]. Również w 2008 brał udział w nagraniach albumów Rock Loves Chopin i Hey Jimi – polskie gitary grają Hendrixa oraz wydał płytę pt. W hołdzie Tadeuszowi Nalepie, do której nagrania zaprosił kilku innych wykonawców[61].
W lutym 2010 pod szyldem projektu Jan Bo wydał album pt. Miya, do którego nagrania zaprosił m.in. Piotra Cugowskiego (wokal w utworze „Masz się bać”) i Urszulę Rembalską (duet wokalny w utworze „Pajacyk”)[62]. Płytę promował singlem „Miłości żar”, do którego zrealizował teledysk[63]. W 2013 zapowiedział drugi album nagrany z Pawłem Kukizem, jednak nigdy nie doszło do jego wydania[64]. 3 czerwca 2013 premierowo zaprezentował utwór „Kryzysowy”, który nagrał z zespołem Video[65]. W 2014 został zaproszony przez Roberta Mączyńskiego do nagrania wspólnego albumu pt. Bal Maturalny. Album był sygnowany szyldem Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz i osiągnął sukces komercyjny, otrzymując status platynowej płyty[66]. 27 listopada 2015 do sprzedaży trafił debiutancki album duetu Borysewicz & Brzozowski, zawierający 11 utworów oscylujących wokół stylistyki pop-rockowej[67]. Wydawnictwo promował singiel „Słowa na otarcie łez”[68].
23 września 2016 wydał kolejny solowy album spod szyldu Jan Bo – Kawa i dym, do realizacji którego zaprosił wokalistów: Piotra Roguckiego, Igora Herbuta, Piotra Cugowskiego, Damiana Ukeje i Joannę Lazar[69]. 27 maja 2017 brał udział w otwarciu gali KSW 39 na Stadionie Narodowym w Warszawie, wykonując utwór „Zamki na Piasku” w towarzystwie Damiana Ukeje w roli wokalisty[70].
W 2018 wystartował z projektem Akademia Jana Borysewicza[71], w którym oferuje warsztaty muzyczne połączone z koncertami[72]. 28 października zagrał koncert z okazji 30-lecia koncertów w Radiowej Trójce spod szyldu Jan Borysewicz i Przyjaciele, w którym wystąpili z nim: Maciej Maleńczuk, Małgorzata Ostrowska, Wojciech Cugowski, Piotr Rogucki czy Dariusz Kozakiewicz[73]. 25 grudnia miała miejsce premiera singla zespołu Red Lips „Gdy nie dzwonisz” z gościnnym udziałem Borysewicza, który skomponował tę piosenkę[74].
10 września 2021 wraz z Piotrem Fronczewskim wypuścił nową wersję utworu „Nie wierz nigdy kobiecie”, która zapowiadała kompilację pt. Wszystkie oblicza Jana Borysewicza[75]. Album został wydany z okazji 50-lecia pracy artystycznej muzyka. Drugim singlem z płyty był utwór „Pocztówka”[76]. 4 kwietnia 2022 odbył się solowy koncert Borysewicza z zaproszonymi przez niego gośćmi; zagrali Piotr Cugowski, Anna Wyszkoni i Dawid Karpiuk[77].
28 września 2022 ukazała się książka pt. „Mniej obcy”, pierwsza autoryzowana biografia Jana Borysewicza będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez Marcina Prokopa[78].
Charakterystyka muzyczna i inspiracje[edytuj | edytuj kod]
W młodości zafascynował się grą Jimiego Hendriksa, Johna Coltrane’a[79], Milesa Davisa[80], a także grup Breakout, Cream, Deep Purple i Led Zeppelin[63][79]. Jego muzycznym idolem był Aleksander Mrożek z zespołu Nurt[12], poza tym cenił sobie twórczość zespołu SBB, a szczególnie umiejętności gitarzysty grupy – Apostolisa Antimosa[18]. Na przełomie lat 70. i 80. zainteresował się grą zespołów The Police i Dire Straits oraz Marka Knopflera[81]. Ceni sobie twórczość grup AC/DC, Aerosmith, Bad Company, Black Sabbath, Bon Jovi, Creedence Clearwater Revival, Rush, Soundgarden, Toto, Van Halen, a także solistów takich jak Eric Clapton, Jeff Beck,Tom Petty[62][82][83]. Jego ulubionym wokalistą jest Paul Rodgers[82], a muzycznym autorytetem był Tadeusz Nalepa[84].
W swojej twórczości nagrywa m.in. utwory pop-rockowe i rockowe ballady, sięgał też po brzmienia nowofalowe, swingowe, ska i bluesowe[85], a także country i pop[86]. Podczas współpracy z Budką Suflera nagrywał swoje pierwsze gitarowe solówki[81], poza tym zadebiutował jako kompozytor, tworząc piosenki „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Nie ma końca tej podróży” i „Bez satysfakcji”, do których teksty napisał Andrzej Mogielnicki[25][26]. Komponując te utwory, inspirował się dziełami zespołów The Police, Dire Straits i The Rolling Stones[26]. Inne kompozycje inspirowane twórczością The Police zamieścił również na pierwszych singlach Lady Pank (aranżując utwór „Minus 10 w Rio” inspirował się kompozycją „Walking on the Moon”) oraz na debiutanckiej płycie zespołu. W nagraniach wykorzystał efekt modulacyjny Boss CE-1 (Chorus), którego brzmienie w kolejnych latach stało się jego znakiem rozpoznawczym[87]. Na albumie Obywatel G.C. (1986) Grzegorza Ciechowskiego zaprezentował ostrzejsze i agresywniejsze brzmienia gitarowe niż na albumach Lady Pank oparte na przesterowanych gitarach[43]. Na swoim pierwszym solowym albumie pt. Królowa ciszy (1989) umieścił autorskie kolędy i pastorałki, a w melodiach podkreślił brzmienia klawiszy kosztem gitary[46]. Inspiracją do napisania tej płyty była pielgrzymka na Jasną Górę, na którą udał się w 1986[88].
W 1992 na albumie Wojna w mieście nawiązał częściowo do twórczości Jimiego Hendrixa, nagrał wiele wirtuozerskich solówek, wykorzystał szereg efektów gitarowych, zagrał m.in. slidem i po raz pierwszy ujawnił się jako autor tekstów[89].
Na albumie Borysewicz & Kukiz (2003) wraz z Pawłem Kukizem umieścili utwory popowe i pop-rockowe[53].
Michał Grzesiek na łamach książki biograficznej pt. Lady Pank. Biografia nieautoryzowana określił Borysewicza „pełnokrwistym rockandrollowcem, nieco narcystycznym, ale w swoim narcyzmie szczerym i autentycznym” oraz „żywą legendą rodzimej sceny rockowej”[80]. Dziennikarz Kuba Wojewódzki określił go za to mianem „polskiego Keitha Richardsa”[55], z czym sam muzyk się nie zgadza[90].
Instrumentarium[edytuj | edytuj kod]
Pierwszą gitarą Jana Borysewicza była gitara elektryczna stylizowana na Fendera Stratocastera wykonana przez wrocławskich lutników[91]. W pierwszych latach grania w Budce Suflera wykorzystywał Gibsona SG[potrzebny przypis]. W 1979 zakupił od Dariusza Kozakiewicza[potrzebny przypis] oryginalny model gitary Fender Stratocaster z 1978, która przez kolejne dziesięć lat była jego głównym instrumentem. Gitarę wielokrotnie przerabiał. W 1985 zamontował w niej maskownicę przedstawiającą flagę japońskiej marynarki wojennej, a następnie przemalował jej korpus. Kolejnych przeróbek dokonywał w 1988. Podczas występów na żywo i nagrań z Lady Pank używał jej wraz z efektem modulacyjnym Boss CE-1 (Chorus), kompresorem dynamiki Boss CS-1[92], wzmacniaczem Marshall z serii JCM (którego różnych wariacji używał w następnych latach[93]) i kolumną Marshall. W 1989 gitarę oddał przyjacielowi i zastąpił innym modelem Fendera Statocastera[92].

W latach 1989–1991 grał na gitarze Steinberger M Series Electric Guitar, z którą wystąpił m.in. w teledysku do utworu „Zawsze tam, gdzie Ty. Równolegle używał Fendera Stratocastera USA jako głównego instrumentu. Od 1991 grał na gitarze Jackson USA Soloist[92]. Wykorzystał ją m.in. przy pracy nad albumem Wojna w mieście obok wielu innych modeli gitar elektrycznych i akustycznych, a także szerokiej gamy efektów gitarowych (m.in. Wah-wah)[89].
W kolejnych latach Fender Stratocaster stał się jego instrumentem wiodącym, którego wielokrotnie wykorzystywał w wielu odmianach (w układach przetworników SSS lub HSS[93]). Posiadał m.in. model American Fat Strat Texas Special[94], a obecnie wykorzystuje modele – Lone Star Red (z odciśniętą dłonią swojej córki Alicji na korpusie gitary, tzw. „Czerwona Łapka”[95]), Jeff Beck Signature (ze wstawionym humbackerem przy mostku) i Michael Landau Signature[96]. Sporadycznie sięga po gitary Charvel Eddie Van Halen (na koncertach do utworu „Tacy Sami”) i Ibanez JEM Steve Vai (do utworu „Nana”)[96].
Grał również na gitarach marki Epiphone (modele – Sheraton-II Pro, Supernova[93] i Noel Gallagher Signature[92]).
W 2016 podczas wywiadu dla Magazynu Gitarzysta przyznał, że używa efektów Strymon Mobius, Strymon Timeline, Electro-Harmonix Extortion, sterownika G-Lab oraz wzmacniaczy Marshall Joe Satriani Signature, Vox AC30 i Fender Twin Reverb[95]. We wrześniu 2016 otrzymał wykonaną specjalnie dla niego gitarę w kształcie Stratocastera, którą wykonał kalifornijski lutnik Pavel Masloviec[92]. W 2021 dostał w prezencie od firmy Fender gitarę elektroakustyczną Acoustasonic Jazzmaster[92].
Jan Borysewicz jest kolekcjonerem gitar. Posiada ich około czterdziestu[96].
Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]
Dwukrotnie żonaty, ma dwoje dzieci. Z pierwszego małżeństwa z Danutą Borysewicz ma córkę, Joannę (ur. 1979)[97]. Drugą żoną została Patrycja Sinkowska (ur. 1973), z którą ma córkę, Alicję (ur. 1997)[98]; dedykował jej utwór „Dla Alicji” z albumu Łowcy głów[99]. W latach 80. przez pięć lat był związany z Honoratą, matką piosenkarki Pati Yang[100][101]. Po drugim rozwodzie związał się z młodszą o ponad 20 lat Magdaleną Glinkowską[102], z którą rozstał się w 2009[103]. Od 2016 pozostaje w nieformalnym związku z Małgorzatą[104]. Ma dwoje wnuków[105]: Aleksa (ur. jako Sara – na jej cześć skomponował utwór „Mała Lady Sara”[106]) i Nicolę.
Latem 1985 przeszedł zawał serca[107]. W grudniu 2005 przeszedł operację koronarografii po kolejnym ataku serca[9]. W 2014 trafił do szpitala z przebitym płucem[108]. Problemy zdrowotne zmusiły go do zmiany trybu życia i odstawienia niektórych używek, m.in. papierosów, alkoholu i narkotyków[9].
Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]
Borysewicz wielokrotnie występował na koncertach w stanie upojenia alkoholowego[109], a czasem z powodu nietrzeźwości nawet nie stawiał się na zapowiedzianych występach Lady Pank[110]. Z tego względu często bywa określany „naczelnym skandalistą polskiego show-biznesu”[111]. 1 czerwca 1986 podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu pijany Borysewicz obnażył się na scenie oraz zwyzywał zaczepiające go wulgarnie osoby z publiczności[40]. W związku z incydentem zespół Lady Pank zmuszony był zawiesić działalność do końca roku, ponieważ Ministerstwo Kultury i Sztuki zabroniło im koncertowania oraz występowania w mediach[112]. Borysewicz został skazany na trzy miesiące aresztu, który uchylono w wyniku amnestii[113]. Skierowano go również na obserwację psychiatryczną[114]. Z powodu tego wydarzenia współpracę z zespołem zakończył Andrzej Mogielnicki[112]. Sam Borysewicz tłumaczył swoje naganne zachowanie tym, że został sprowokowany do niego przez grupkę agresywnych uczestników koncertu, zaś Mogielnicki powrócił do współpracy z grupą dopiero w 2002[115].
1 maja 2004 podczas występu z Lady Pank w Sulęcinie na koncercie z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pokłócił się z burmistrzem miasta i zwyzywał ze sceny urzędników obecnych na wydarzeniu[116]. Incydent odnotowały ogólnopolskie media, a sprawa opisana została m.in. w programie Polsatu Interwencja[116]. Włodarz miasta zapowiedział proces sądowy przeciwko Borysewiczowi, od którego domagał się przeprosin oraz zwrotów kosztów organizacji koncertu w wys. 30 tys. zł[117].
Na początku 2010 gościł w audycji Śniadanie mistrzów na antenie radia Eska Rock, a w trakcie rozmowy z Michałem Figurskim wypowiadał wiele wulgaryzmów oraz wyjawił, że spożywa alkohol ze starszą córką, a młodsza zachęca go do porzucenia nałogu; rozmowa wzbudziła obyczajową sensację i zniesmaczyła wielu słuchaczy i media[118][62].
W 2021 muzyk w kontrowersyjny sposób odniósł się do poczynań politycznych Pawła Kukiza po wynikach głosowania ws. Lex TVN. Na swoich portalach społecznościowych zamieścił okładkę płyty Borysewicz & Kukiz z wykreślonym nazwiskiem Pawła Kukiza i podpisem: Niestety ja nie jestem tym zaskoczony, bo nawet jak był moim kolegą to i tak nigdy nie można było na niego liczyć… Boję się o moją Polskę[119].
We wrześniu 2021 doszło do przesłuchania Borysewicza w warszawskiej prokuraturze w sprawie oszustw podatkowych. Muzyk usłyszał zarzuty wyłudzenia podatku VAT i posługiwania się fałszywymi fakturami na około 200 tys. złotych i ok. 50 tys. zł niezapłaconego VAT-u. Sprawa dotyczyła promocji trasy koncertowej z wakacji roku 2018. Według ustaleń, Borysewicz świadomie posługiwał się fałszywymi fakturami VAT, aby dopuszczać się oszustw podatkowych. W prokuraturze miał spędzić prawie półtorej godziny, odmawiając komentowania sprawy w mediach publicznych[120].
Dyskografia[edytuj | edytuj kod]
- Zobacz więcej w artykule
- Zobacz więcej w artykule
Albumy[edytuj | edytuj kod]
Tytuł | Dane dot. albumu | Pozycja na liście | Sprzedaż | Certyfikat | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL | |||||||||||||||||||
Borysewicz & Kukiz (oraz Paweł Kukiz) |
|
1[122] |
|
||||||||||||||||
Bal maturalny (oraz Rozbójnik Alibaba) |
|
4[126] |
|
| |||||||||||||||
Borysewicz & Brzozowski (oraz Rafał Brzozowski) |
|
– | |||||||||||||||||
Wszystkie oblicza Jana Borysewicza (kompilacja) |
|
3[130] | |||||||||||||||||
„–” album nie był notowany. |
Single[edytuj | edytuj kod]
Tytuł | Rok | Pozycja na liście | Album | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP3 [131] |
SLiP [132] |
30 ton [133] | |||||||||||||||||
„Stanie się cud” (oraz Marek Piekarczyk i inni)[134] | 1987 | – | – | – | – | ||||||||||||||
„Choćby nie wiem co” (oraz Robert Gawliński i Janusz Panasewicz)[135] | 1997 | – | – | – | Być wolnym | ||||||||||||||
„Niby jestem, niby nie” (oraz Paweł Kukiz) | 2002 | – | 47 | – | Borysewicz & Kukiz | ||||||||||||||
„Bo tutaj jest jak jest” (oraz Paweł Kukiz) | 2003 | 1 | 1 | 3 | |||||||||||||||
„Jeśli tylko chcesz” (oraz Paweł Kukiz) | 13 | 21 | 4 | ||||||||||||||||
„Nie gniewaj się Janek” (oraz Paweł Kukiz) | 2004 | – | 12 | 2 | |||||||||||||||
„Jest taki dzień” (oraz Paweł Kukiz) | 43 | – | 7 | ||||||||||||||||
„Kryzysowy” (Video, gościnnie: Jan Borysewicz)[136] | 2013 | – | – | X | Doskonale wszystko jedno | ||||||||||||||
„That Body” (oraz Robert M)[137] | 2014 | – | – | – | |||||||||||||||
„Uciec stąd” (oraz Rozbójnik Alibaba; gościnnie: Sobota)[138] | – | – | Bal maturalny | ||||||||||||||||
„Młodość” (oraz Rozbójnik Alibaba; gościnnie: Paweł Kukiz, Pih)[139] | – | – | |||||||||||||||||
„Gdy nie dzwonisz” (Red Lips, gościnnie: Jan Borysewicz) | 2018 | – | – | – | |||||||||||||||
„Wakacyjna miłość” (oraz Izabela Trojanowska)[140] | 2019 | – | – | ||||||||||||||||
„Nie wierz nigdy kobiecie” (oraz Piotr Fronczewski)[75] | 2021 | X | – | Wszystkie oblicza Jana Borysewicza | |||||||||||||||
„Pocztówka”[141] | – | ||||||||||||||||||
„–” utwór nie był notowany. „X” lista nie istniała w danym okresie. |
Inne[edytuj | edytuj kod]
Album | Rok | Uwagi | Źródło |
---|---|---|---|
Budka Suflera – Na brzegu światła | 1979 | gitara (jako członek zespołu) | [142] |
Budka Suflera – Ona przyszła prosto z chmur | 1980 | gitara (jako członek zespołu) | [143] |
Izabela Trojanowska – Iza | 1981 | gitara | [144] |
Budka Suflera – Za ostatni grosz | 1982 | gitara (jako członek zespołu) | [145] |
Izabela Trojanowska – Układy | gitara, aranżacja;
śpiew i muzyka w utworze „Obejdzie się bez łez” |
[146] | |
Obywatel G.C. – Obywatel G.C. | 1986 | gitara | [147] |
Jacek Skubikowski – Złe słowa | gitara | [148] | |
Krzak – Ostatni koncert | 1987 | gitara | [149] |
Fotoness – When I Die | 1988 | gitara | [150] |
Top One – No disco | 1990 | gitara w utworach „Światła wielkich miast”, „Fred Kruger” i „Złudne prawdy” | [151] |
Jacek Skubikowski – Omen | gitara | [152] | |
Edyta Bartosiewicz – Love | 1992 | gitara w utworach „Good Bye to the Roman Candles”, „Emmilou”, „Blues for You” i „Take My Soul with You” |
[153] |
Małgorzata Rutkowska – Strange Girl | gitara w utworze „It’s Wrong” | [154] | |
Jacek Skubikowski – Uczciwa bieda | 1993 | gitara w utworach „Uczciwa bieda”, „Nawet nie pytaj”, „Sama”, „Albo nigdy nikt”, „Za każdy dzień za każdy szept”, „Cztery łóżka” |
[155] |
Chłopcy z Placu Broni – Kocham Cię | gitara w utworze „Jezioro szczęścia” | [156] | |
Subway – Biegnę i płonę | 1994 | gitara w utworze „A na plaży... (Anna)” oraz „Light My Fire” | [157] |
Cytadela – Cytadela | gitara w utworach „I Used To Use To” oraz „Stranger 27” | [158] | |
Majka Jeżowska – A ja wolę moją mamę | 1995 | gitara w utworach „A ja wolę moją mamę” oraz „Kto się przezywa” | [159] |
Wojtek Pilichowski – Granat | 1996 | gitara w utworze „Marcus” | [160] |
Urszula – Urszula akustycznie | gitara | [161] | |
Być wolnym (kompilacja) | 1997 | gitara w utworach „Choćby nie wiem co”, „W milczeniu żyjemy”, „Byś imię miał”, „Zbyszek kieliszek koleżanka szklanka” i „Blustery Nite Tour” |
[162] |
Andrzej Piaseczny – Piasek | 1998 | gitara w utworze „Wciąż bardziej obcy” | |
Mieczysław Jurecki – 12 sprawiedliwych | gitara w utworach „Spacer z żółwiem” oraz „Rock and Roll Part Two” | [163] | |
E=mc² (ścieżka dźwiękowa) | 2002 | utwory „Niby jestem niby nie” oraz „Jeśli tylko chcesz” | [164] |
Krzysztof Krawczyk – To, co w życiu ważne | 2004 | gitara w utworze „Przytul mnie życie” | [165] |
Jajco i giganci – Czerwony autobus | 2005 | gitara w utworze „Czerwony autobus” | [166] |
Homo Twist – Matematyk | 2008 | gitara w utworze „Dwieście złotych” | [167] |
Rock Loves Chopin (kompilacja) | gitara | [168] | |
W hołdzie Tadeuszowi Nalepie (kompilacja) | gitara w utworze „Piękno” | [169] | |
Bracia – Zmienić zdarzeń bieg (reedycja) | 2014 | autor utworu „Niepisane” | [170] |
Video – Doskonale wszystko jedno (edycja specjalna) | 2016 | autor kompozycji „Wieczór” i „Synowie matki złej” | [171] |
Izabela Trojanowska – Na skos | muzyka, gitara, gitara basowa | [172] | |
Anna Wyszkoni – Jestem tu nowa | 2017 | autor kompozycji „Nie chcę cię obchodzić” | [173] |
Anna Wyszkoni – Nieznośna lekkość hitu | 2019 | autor kompozycji „Księżyc nad Juratą” | [174] |
Piotr Cugowski – 40 | 2019 | autor kompozycji „Daj mi żyć” | [175] |
Filmografia[edytuj | edytuj kod]
Kompozytor[edytuj | edytuj kod]
- 1984–1989 – O dwóch takich, co ukradli księżyc (reż. Leszek Marek Gałysz)
- 1987 – Mniej niż zero (reż. Andrzej Titkow)[176]
- 1988 – Przyjaciele (reż. Roland Rowiński)
- 1989 – Wilki (reż. Krzysztof Szyszka)[177] – utwór „Wilki idą”; wykonanie Lady Pank
- 1991 – Papierowe małżeństwo (reż. Krzysztof Lang) – utwór „Alice’s blues”; wykonanie Jan Borysewicz, Kciuk-Surzyn Band
- 1992 – Jacek i Placek (reż. Leszek Marek Gałysz)
- 1995 – spektakl Teatru Telewizji dla dzieci Legenda o św. Krzysztofie (reż. Krzysztof Zaleski)
- 1995 – spektakl Teatru Telewizji Cisza (reż. Paweł Trzaska) – utwór Młode orły
- 1996 – spektakl Teatru Młodego Widza Legenda o św. Mikołaju (reż. Krzysztof Zaleski)
- 1999 – Ajlawju (reż. Marek Koterski) – utwór Do Moniki L.
- 2002 – E=mc² (reż. Olaf Lubaszenko)
- 2005 – Wiedźmy (reż. Jan Kidawa-Błoński)
- 2009 – Złoty środek (reż. Olaf Lubaszenko)
Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]
- 1984 – To tylko Rock (reż. Paweł Karpiński)
- 2005 – Wiedźmy w roli samego siebie
- 2009 – Złoty środek (reż. Olaf Lubaszenko) w roli muzyka punkrockowego
Wykonanie muzyki[edytuj | edytuj kod]
- 1987 – Zero życia (reż. Roland Rowiński, muz. Grzegorz Ciechowski); wykonanie muzyki: Jan Borysewicz, Grzegorz Ciechowski, Rafał Paczkowski i Krzysztof Ścierański (utwory: „Udajesz że nie żyjesz” i „Kłam... kłam”)
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Jan Borysewicz. filmpolski.pl. [dostęp 2014-11-15]. (pol.).
- ↑ Oficjalna strona zespołu LADY PANK » HISTORIA, Oficjalna strona zespołu LADY PANK [dostęp 2020-05-16] (pol.).
- ↑ Akademia Jana Borysewicza – pierwsza edycja warsztatów za nami, Muzyk.net, 21 stycznia 2019 [dostęp 2019-10-22] (pol.).
- ↑ Jan Borysewicz – strona oficjalna – Fundacja Akademia Jana Borysewicza, Jan Borysewicz – strona oficjalna [dostęp 2020-05-16] (pol.).
- ↑ a b c d Grzesiek 2013 ↓, s. 10–11.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 13.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 14, 26–27.
- ↑ Borysewicz Michał [dostęp 2021-09-11] (pol.).
- ↑ a b c Grzesiek 2013 ↓, s. 409–411.
- ↑ a b Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 14.
- ↑ a b c d Robert Migdał , Janek z Sępolna najpierw grał na perkusji. Czy gwiazdor wróci do Wrocławia?, Gazeta Wrocławska, 8 marca 2015 [dostęp 2020-05-16] (pol.).
- ↑ a b c d Grzesiek 2013 ↓, s. 12–13.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 89.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 30.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 14–15.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 26.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 25–26.
- ↑ a b c d e Grzesiek 2013 ↓, s. 14–15.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 43, 55.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 59.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 59–62.
- ↑ Apokalipsa (2), Discogs [dostęp 2020-05-10] (ang.).
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 16–17.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 81, 88.
- ↑ a b c Grzesiek 2013 ↓, s. 21.
- ↑ a b c d e Grzesiek 2013 ↓, s. 22–23.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 47, 97.
- ↑ Dzień Dobry TVN , Kowalska, Markowski i Lady Pank!, dziendobry.tvn.pl, 16 czerwca 2018 (pol.).
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 24–25.
- ↑ a b Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 126.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 30, 34, 40.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 42–43.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 76.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 72.
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Lady Pank. lp3.pl. [dostęp 2012-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-05)]. (pol.).
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 89.
- ↑ a b Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 272.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 228.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 262.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 200–201.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 273–275.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 208.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 218.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 247–250.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 254.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 277.
- ↑ a b c Grzesiek 2013 ↓, s. 339.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 294.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 326.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 327.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 340.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 366.
- ↑ a b c d Grzesiek 2013 ↓, s. 384–387.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 388.
- ↑ a b c Grzesiek 2013 ↓, s. 402.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 414, 431–432.
- ↑ Utalentowane zespoły pokażą się w Czwórce, tvpolsat.info (pol.).
- ↑ GSMONLINE.PL, Era sponsoruje nowy program muzyczny w TV4 .
- ↑ Finał „Nowej Generacji” w TV4, Media2.pl (pol.).
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 435.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 446.
- ↑ a b c Grzesiek 2013 ↓, s. 454–455.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 456–457.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 485–487.
- ↑ Kryzysowy – Video i Jan Borysewicz. Posłuchaj najnowszej piosenki Jana Borysewicza z Lady Pank i Video [AUDIO] [dostęp 2018-10-21] .
- ↑ ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia – Wyróżnienia – Platynowe płyty CD – Archiwum, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-10-21] .
- ↑ INTERIA.PL, Jan Borysewicz: Rafał Brzozowski zamiast Pawła Kukiza [dostęp 2018-10-21] (pol.).
- ↑ Borysewicz Brzozowski – Slowa Na Otarcie Lez. [dostęp 2018-10-21].
- ↑ Kawa i dym, empik.com [dostęp 2018-10-21] (pol.).
- ↑ Teraz Rock , KSW 39: Tak Borysewicz i Ukeje otworzyli galę! „Zamki na piasku” na PGE Narodowym – Teraz Muzyka, terazmuzyka.pl [dostęp 2018-11-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-08] (pol.).
- ↑ Warsztaty gitarowe „Akademia Jana Borysewicza” – Muzyk.net, „Muzyk.net”, 25 września 2018 [dostęp 2018-10-21] (pol.).
- ↑ Mirosław Dragon , Jan Borysewicz zagra w Namysłowie. Zapisz się na warsztaty muzyczne z gitarzystą Lady Pank, „nto.pl” [dostęp 2018-10-21] (pol.).
- ↑ 30 lat koncertów w radiowej Trójce. Jan Borysewicz na finał, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-11-07] .
- ↑ RED LIPS feat. JAN BORYSEWICZ – „Gdy nie dzwonisz”. Red Lips TV [dostęp 2019-02-01].
- ↑ a b Jan Borysewicz i Piotr Fronczewski razem. Kiedy premiera teledysku „Nie wierz nigdy kobiecie”?, muzyka.interia.pl [dostęp 2021-09-09] (pol.).
- ↑ Jan Borysewicz - premiera płyty "Wszystkie oblicza Jana Borysewicza", Rock Kompas, 11 października 2021 [dostęp 2022-06-22] (pol.).
- ↑ ‘Jan Borysewicz + goście ( Piotr Cugowski, Ania Wyszkoni, Dawid Karpiuk) „SłuchAM powered by Croma”‘, eWejściówki.pl [dostęp 2022-06-22] .
- ↑ Książka „Mniej obcy” – pierwsza autoryzowana biografia Jana Borysewicza, Wroclaw.pl [dostęp 2023-05-15] (pol.).
- ↑ a b Jan Borysewicz: więcej do tej książki nie zajrzę, muzyka.interia.pl [dostęp 2022-09-30] (pol.).
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 5.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 18–19.
- ↑ a b Klasyczna 10 Jana Borysewicza!, gazetapl [dostęp 2021-10-22] (pol.).
- ↑ Gorzów – Jan Borysewicz: dziękuję Bogu za każdy dzień – informacje, ogłoszenia, praca, gorzow.com [dostęp 2021-10-22] .
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 418.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 7.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 281.
- ↑ Maciej Warda | TopGuitar , Sprzęt Jana Borysewicza, TopGuitar.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2023-05-09] (pol.).
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 246, 279.
- ↑ a b Płyta, której nie można (nie) znać – Jan Bo, “Wojna w mieście”, Stacja-alienacja, 14 lutego 2013 [dostęp 2023-05-09] (ang.).
- ↑ Czy lider Lady Pank lubi Taco Hemingwaya? Jan Borysewicz o współczesnej muzyce, miłości i porównaniach do Keitha Richardsa, Dzień Dobry TVN [dostęp 2021-10-22] (pol.).
- ↑ Redakcja, Jan Borysewicz: Dzięki Ci, Boże, za dar grania i gitarę, Gazeta Krakowska, 25 czerwca 2015 [dostęp 2023-05-09] (pol.).
- ↑ a b c d e f Jan Borysewicz | Equipboard, equipboard.com [dostęp 2023-05-09] .
- ↑ a b c Redakcja | TopGuitar , Zabrzmij jak Jan Borysewicz, TopGuitar.pl, 24 lipca 2018 [dostęp 2023-05-09] (pol.).
- ↑ Seksowna pięćdziesiątka, Przegląd, 18 kwietnia 2004 [dostęp 2023-05-09] (pol.).
- ↑ a b Jan Borysewicz o płycie "Miłość i Władza", wywiad dla Magazynu Gitarzysta, magazyngitarzysta.pl, 2016 [dostęp 2023-05-15] (pol.).
- ↑ a b c Maciej Warda | TopGuitar , Sprzęt Jana Borysewicza, TopGuitar.pl, 23 czerwca 2020 [dostęp 2023-05-09] (pol.).
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 37.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 317.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 357.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 215.
- ↑ INTERIA.PL, Jan Borysewicz: Dorosnąć musiał w dzieciństwie [dostęp 2018-11-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-07] .
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 426.
- ↑ Wirtualna Polska Media S.A , Dziewczyna rzuciła Borysewicza!, gwiazdy.wp.pl, 2 lutego 2011 [dostęp 2021-08-30] (pol.).
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 279–280.
- ↑ Borysewicz i Prokop 2022 ↓, s. 324.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 315.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 175.
- ↑ Jan Borysewicz z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala, Teraz Muzyka [dostęp 2022-01-03] .
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 360, 392, 404, 413, 430, 432, 463, 478–479, 485.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 450, 452–453, 459, 480, 486.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 430.
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 208–29.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 211.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 205.
- ↑ Jan Borysewicz i najgłośniejszy skandal muzyczny PRL, gazetapl [dostęp 2019-10-22] (pol.).
- ↑ a b Grzesiek 2013 ↓, s. 392.
- ↑ Grzesiek 2013 ↓, s. 394.
- ↑ Borysewicz wciąga nosem!, fakt.pl [dostęp 2021-08-21] (pol.).
- ↑ Jan Borysewicz nagrał z Pawłem Kukizem płytę. Teraz komentuje: Niestety, ja nie jestem tym zaskoczony, gazetapl [dostęp 2021-09-09] (pol.).
- ↑ Znany muzyk Jan B. usłyszał zarzuty. Chodzi o promocję trasy koncertowej, kultura.onet.pl [dostęp 2021-09-09] .
- ↑ Płyta Borysewicz & Kukiz – Borysewicz & Kukiz. muzyka.onet.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2004 – 18.04.2004. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-04]. (pol.).
- ↑ Zasady przyznawania złotych, platynowych i diamentowych płyt, ZPAV, 1 maja 2002 [dostęp 2022-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2003-03-11] .
- ↑ Złote płyty CD przyznane w 2003 roku, ZPAV [dostęp 2020-11-06] .
- ↑ Bal Maturalny Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz. itunes.apple.com. [dostęp 2017-10-09]. (ang.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 10.11.2014 – 16.11.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ Regulamin przyznawania wyróżnień, ZPAV, 8 listopada 2017 [dostęp 2022-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-11] .
- ↑ Platynowe płyty CD przyznane w 2017 roku, ZPAV [dostęp 2022-06-06] .
- ↑ Borysewicz & Brzozowski. universalmusic.pl. [dostęp 2015-11-28]. (pol.).
- ↑ OLiS – sprzedaż w okresie 08.10.2021 – 14.10.2021. olis.onyx.pl. [dostęp 2021-10-21]. (pol.).
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Borysewicz & Kukiz. lp3.pl. [dostęp 2012-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (pol.).
- ↑ SLiP – Statystyki dla wykonawcy Kukiz. radioszczecin.pl. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
- ↑ 30 ton – lista, lista przebojów. rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04]. (pol.).
- ↑ Stanie Się Cud. discogs.com. [dostęp 2014-10-28]. (ang.).
- ↑ R. Gawliński / J. Panasewicz / J. Borysewicz – Choćby Nie Wiem Co. discogs.com. [dostęp 2014-10-28]. (ang.).
- ↑ Video feat. Jan Borysewicz – Kryzysowy, youtube.com .
- ↑ That Body – Single by Robert M & Jan Borysewicz. itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-25]. (ang.).
- ↑ Uciec Stąd (feat. Sobota & Jan Borysewicz) – Single Rozbójnik Alibaba. itunes.apple.com. [dostęp 2017-10-09]. (ang.).
- ↑ Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz ft. Pih & Paweł Kukiz – Młodość. Step Records [dostęp 2019-02-01].
- ↑ Stowarzyszenie Autorów ZAiKS , 56. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [dostęp 2020-08-27] .
- ↑ Jan Borysewicz z premierowym utworem „Pocztówka”. W klipie pojawił się Olaf Lubaszenko [WIDEO], msn.com [dostęp 2021-10-22] .
- ↑ Budka Suflera – Na Brzegu Światła. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Budka Suflera – Ona Przyszła Prosto Z Chmur. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Izabela Trojanowska – Iza. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-08)]. (pol.).
- ↑ Budka Suflera – Za Ostatni Grosz. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Izabela Trojanowska – Układy. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-22)]. (pol.).
- ↑ Obywatel G. C. – Obywatel G. C.. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-30)]. (pol.).
- ↑ Jacek Skubikowski – Złe Słowa. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Ryszard Skibiński Krzak – Ostatni koncert. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-23)]. (pol.).
- ↑ Fotoness, The – When I Die. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Top One – „No Disco” No 1. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Jacek Skubikowski – Omen. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Edyta Bartosiewicz – Love. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-10)]. (pol.).
- ↑ Małgorzata Rutkowska – Strange Girl. discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ Jacek Skubikowski – Uczciwa Bieda. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Chłopcy z placu broni – Kocham Cię. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (pol.).
- ↑ Subway – Biegnę i płonę. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (pol.).
- ↑ Cytadela – Cytadela. discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ Majka Jeżowska – A Ja Wolę Moją Mamę. discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ Wojtek Pilichowski – Granat. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Urszula – Akustycznie. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-27)]. (pol.).
- ↑ Być wolnym. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Mietek „Mechanik” Jurecki – 12 sprawiedliwych. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-22)]. (pol.).
- ↑ Various – E=MC2 (Soundtrack). discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ Krzysztof Krawczyk – To, co w życiu ważne. discogs.com. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
- ↑ Jajco I Giganci – Czerwony Autobus. discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ Homo Twist – Matematyk. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)]. (pol.).
- ↑ Płyta Rock Loves Chopin – Różni Wykonawcy. muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-08-28]. (pol.).
- ↑ różni wykonawcy, W Hołdzie Tadeuszowi Nalepie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-12-24]. (pol.).
- ↑ Bracia – Niepisane. Singiel promujący reedycję krążka Zmienić Zdarzeń Bieg. Połsuchaj na EskaROCK.pl!. eskarock.pl. [dostęp 2016-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-11)]. (pol.).
- ↑ Wszystko Jedno – Video – Deezer. deezer.com. [dostęp 2016-05-13]. (pol.).
- ↑ Izabela Trojanowska – Na Skos. discogs.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
- ↑ „Nie chcę cię obchodzić”: Premiera nowej piosenki Ani Wyszkoni dziś w RMF FM!, RMF FM [dostęp 2019-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-27] (pol.).
- ↑ Eurozet Sp , Anna Wyszkoni i nowy singiel Księżyc nad Juratą. W klipie Tomasz Barański – Radio ZET, radiozet.pl (pol.).
- ↑ Piotr Cugowski udostępnił nowy singiel ‘Daj mi żyć’ [POSŁUCHAJ], Złote Przeboje [dostęp 2019-10-22] (pol.).
- ↑ Mniej niż zero | Andrzej Titkow, ninateka.pl [dostęp 2018-11-07] (pol.).
- ↑ Wilki. [dostęp 2018-11-07].
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Wolański R., Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej, Agencja Wydawnicza MOREX, Warszawa 1995, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Borysewicz Jan, s. 22.
- Michał Grzesiek: Lady Pank. Biografia nieautoryzowana. Wrocław: Bukowy Las, 2013. ISBN 978-83-63431-52-5.
- Jan Borysewicz w bazie Discogs
- Jan Borysewicz , Marcin Prokop , Mniej obcy, Wydawnictwo Agora, 2022 .
- Artykuły z brakującymi przypisami od 09/05/2023
- Muzycy Lady Pank
- Muzycy Budki Suflera
- Polscy gitarzyści rockowi
- Polscy gitarzyści popowi
- Polscy basiści rockowi
- Polscy basiści popowi
- Polscy gitarzyści akustyczni
- Polscy producenci muzyczni
- Polscy kompozytorzy muzyki rozrywkowej
- Zdobywcy platynowych płyt
- Ludzie urodzeni we Wrocławiu
- Urodzeni w 1955