Jan Chrzanowski (1876–1964)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy działacza PPS. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.

Jan Chrzanowski, pseud. Hubert, Jan II, Krótki (ur. 31 sierpnia 1876 w Latowiczu, zm. 26 września 1964 w Podkowie Leśnej) – polski działacz polityczny, od 1900 członek PPS w Warszawie.

Pochodził z rodziny chłopskiej. Za działalność w PPS (od 1906 w PPS - Frakcji Rewolucyjnej) został w 1909 aresztowany przez carską „Ochronę” i skazany na 9 lat katorgi. W 1917 wrócił do kraju. Po wojnie osiadł w Grodzisku Mazowieckim i odstąpił od ruchu socjalistycznego. Był właścicielem zakładu garbarskiego Natalin, pełnił funkcję prezesa Związku Rzemieślników Chrześcijan na powiat Błonie oraz prezesa Klubu Sportowego „Pogoń” w Grodzisku Mazowieckim. W 1928 wstąpił do BBWR, był wiceprezesem BBWR w Grodzisku oraz wiceburmistrzem miasta, a także radnym powiatowym w Błoniu. Za działalność narodowo-patriotyczną odznaczony został w 1930 Krzyżem Niepodległości.

Brał udział w konspiracji antyhitlerowskiej, kolportował pisma podziemne, ukrywał w swoim domu działaczy. Po wojnie nie udzielał się w życiu politycznym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Tarasiuk, Chrzanowski Jan, w: Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, tom 1: A–D (redaktor naczelny Feliks Tych), Warszawa 1985, s. 419