Jan Dobkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Dobkowski
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1942
Łomża
Alma Mater Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dziedzina sztuki malarstwo, rysunek
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Kompozycja przestrzenna z neonu, współpraca z Zygfrydem Dudzikiem, Sympozjum Plastyczne Wrocław '70, kolekcja MWW

Jan Dobkowski (ur. 8 czerwca 1942 w Łomży) – polski artysta; zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy aranżacje przestrzenne.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w warszawskiej ASP w l.1962-1968 na kierunku malarstwo. Obronił dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa. Na czwartym roku studiów zaprzyjaźnił się z Jerzym Zielińskim, z którym dwa lata później, podczas przygotowań do wystawy obu artystów, ogłosił istnienie grupy Neo-Neo-Neo. Artyści wystawiali razem do 1970 roku.

Sukces na wystawie w Galerii Wsółczesnej „Secesja-Secesja?” (Warszawa, 1968) zapewnił mu udział w ekspozycji sztuki polskiej w Paryżu – „Polskie malarstwo współczesne. Źródła i poszukiwania”. Niedługo potem nowojorskie Muzeum Guggenheima zakupiło obraz Podwójna dziewczyna (1968). Był to pierwszy czerwono-zielony obraz Dobkowskiego. Rok później artysta stworzył cykl podobnych dzieł – od żywego zielonego tła odcinały się ostro czerwone sylwety postaci – który stał się punktem wyjścia do kolejnych realizacji. Uczestnik Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 (w zespole Mariana Bogusza)[1].

Jan Dobkowski był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1972). Otrzymał Nagrodę im. C. K. Norwida (1978) i Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1994). Jest od 3 czerwca 1998 honorowym obywatelem Miasta Łomży.

W 2012 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Dziedzic, Zbigniew Makarewicz (red.), Sympozjum Plastyczne Wrocław '70, Wrocław: Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. Ośrodek Teatru Otwartego "Kalambur", 1983, s. 44, OCLC 830242745.
  2. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]