Jan Fijor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jan Maria Fijor (ur. 16 czerwca 1948 w Zakopanem) – polski wydawca i publicysta ekonomiczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1971 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1978 zaczął publikować w katolickim "Słowie Powszechnym". Pod koniec stanu wojennego wyjechał z Polski i przez siedemnaście lat przebywał na emigracji w USA.

Od ponad 20 lat prowadzi wydawnictwo Fijorr Publishing, wydające książki o tematyce ekonomicznej/wolnorynkowej, a w szczególności z zakresu austriackiej szkoły ekonomii. Publikował m.in. w tygodnikach "Przegląd techniczny – Innowacje", "Najwyższy CZAS!", oraz "Wprost". Był honorowym doradcą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE. Współprowadzi razem z Kamilem Cebulskim środowe audycje w radiu internetowym KonteStacja.

W Biuletynie IPN z grudnia 2007 roku ukazał się artykuł historyka Daniela Wicentego Pospolita twarz SB: Przypadek TW 'Berety', w którym Jan Fijor został bezpodstawnie wskazany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Bereta"[1][2]. Fijor twierdzi, że powodem szkalującego go tekstu było polecenie "specjalne" dr. Sławomira Cenckiewicza z IPN, który nakazał swemu podwładnemu napisanie artykułu w ramach zemsty politycznej za publikację książki W. Rębacza i J. Fijora, "Zasady bezpiecznego biznesu" poświęconej krytyce antyprzedsiębiorczej polityki ówczesnych władz. Fijor jest w posiadaniu dowodów na to, że autor szkalującej go publikacji, Daniel Wicenty, nie przeglądnął nawet teczki personalnej Jana M Fijora. W dniu 24 stycznia 2011 w internetowym radiu "KonteStacja" przeprowadzona została rozmowa z Janem Fijorem w związku z jego ewentualną współpracą z SB. Publicysta wyparł się, jakoby kiedykolwiek był tajnym współpracownikiem[3][4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Metody zdobywania klientów czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży, Warszawa–Chicago 2001
  • Imperium absurdu, Warszawa 2003
  • Jak zostałem milionerem, Warszawa 2007
  • Licz na siebie 2013

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]