Jan Głogowski (lekarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy lekarza i działacza oświatowego . Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.

Jan Głogowski (ur. 1854 w Goszczynie, zm. 7 marca 1910 w Ostrowcu[1]) – polski lekarz, działacz endecki i oświatowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Franciszka i Anny z domu Uklej. Ukończył gimnazjum, a następnie odbył studia medyczne na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1880 roku osiadł na stałe w Ostrowcu. Od 1895 roku do śmierci w 1910 roku pracował w mieście tym jako lekarz miejski. W 1897 roku otworzył we własnym domu przy ul. Aptecznej sezonową lecznicę. Angażując się w życie społeczne, działał w ochotniczej straży pożarnej i Ostrowieckim Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia”. Zorganizował nadto w Ostrowcu oddział Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego i był jego prezesem w latach 1908–1910. Należał również do Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego[1].

Zaangażował się w działalność Ligi Narodowej, należąc do jej pierwszych członków w guberni radomskiej. Od 1902 roku, wraz z Maciejem Glogierem i Janem Wigurą, tworzył pierwsze koła Towarzystwa Oświaty Narodowej w Częstocicach i Klimkiewiczowie. W tej pierwszej miejscowości współorganizował wespół z Adamem Mrozowskim Narodowy Związek Robotniczy (1905). W Ostrowcu był jednym z liderów Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i wiceprezesem koła Polskiej Macierzy Szkolnej (1906–1907). Wybrany został elektorem do I Dumy Państwowej z kurii miejskiej w Ostrowcu. Od 1905 do 1907, na fali rewolucji, brał udział w akcji spolszczania szkół, urzędów i sądów, wchodząc do kierownictwa Związku Unarodowienia Szkół w Radomiu[1].

Został pochowany na cmentarzu w Ostrowcu. W testamencie zapisał swój dom na budowę pierwszego gimnazjum w mieście, które otworzono niedługo po jego śmierci. Dawną ostrowiecką ul. Apteczną nazwano jego imieniem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J. Z. Pająk, Głogowski Jan, w: Świętokrzyski słownik biograficzny, t. 2, 1795–1918, pod red. J. Szczepańskiego, Kielce 2009, s. 155.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • um um: Patroni ostrowieckich ulic – Jan Głogowski (pol.). Urząd Miasta w Ostrowcu Św., 2008-02-11. [dostęp 2014-11-16]. (opracowano na podstawie biogramu autorstwa dr. Mariana Banaszka, opublikowanego w „Wiadomościach Świętokrzyskich”)