Jan Gołębiowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Gołębiowski (ur. 10 czerwca 1976) – polski psycholog kryminalny, biegły sądowy, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, autor licznych publikacji na temat profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Jest autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego – „Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw” (wyd. Logos, 2008, wyd. II Centrum Psychologii Kryminalnej, 2017).

Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii[1], Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce, a także Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej.

W 2010 założył Centrum Psychologii Kryminalnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał tytuł magistra psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2001. Ukończył studium podyplomowe dla biegłych sądowych pod opieką Jana Stanika na Uniwersytecie Śląskim oraz wziął udział w szkoleniu dotyczącym opiniowania na potrzeby procesowe organizowanym przez Stowarzyszenie Psychologów Sądowych. Wiedzę w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw zdobywał na kursach w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Brenta Turveya. W latach 2005–2008 pracował jako psycholog policyjny w Komendzie Stołecznej, jest wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W latach 2012–2016 pracował na oddziale psychiatrii sądowej w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie. Od 2004 prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Od 2010 prowadzi własną działalność szkoleniową w ramach Centrum Psychologii Kryminalnej, którego jest właścicielem.

Występował jako ekspert w seriach dokumentalnych „Syndykat Zbrodni” i „Polskie Prywatne Zbrodnie”. Pod koniec 2018 roku wystąpił w roli gospodarza sześcioodcinkowego programu realizowanego przez Wirtualną Polskę „Akta Zbrodni”[2]. W czerwcu 2019 został głównym bohaterem pierwszego polskiego serialu dokumentalnego przedstawiającego pracę profilera pt. „Zawód: Profiler”, wyprodukowanego przez telewizję CBS Reality Polska[3].

Profilowanie[edytuj | edytuj kod]

Jan Gołębiowski jest polskim specjalistą – w ocenie reportera naTemat.pl, czołowym – w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową z zakresu profilowania, jest zapraszany przez media do komentowania wydarzeń związanych z popełnianiem przestępstw. W czasie swojej pracy w policji wraz z Dariuszem Piotrowiczem wykonał kilkadziesiąt profili nieznanych sprawców przestępstw. Od momentu opuszczenia policji profiluje głównie na potrzeby sądów i prokuratur występując w roli biegłego sądowego. Pracuje jako konsultant, prowadzi szkolenia dla sektora organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości oraz sektora bezpieczeństwa[2][3][4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aby zostać profilerem, trzeba wyjść poza psychologię, Magazyn psychologiczny – Inspiracje Psychologiczne, 12 lutego 2015 [dostęp 2019-06-03] (pol.).
  2. a b Magdalena Drozdek, Jan Gołębiowski: "Wystarczy jeden papieros". Tak profiluje się w Polsce przestępców, teleshow.wp.pl, 14 listopada 2018 [dostęp 2019-06-03] (pol.).
  3. a b Bartosz Godziński, „Nie przypinam zdjęć zwłok na ścianie”. Znany polski profiler obala mity z filmów i seriali, naTemat.pl, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-03] (pol.).
  4. Bartosz Godziński, Sprawa „Hannibala z Krakowa” jest równie bulwersująca, co fascynująca. Wchodzimy w umysł mordercy ze znanym profilerem, naTemat.pl, 13 października 2017 [dostęp 2019-06-03] (pol.).