Jan Gołębiowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Gołębiowski (ur. 10 czerwca 1976) – polski psycholog kryminalny, biegły sądowy, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, autor licznych publikacji na temat profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Jest autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego – "Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw." (wyd. Logos, 2008). Drugie wydanie ukazało się w grudniu 2017 roku.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce, a także Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej.

W 2010 roku założył Centrum Psychologii Kryminalnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał tytuł magistra psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w roku 2001. Ukończył studium podyplomowe dla biegłych sądowych pod opieką Jana Stanika na Uniwersytecie Śląskim oraz wziął udział w szkoleniu dotyczącym opiniowania na potrzeby procesowe organizowanym przez Stowarzyszenie Psychologów Sądowych. Wiedzę w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw zdobywał na kursach w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Brenta Turveya. W latach 2005–2008 pracował jako psycholog policyjny w Komendzie Stołecznej, jest wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W latach 2012–2016 pracował na oddziale psychiatrii sądowej w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie. Od 2004 prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Od 2010 prowadzi własną działalność szkoleniową w ramach Centrum Psychologii Kryminalnej, którego jest właścicielem.

Występował jako ekspert w seriach dokumentalnych "Syndykat Zbrodni" i "Polskie Prywatne Zbrodnie".

Profilowanie[edytuj | edytuj kod]

Jan Gołębiowski jest jednym z czołowych polskich specjalistów w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową z zakresu profilowania, często zapraszany jest przez media do komentowania wydarzeń związanych z popełnianiem przestępstw. W czasie swojej pracy w policji wraz z Dariuszem Piotrowiczem wykonał około 100 profili nieznanych sprawców przestępstw. Od momentu opuszczenia policji profiluje głównie na potrzeby sądów i prokuratur, a także pracuje jako konsultant.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]