Jan Henryk Wołodkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Chrzciciel Henryk Wołodkowicz
Jean Henri
Ilustracja
generał brygady
Data i miejsce urodzenia 17 września 1765
Sienno
Data i miejsce śmierci 6 sierpnia 1825
Petersburg
Przebieg służby
Siły zbrojne Emblem of Napoleon Bonaparte.svg Wielka Armia
Główne wojny i bitwy Insurekcja kościuszkowska
Wojny napoleońskie
Odznaczenia
Order Świętego Stanisława (Rzeczpospolita Obojga Narodów)

Jan Chrzciciel Henryk Wołodkowicz (znany również jako Jean Henri albo Henri le Beau, ur. 17 września 1765 na Siennie na Litwie, zm. 6 sierpnia 1825 w Petersburgu) – generał brygady armii francuskiej oraz generał brygady armii Księstwa Warszawskiego.

Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Służył w wojsku litewskim i wziął udział w insurekcji 1794. Po jej upadku wyjechał do Francji i w 1796 wstąpił do służby francuskiej. Walczył w kampaniach włoskich. Radykał republikanin, nieufny wobec Napoleona Bonaparte, zwalczał J.H. Dąbrowskiego, jako twórcę i dowódcę Legionów Polskich. W 1799 generał brygady z awansu francuskiego.

W 1806 został mianowany dowódcą 2 Legii Północnej, złożonej w większości z Polaków, dezerterów z armii pruskiej. Po jej rozwiązaniu (marzec 1807), odbył kampanię pruską na Pomorzu. Miał zastąpić chorego J. H. Dąbrowskiego w dowodzeniu dywizją piechoty podczas walk o Gdańsk, jednak zastępstwo po jednym dniu mu odebrano. Później walczył przeciwko oddziałom rtm. von Schillego, służył też pod dowództwem gen. Zajączka.

Mimo formalnej nominacji generalskiej nie podjął służby w nowo powstałym wojsku Księstwa Warszawskiego. Na początku 1809 przebywał w swoich dobrach, na terenie zaboru rosyjskiego. Kampanię 1809 roku odbył u boku armii francuskiej. Następnie ponownie udał się na Litwę i tam zajął się działalnością wywiadowczą. Aresztowany przez Rosjan na przełomie marca i kwietnia 1812, zwolniony został dopiero w 1814 lub 1815 roku. Wskutek tego, mimo kilku źródeł, nie mógł wziąć udziału w kampanii 1812 roku. Po uwolnieniu przebywał we Francji. Wszczął działania w celu odzyskania skonfiskowanych przez carat dóbr na Litwie i w trakcie nich zmarł w Petersburgu. Pochowany w Smoleńsku

W XVIII wieku był członkiem loży wolnomularskiej Świątynia Izis[1].

Według niektórych opinii nazwisko generała Wołodkiewicza (franc. Henri) jest umieszczone na Łuku Triumfalnym w Paryżu. W rzeczywistości chodzi o francuskiego pułkownika o nazwisku Claude François Henry, poległego 1812 roku w Hiszpanii podczas oblężenia Walencji[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Małachowski-Łempicki, Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738-1821, w: Archiwum Komisji Historycznej, t. XIV, Kraków 1930, s. 336.
  2. Henry, Claude François (fr.). arnauld.divry.pagesperso-orange.fr. [dostęp 2017-07-21].
  3. S. Łoza, Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława 1765-1813, Warszawa 1925, s. 100.
  4. T. Jeziorowski, The Napoleonic Orders. Ordery Napoleońskie. Warszawa 2018, s. 25

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]