Jan I (książę Meklemburgii, XIV w.)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan I
ilustracja herbu
książę Meklemburgii
(razem z Albrechtem II)
Okres od 1329
do 1352
Poprzednik Henryk II Lew
Następca podział Meklemburgii między Jana i Albrechta II
książę Meklemburgii-Stargard
Okres od 1352
do 1392 lub 1393
Poprzednik podział Meklemburgii między Jana i Albrechta II
Następca Jan II i Ulryk I
Dane biograficzne
Dynastia meklemburska
Data urodzenia ok. 1321
Data śmierci 1392 lub 1393
Ojciec Henryk II Lew
Matka Anna
Żona 1. Ryksa,
2. Anna
3. Agnieszka
Dzieci Albrecht,
Anna,
Jan II,
Ulryk I,
Rudolf,
Konstancja

Jan I (ur. ok. 1321, zm. w 1392 lub 1393) – książę Meklemburgii od 1329 r. wraz z bratem Albrechtem II, książę Meklemburgii-Stargard od podziału w 1352 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan był młodszym synem księcia Meklemburgii Henryka II Lwa z jego związku z drugą żoną Anną, córką księcia Saksonii-Wittenbergii Albrechta II. Od 1329 r. formalnie wraz bratem został księciem Meklemburgii, jednak do 1336 r. pozostawali pod opieką rady regencyjnej. W 1348 r. wraz z bratem wyniesiony przez Karola IV Luksemburskiego do wyższej rangi (dotąd używali oni tytułu Fürst, odtąd – Herzog). Wsparli wówczas uznanego przez Karola za prawdziwego tzw. fałszywego Waldemara, podającego się za nieżyjącego Waldemara Wielkiego pretendenta do margrabstwa brandenburskiego (w którym rządzili rywale Karola, Wittelsbachowie). W 1352 r. doszło do układu pomiędzy Janem i Albrechtem, na mocy którego dokonany został podział Meklemburgii: młodszy brat Jan objął świeżo zapewniony Meklemburgii Stargard. Podział ten okazał się trwały i zakończyło go wymarcie linii stargardzkiej dopiero w 1471 r.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jan był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Ryksa, nieznanego pochodzenia. Drugą żoną była Anna, córka Adolfa VII, hrabiego Schauenburga. Trzecią żoną Jana była Agnieszka, córka Ulryka II, hrabiego Lindow-Ruppin, wdowa po Mikołaju IV, hrabi Werle. Ze związków tych pochodziło sześcioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]