Jan I Pogrobowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan I Pogrobowiec
Ilustracja
Wizerunek nagrobny Jana I Pogrobowca w bazylice Saint-Denis
ilustracja herbu
Król Francji
Okres

od 15 listopada 1316
do 20 listopada 1316

Poprzednik

Ludwik X Kłótliwy

Następca

Filip V Wysoki

Król Nawarry
Okres

od 15 listopada 1316
do 20 listopada 1316

Poprzednik

Ludwik X Kłótliwy

Następca

Filip V Wysoki

Dane biograficzne
Dynastia

Kapetyngowie

Data urodzenia

15 listopada 1316

Data śmierci

20 listopada 1316

Ojciec

Ludwik X Kłótliwy

Matka

Klemencja Węgierska

Jan I Pogrobowiec, fr. Jean I le Posthume (ur. 15 listopada 1316, zm. 20 listopada 1316) – król Francji i Nawarry przez kilka dni 1316 roku.

Syn króla Francji Ludwika X Kłótliwego i jego drugiej żony Klemencji Andegaweńskiej. Urodził się jako pogrobowiec, pięć miesięcy po śmierci swojego ojca. W czasie ciąży, do jego urodzenia, sądy wydawały wyroki w imieniu "króla bez imienia" (ktoś był królem — albo mający urodzić się pogrobowiec, a gdyby urodził się martwo bądź gdyby wdowa urodziła córkę, następcą tronu był brat zmarłego króla). Panował jako król Francji i Nawarry, regentem był jego stryj — Filip, który zresztą został później królem. Jan żył tylko pięć dni, istnieje teza, iż został otruty przez stryjnę, Mahaut d’Artois. Został pochowany obok ojca — Ludwika X w krypcie, w bazylice Saint-Denis.

Około roku 1350 w Prowansji pojawił się człowiek, który podawał się za Jana I Pogrobowca, szczęśliwie uratowanego przed śmiercią. Został on szybko aresztowany i osadzony w więzieniu, gdzie zmarł.

Hipotezę dotyczącą ocalenia Jana I opisał Maurice Druon, autor cyklu powieści Królowie przeklęci, opisującej dzieje Filipa IV Pięknego i jego następców z dynastii Kapetyngów i Walezjuszów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]