Jan Jawnuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jawnuta
Jan Jawnuta
Herb
Zadora
Rodzina

Wolimuntowiczowie

Data urodzenia

ok. 1380

Data śmierci

listopad 1432

Ojciec

Wolimunt

Matka

N.N.

Jan Jawnuta herbu Zadora[1]ODN: brak numeru strony, właściwie Jawnuta[2] (ur. ok. 1380, zm. w listopadzie 1432) – bojar wielkolitewski, starosta trocki (1412), pierwszy wojewoda trocki (1413–1432), adoptowany podczas unii horodelskiej (1413)[2].

Nosił nazwisko patronimiczne Wolimuntowicz[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jawnuta był pogańskim bojarem litewskim, który po przyjęciu chrztu, przyjął chrześcijańskie imię Jan. Po raz pierwszy spotykamy go w maju 1412 roku w charakterze starosty trockiego[2].

W 1413 roku podczas unii horodelskiej doszło do przyjęcia przez polskie rodziny szlacheckie, bojarów litewskich wyznania katolickiego (tzw. adopcja herbowa). Jednym z ważniejszych dowodów tamtego wydarzenia jest istniejący do dziś dokument, do którego przyczepione są pieczęcie z wizerunkami herbów szlacheckich. W dokumencie tym pojawia się również Jawnuta, który został adoptowany przez przedstawicieli Zadorów[2].

 Osobny artykuł: Unia horodelska.
Dokument unii horodelskiej z 1413 roku z przyczepionymi pieczęciami

W dokumencie tym został zapisany wraz z pełnionym przez niego urzędem wojewody trockiego, który pełnił aż do 1432 roku. Przywiesił też do aktu pieczęć z nowo nabytym już herbem polskim, która w otoku miała następujący napis[2]:

⭒ s ⭒ iwani wolimuntowicz

W 1422 roku brał udział w podpisaniu traktatu pokojowego z zakonem krzyżackim, zwanego też pokojem mełneńskim[3]ODN: brak numeru strony. 15 października 1432 roku podpisał akt unii grodzieńskiej w. ks. lit. Zygmunta Kiejstutowicza z Koroną Królestwa Polskiego, ale już w początkach listopada został przez tego księcia, wraz z swymi trzema braćmi (Rumboldem, Szedyborem i Kieżgajłą) uwięziony i stracony, za spiskowanie z Świdrygiełłą[2][4]. Pieczęć z aktu unii grodzieńskiej zachował się do naszych czasów, a w jego otoku widnieje napis[4]:

† s · dni · yownis · Wolimonthowi

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był synem Wolimunta, a wnukiem Buszki. Miał sześciu braci; Kieżgajłę (protoplastę Kieżgajłów), Rumbolda, Szedybora, Sudywoja (protoplastę Stankiewiczów, za sprawą syna Stanki), Gudygerda (protoplastę Kondratowiczów, za sprawą syna Kondrada) oraz Segebuta[2].

O potomstwie Jawnuty nie zachowały się żadne źródła historyczne. Niektórzy przypisywali mu niejakiego Michała z Trok jako syna, jednakże były to jedynie spekulacje oparte na przydomku „z Trok”, co nie stanowi dostatecznej podstawy[4].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia rodzinna została utworzona na podstawie fragmentu Władsyława Semkowicza w Miesięczniku Heraldycznym[5].

 
 
Piotr
Kieżgajło
 
 
 
 
 
 
Michał
Kieżgajło
 
 
 
 
 
Jan
Jawnuta
 
 
Jan
Kieżgajło
 
Kieżgajłowie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Michał
Kieżgajło
 
 
Dobiesław
Kieżgajło
 
 
 
 
 
 
Lambert
Rumbold
 
Michał
 
 
 
 
Buszko
 
Wolimunt
 
 
Maciej
Szedybor
 
 
 
 
 
 
 
Sudywój
 
Stanko
 
Stankiewiczowie
 
 
 
 
 
 
 
Gudygerd
 
Konrad
 
Kondratowiczowie
 
 
 
 
 
 
 
Segebut
 
N.N.
 
Stanisław
Dowgiało
 
Jerzy
(Juszko)
 
Dowgiałłowie
 
 
 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]