Jan Klimek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Klimek
Data i miejsce urodzenia 12 czerwca 1952
Chełm Śląski
Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego
Okres od 1998
do 8 czerwca 2002
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Poprzednik Jan Janowski
Następca Andrzej Arendarski
Poseł IV kadencji Sejmu
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej (członek SD)
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy polskiego polityka, ekonomisty, przedsiębiorcy oraz posła na Sejm. Zobacz też: Jan Klimek – obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku.

Jan Klimek (ur. 12 czerwca 1952 w Chełmie Śląskim) – polski polityk, ekonomista, przedsiębiorca, poseł na Sejm III i IV kadencji, prezes Stronnictwa Demokratycznego w latach 1998–2002.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie doktoryzował się w zakresie nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył Wyższą Szkołę Kulinarną we Francji. Uzyskał też stopień doktora habilitowanego. Został profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prowadzi też własną działalność gospodarczą, posiada ciastkarnię w Chełmie Śląskim.

Od 1985 był starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Mysłowicach, zasiadał również w zarządzie Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Współtworzył Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, a także współredagował pisma "Życie Mysłowic" i "Przegląd Piekarski i Cukierniczy". Zasiadał w Miejskiej Radzie Narodowej Mysłowic, pełniąc funkcję jej przewodniczącego (1990), następnie wykonywał mandat radnego tego miasta.

Został członkiem do Stronnictwa Demokratycznego. W latach 1997–2005 sprawował mandat posła na Sejm III i IV kadencji. W 1997 został wybrany z listy Unii Wolności jako kandydat SD. W 1998 po śmierci Jana Janowskiego został przewodniczącym SD. W 2000 opuścił klub parlamentarny UW, rok później zawarł porozumienie z koalicją SLD-UP w sprawie udziału SD w tym bloku. W 2001 został ponownie wybrany na posła z okręgu katowickiego. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z ramienia SLD[1] (pomimo, iż SD startowało wówczas formalnie z list wyborczych Centrum).

W 2009 ponownie wszedł do władz krajowych SD. Pełni także funkcje prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, a także wiceprezesa Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP. Podczas konfliktu wewnątrz SD, który nastąpił po wejściu do partii grupy działaczy skupionych wokół Pawła Piskorskiego, stanął po stronie przeciwników nowego przewodniczącego partii[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]