Jan Klimek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego polityka, ekonomisty i przedsiębiorcy. Zobacz też: Jan Klimek – obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku.
Jan Klimek
Data i miejsce urodzenia 12 czerwca 1952
Chełm Śląski
Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego
Okres od 1998
do 8 czerwca 2002
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Poprzednik Jan Janowski
Następca Andrzej Arendarski

Jan Klimek (ur. 12 czerwca 1952 w Chełmie Śląskim) – polski polityk, ekonomista, przedsiębiorca, poseł na Sejm III i IV kadencji, prezes Stronnictwa Demokratycznego w latach 1998–2002.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie doktoryzował się w zakresie nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył Wyższą Szkołę Kulinarną we Francji. Uzyskał też stopień doktora habilitowanego. Został profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prowadzi też własną działalność gospodarczą, posiada ciastkarnię w Chełmie Śląskim.

Od 1985 był starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Mysłowicach, zasiadał również w zarządzie Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Współtworzył Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, a także współredagował pisma „Życie Mysłowic” i „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”. Zasiadał w Miejskiej Radzie Narodowej Mysłowic, pełniąc funkcję jej przewodniczącego (1990), następnie wykonywał mandat radnego tego miasta.

Został członkiem do Stronnictwa Demokratycznego. W latach 1997–2005 sprawował mandat posła na Sejm III i IV kadencji. W 1997 został wybrany z listy Unii Wolności jako kandydat SD. W 1998 po śmierci Jana Janowskiego został przewodniczącym SD. W 2000 opuścił klub parlamentarny UW, rok później zawarł porozumienie z koalicją SLD-UP w sprawie udziału SD w tym bloku. W 2001 został ponownie wybrany na posła z okręgu katowickiego. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z ramienia SLD[1] (pomimo, iż SD startowało wówczas formalnie z list wyborczych Centrum).

W 2009 ponownie wszedł do władz krajowych SD. Pełni także funkcje prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, a także wiceprezesa Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP. Podczas konfliktu wewnątrz SD, który nastąpił po wejściu do partii grupy działaczy skupionych wokół Pawła Piskorskiego, stanął po stronie przeciwników nowego przewodniczącego partii[2].

W październiku 2015 z ramienia Związku Rzemiosła Polskiego został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]