Jan Kulaszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Kulaszewicz
Ilustracja
Data urodzenia 1930
Zawód dyrygent, chórmistrz
Narodowość polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Jan Kulaszewicz (ur. 1930) – dyrygent, chórmistrz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukację muzyczną rozpoczął w Białymstoku (Liceum Pedagogiczne), a następnie studiował dyrygenturę chóralno-orkiestrową w PWSM w Warszawie pod kierunkiem prof. Tadeusza Wilczaka (dyplom 1954r.) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową u prof. Bohdana Wodiczki ( dyplom 1958 r.).

W okresie studiów prowadził Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. W latach 50. i 60. prowadził Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 1958-71 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Białymstoku. W latach 1972-78 oraz 1979-95 pełnił kierownicze funkcje pierwszego dyrygenta, dyrektora a następnie kierownika artystycznego w Państwowej Operze im. St. Moniuszki w Poznaniu. Był pierwszym dyrygentem w Teatrze Wielkim w Łodzi, zaproszony do współpracy przez dyrektora Bohdana Wodiczkę (1978/79). Współpracował również z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (1969) oraz stale współpracował z Państwową Operą w Bydgoszczy.

Jan Kulaszewicz występował gościnnie z orkiestrami symfonicznymi, filharmonicznymi oraz operowymi w kraju i poza jego granicami. Prowadził też samodzielną pracę dyrygenta w w krajach Demokracji Ludowej oraz we Włoszech, Holandii, Belgii i Niemiec.

Nagrania

  • wiele nagrań archiwalnych i antenowych dla Polskiego Radia wraz z orkiestrą WOSPR w Katowicach

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]