Jan Kulaszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Kulaszewicz
Ilustracja
Data urodzenia 1930
Zawód dyrygent, chórmistrz
Narodowość polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Jan Kulaszewicz (ur. 1930) – dyrygent, chórmistrz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukację muzyczną rozpoczął w Białymstoku (Liceum Pedagogiczne), a następnie studiował dyrygenturę chóralno-orkiestrową w PWSM w Warszawie pod kierunkiem prof. Tadeusza Wilczaka (dyplom 1954r.) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową u prof. Bohdana Wodiczki ( dyplom 1958 r.).

W okresie studiów prowadził Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. W latach 50. i 60. prowadził Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 1958-71 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Białymstoku. W latach 1972-78 oraz 1979-95 pełnił kierownicze funkcje pierwszego dyrygenta, dyrektora a następnie kierownika artystycznego w Państwowej Operze im. St. Moniuszki w Poznaniu. Był pierwszym dyrygentem w Teatrze Wielkim w Łodzi, zaproszony do współpracy przez dyrektora Bohdana Wodiczkę (1978/79). Współpracował również z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (1969) oraz stale współpracował z Państwową Operą w Bydgoszczy.

Jan Kulaszewicz występował gościnnie z orkiestrami symfonicznymi, filharmonicznymi oraz operowymi w kraju i poza jego granicami. Prowadził też samodzielną pracę dyrygenta w w krajach Demokracji Ludowej oraz we Włoszech, Holandii, Belgii i Niemiec.

Nagrania

  • wiele nagrań archiwalnych i antenowych dla Polskiego Radia wraz z orkiestrą WOSPR w Katowicach

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]