Jan Matura (historyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego historyka. Zobacz też: Jan Matura – czeski skoczek narciarski.
Polickie lapidarium, którego pomysłodawcą był Jan Matura

Jan Matura (ur. 1953) – badacz dziejów Polic i regionu polickiego. Regionalista, nauczyciel, sportowiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo interesował się przeszłością rodzimej Ziemi Nyskiej, po przeprowadzce do Polic w 1980 stał się znawcą historii Ziemi Polickiej. Owocem jego 20-letnich studiów nad dziejami Polic jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza miasta Police Władysława Diakuna.

Jan Matura zinwentaryzował wszystkie zabytki sztuki sepulkralnej cmentarzy polickich. Zebrał obszerną kolekcję materiałów dotyczących dziejów Polic. Publikował popularnonaukowe artykuły historyczne i regionalistyczne w "Gazecie Polickiej", "Dzienniku Szczecińskim", "Nowym Kurierze", "Magazynie Polickim" i "Kurierze Szczecińskim".

W roku 1996 zaproponował władzom miasta Police utworzenie małego, niezależnego muzeum historii regionalnej. Muzeum to, Galeria Historyczna Polic, zostało otwarte na przełomie 1996 i 1997 roku. Mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Na prośbę władz gminy Police opracował dokumentację Lapidarium Polickiego gromadzącego groby poniemieckie, otwartego 30 września 1998 przy udziale gości niemieckich.

Wykonuje także grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police.

Jan Matura posiada również osiągnięcia w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej w Policach. Był jednym z pierwszych czynnie uprawiających bieg w tym mieście. Inicjator imprez sportowych, uczestnik biegów i maratonów w kraju i Europie, trener młodzieży, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w Tanowie.

Publikacje autorskie[edytuj | edytuj kod]

  • Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej - wyd. Gmina Police, 2002
  • Powojenne dzieje Polic 1945-2004 - wyd. Gmina Police, 2004
  • Tanowo wczoraj i dziś - wyd. Gmina Police, 2011
  • Wzdłuż rzeki Gunicy - wyd. Gmina Police, 2013
  • Kępnica - wyd. własne, 2013
  • Hajduki Nyskie: wczoraj i dziś - wyd. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie, 2014

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]