Przejdź do zawartości

Jan Matuszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Matuszyński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1809
Warszawa

Data i miejsce śmierci

20 kwietnia 1842
Paryż

Miejsce spoczynku

cmentarz Montmartre

Zawód, zajęcie

lekarz

Krewni i powinowaci

Leopold Matuszyński

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari

Jan Matuszyński (ur. 1809 w Warszawie, zm. 20 kwietnia 1842 w Paryżu) – polski lekarz, kolega szkolny i jeden z bliskich przyjaciół Fryderyka Chopina.

Urodził się w warszawskiej rodzinie lekarskiej religii ewangelickiej. Ojcem był Leopold (1768–1831), długoletni szef Szpitala Ewangelickiego w Warszawie, matką Ludwika z Mahlenbergów. Po maturze w Liceum Warszawskiem Jan zaczął studia na wydziale lekarskim UW, ale musiał je przerwać w związku z wybuchem powstania listopadowego. W czasie powstania pełnił obowiązki lekarza batalionowego w 5. pułku Strzelców Konnych. Za męstwo i ofiarność otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari[1].

Po upadku powstania Matuszyński udał się do Tybingi, gdzie ukończył w 1834 roku studia medyczne, po czym przeniósł się do Paryża i zamieszkał z Chopinem. Łączyły ich nie tylko wspomnienia z wczesnej młodości w Warszawie, ale także umiłowanie muzyki: Jan grał świetnie na flecie i przyjaciele urządzali wieczory muzyczne, grając w duecie lub muzykując z kolejnym kolegą szkolnym, Julianem Fontaną, także osiadłym w Paryżu. Rodzice Chopina byli zachwyceni tym, że samotny syn mieszka razem z oddanym i serdecznym przyjacielem i często pytali o „Jasia” w korespondencji z Fryderykiem.

Jednym z zadań Jana miała być opieka nad słabym zdrowiem kompozytora, ale los chciał inaczej: Matuszyński ciężko zachorował na gruźlicę i zmarł w Paryżu w wieku 33 lat, siedem lat przed Fryderykiem. Pochowany w Paryżu na Cmentarzu Montmartre[2].

Młodszym bratem Jana był Leopold Matuszyński, śpiewak i reżyser operowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maurycy Karasowski, Młodość Fryderyka Chopina, Warszawa 1869
  • Eugeniusz Szulc, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie, Warszawa 1989

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fryderyk Chopin - Centrum Informacji - Jan Matuszyński - Biogram [online], pl.chopin.nifc.pl [dostęp 2020-11-19].
  2. Polacy pochowani na cmentarzu Montmartre oraz Saint-Vincent i Batignolles w Paryżu, praca zbiorowa pod red. Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego, Warszawa 1999, s. 211.